Międzynarodowe targi bursztynu dla zawodowców

22 marca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Rafał Borowski
Zobacz, jakie wyroby można zakupić na tegorocznych targach Amberif.

Wielojęzyczny tłum i wielobarwne odcienie bursztynu. W halach Amberexpo przy ul. Żaglowej 11 zobacz na mapie Gdańska w Letnicy rozpoczęły się 24. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich "Amberif". W tym roku, swoje wyroby prezentuje ponad 470 wystawców z 18 krajów całego świata. Targi mają charakter branżowy, tzn. wstęp na nie mają wyłącznie osoby związane z jubilerstwem.Targi "Amberif" to największa impreza jubilerska w Europie Środkowo-Wschodniej, a także najważniejsza na świecie wystawa bursztynu. Począwszy od 2012 roku, targi odbywają się we wszystkich, trzech halach centrum wystawienniczo-kongresowego Amberexpo przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku. Tegoroczna edycja Amberif potrwa cztery dni, od 22 do 25 marca.

Goście z niemal wszystkich kontynentów

O rozmachu imprezy najlepiej świadczą nie tylko liczba wystawców i zwiedzających, ale i różnorodność krajów, z których pochodzą. Pomiędzy rozstawionymi na 12 tys. m kw. powierzchni stoiskami, na których można podziwiać dziesiątki tysięcy dzieł sztuki jubilerskiej, można usłyszeć aż kilkadziesiąt języków.

- W tym roku, gościmy ponad 470 firm z 18 krajów świata. Wystawcy to głównie producenci złotej i srebrnej biżuterii z bursztynem oraz jubilerzy pracujący z kamieniami szlachetnymi i diamentami, importerzy złotej i srebrnej biżuterii oraz zegarków, producenci i importerzy maszyn, narzędzi oraz technologii złotniczych. Jeśli natomiast chodzi o odwiedzających, w tym roku spodziewamy się ich ponad 7 tys. Oprócz oczywiście naszego kraju, nasi goście pochodzą z m. in. Chin, Tajwanu, Litwy, Niemiec, Włoch, Rosji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Francji, Finlandii, Australii, Nowej Zelandii czy krajów arabskich - wylicza Ewa Rachoń, dyrektor targów Amberif.
Impreza wyłącznie dla ludzi z branży

W tym miejscu należy jednak wspomnieć, że impreza w halach Amberexpo nie jest dostępna dla każdego. Targi mają charakter ściśle branżowy, tzn. są dostępne wyłącznie dla osób i firm związanych z jubilerstwem - innymi słowy, w tragach Amberif biorą udział wyłącznie małe i duże firmy jubilerskie, artyści tworzący biżuterię, a także ich potencjalni klienci.

- Ta wystawa jest zorganizowana dla kupców. Zarówno dla wystawców, jak i dla zwiedzających, to niepowtarzalna okazja do zawarcia korzystnych kontraktów, ale nie tylko. Na naszych targach można również zapoznać się nowymi wzorami, trendami i technologiami w jubilerskim designie - wyjaśnia Rachoń.
Niebieski bursztyn z Indonezji

Na stoiskach wystawców można podziwiać bursztyn praktycznie we wszystkich występujących odcieniach, pozyskany w najróżniejszych zakątkach naszego globu. Od zieleni i żółci, poprzez pomarańcz i czerwień, na brązie kończąc. To jednak nie wszystko. Absolutnym zaskoczeniem dla wielu laików będzie zapewne fakt, że okruchy liczącej miliony lat żywicy mogą przybrać również niebieską barwę.

I to właśnie tego koloru okaz był przedmiotem jednej z pierwszych transakcji, które zostały zawarte wkrótce po otwarciu targów. Ważąca ponad 150 gramów, owalna bryła niebieskiego bursztynu została wydobyta na indonezyjskiej wyspie Sumatra. Jej sprzedawcą był dr Robert Girulski, gemmolog (specjalista w nauce i kamieniach szlachetnych i ozdobnych) oraz wykładowca w Szkole Wyższej Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu.

Co ciekawe, unikatowy bursztyn nie trafił w ręce prywatne. Dzięki temu, już niedługo każdy chętny będzie mógł podziwiać go na własne oczy, choć w tym celu będzie musiał pofatygować się kilkadziesiąt kilometrów na zachód od naszej granicy na Odrze. Wydobyta na Sumatrze bryła została bowiem zakupiona przez pracownika Niemieckiego Muzeum Bursztynu, które mieści się w niewielkiej miejscowości Ribnitz-Damgarten w Meklemburgii.
Czy posiadasz biżuterię z bursztynu?
56%

oczywiście, mam kilka sztuk takiej takiej biżuterii

13%

tak, ale tylko jedną sztukę

9%

nie, ale chętnie zakupiłbym taką biżuterię

22%

nie, nie podoba mi się bursztynowa biżuteria

zakończona

łącznie głosów: 206