stat

MSC Poesia zainaugurowała sezon na wycieczkowce

24 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
VIK
Najnowszy artukuł na ten temat

Brazylijska fregata płynie do Gdyni

MSC Poesia ma 12 pokładów na które może zabrać trzy tysiące pasażerów.


Wizyta wycieczkowca MSC Poesia rozpoczęła sezon turystyczny w Porcie Gdynia. Sezon w Gdańsku otworzy Magellan, który wpłynie do portu w niedzielę 28 kwietnia. W sumie w Gdyni będzie 20 różnych statków, a w Gdańsku 26.Statek pasażerski MSC Poesia ma 293,8 m długości, a jego armatorem jest MSC Cruises - największa włoska linia rejsowa. Firma ta oferuje rejsy statkami po Morzu Śródziemnym, Fiordach Norweskich, Karaibach, Ameryce Południowej oraz Emiratach Arabskich. Aktualnie MSC Cruises jest jedną z najpopularniejszych linii cruisingowych na polskim rynku. MSC Poesia ma 12 pokładów, na które może zabrać trzy tysiące pasażerów, nad którymi czuwa 987 osób załogi. Statek ten jeszcze dwa razy w tym sezonie pojawi się w Gdyni.

Statki spodziewane w GdyniW sumie do Gdyni wycieczkowce będą zawijały 51 razy, a do Gdańska 69. Jednak liczba zawinięć to nie to samo, co liczba statków, bo niektóre będą w portach wiele razy. W Porcie Gdynia Aidamar będzie aż 16 razy, a Clio w gdańskim porcie aż 14. W sumie w Gdyni będzie 20 różnych statków, a w Gdańsku 26.

- Znaczenie Polski na wycieczkowej mapie świata cały czas rośnie, stanowiąc o naszym prestiżu. Pasażerskie cruisery w Porcie Gdynia to już wieloletnia tradycja, sięgająca czasów transatlantyków MS Batory czy MS Piłsudski - podkreśla Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. - Port Gdynia przyjmuje co roku największe statki pasażerskie, generując zyski dla spółki, ale także dla całego regionu. Cieszymy się, że w tym roku 120 tys. zagranicznych turystów odwiedzi Gdynię i Pomorze, stając się polskimi ambasadorami.

Statki spodziewane w GdańskuW tym roku rekord w Porcie Gdynia będzie należał do Norwegian Getaway - najdłuższego i jednocześnie największego pod względem tonażu. Statek należący do armatora Norwegian Cruise Line liczy 325,7 m długości (GT 145,655), a na jego pokładzie znajduje się ponad 2000 kabin i apartamentów zdolnych pomieścić niemal 4000 pasażerów. Za to legendarna linia Cunard, będąca od wielu lat synonimem luksusu i ekskluzywnych rejsów turystycznych wysyła w tym roku do Portu Gdynia ponownie Queen Victorię, która gościła tu w 2008 r. Queen Victoria przypłynie do gdyńskiego portu 24 maja i 3 września. Ostatnie zawinięcie statku pasażerskiego przewidziane jest 7 października br.

Sezon w Gdańsku otworzy Magellan, który wpłynie do portu w niedzielę 28 kwietnia. Ma on ponad 220 m długości a na jego pokładzie przypłynie niemal 1300 pasażerów. W tym roku w Porcie Gdańsk pojawią się m.in. cztery Vikingi (Sea, Sun, Jupiter i Sky), Europa, Clio, Saga Sapphire czy Ocean Majesty. 29 kwietnia będzie można oglądać także najstarszą pływającą jednostkę wycieczkową - Astorię. Największym statkiem, który zawinie do Gdańska będzie Marina (239,3 m dł.), która przybędzie w piątek 21 czerwca, pływająca pod banderą Wysp Marshalla. Najkrótszym - spod tej samej bandery - 66-metrowy Variety Voyager wpłynie pięć razy, po raz pierwszy w piątek 3 maja. Sezon w Gdańsku zamknie wizyta statku Marco Polo, który w porcie będzie 8 października.

VIK