Mikrofirmom częściej odmawia się kredytu

26 lipca 2021, 8:00
erka
Mikrofirmom odmawia się kredytu 10 razy częściej niż firmom średnim. Więcej zdjęć (1)

Mikrofirmom odmawia się kredytu 10 razy częściej niż firmom średnim.

fot. 123rf/ ampcool22

Mikrofirmom odmawia się kredytu 10 razy częściej niż firmom średnim.

fot. 123rf/ ampcool22

Według badania Krajowego Rejestru Długów i Narodowego Funduszu Gwarancyjnego "Płatności i finansowanie przedsiębiorstw w czasie pandemii" w ciągu ostatniego roku o kredyt w banku zawnioskowało 43,4 proc. przedsiębiorstw MŚP. Co czwarta mikrofirma została odprawiona z kwitkiem - to 10 razy więcej niż w przypadku firm średnich.- Zdecydowanie największy apetyt kredytowy w pandemii miały firmy średnie: prawie połowa z nich zawnioskowała o kredyt w banku (48,8 proc.). Po przeciwnej stronie są mikroprzedsiębiorstwa. Wśród nich tylko co trzecie zawnioskowało o finansowanie (35,3 proc.). Wynika to stąd, że mikrofirmy generalnie unikają kredytów. Po pierwsze, z obawy o to, że nie będą w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania, a po drugie, częściej niż większe firmy spotykają się z odmową ze strony banku - tłumaczy Dariusz Szkaradek, prezes zarządu NFG.

Koniec darmowych usług bankowych. Wysokie opłaty i ujemne oprocentowanie lokatWedług bazy danych KRD zadłużenie firm wynosi 11,5 mld zł, z czego większość, bo 6,3 mld zł, należy do jednoosobowych działalności gospodarczych. JDG-i odpowiadają za 64 proc. zadłużenia wszystkich zadłużonych przedsiębiorstw. Dlatego mikrofirmy są też dla banków mniej wiarygodne. Badanie wskazuje, że wśród firm z sektora MŚP, które zawnioskowały o kredyt, 11,8 proc. spotkało się z odmową. Patrząc przez pryzmat wielkości firm - mikroprzedsiębiorstwa spotkały się z odmową banków 10 razy częściej niż firmy średnie.

Cyfrowa złotówka. Kryptowaluta zastąpi gotówkęNajczęstsze powody odmowy kredytu to: nieregularny przychód firmy (42,3 proc.), branża przedsiębiorcy uznana przez bank za ryzykowną (38,5 proc.) lub brak zdolności kredytowej (30,8 proc.).

erka