Miliony dla pomorskich firm

30 listopada 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Wioletta Kakowska-Mehring

Sto firm z Pomorza otrzyma łącznie 52 mln zł w ramach dofinansowania innowacyjnej działalności. Właśnie rozpoczęto proces podpisywania umów. Ogłoszono także, że to nie koniec podobnych programów. Na początku roku rozpocznie się kolejny konkurs, w puli znów ponad 50 mln zł.Zarząd Województwa Pomorskiego wraz z Agencją Rozwoju Pomorza podpisali pierwsze umowy z przedsiębiorcami, których projekty otrzymają dofinansowanie w ramach Poddziałania 2.2.1 "Inwestycje profilowane - wsparcie dotacyjne" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020.

- To był konkurs dla niezwykłych firm - powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Firm, które chcą się rozwijać dzięki innowacjom, dzięki współpracy z nauką.
W sumie wpłynęło 400 wniosków, z których wybrano 100 najlepszych. W tym gronie znalazł się wniosek Mariusza Łukaszuka prowadzącego Nowe Orłowo Centrum Medyczne, który dotyczy "innowacyjnych rozwiązań w profilaktyce, diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia w dziedzinie ginekologii". Na realizację pozyskano prawie 300 tys. zł.

- Chodzi o wdrożenie innowacyjnych usług w zakresie ginekologii i kardiologii skierowanych do seniorów. Przede wszystkim o problem nietrzymania moczu, który dotyczy coraz większej liczby kobiet. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, czyli nowej terapii laserowej, można tym kobietom pomóc - mówi Mariusz Łukaszuk.
Kolejny podpisany wniosek - również na kwotę prawie 300 tys. zł - dotyczył produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Firma LCS z Dzierżążna otrzymała dotację na wdrożenie ekoefektywnego procesu produkcyjnego, który umożliwi redukcję zużywanej energii elektrycznej aż o 67 proc. oraz na wprowadzenie trzech innowacyjnych produktów w ramach projektu. Firma zajmuje się produkcją wypełniaczy do oczyszczalni ścieków i wody na statkach.

- Przed nami podpisanie kolejnych 98 umów z przedsiębiorcami. Mamy nadzieję, że większość podpiszemy do końca tego roku - mówi Łukasz Żelewski, prezes Agencji Rozwoju Pomorza. - Na początku przyszłego roku startujemy z kolejnym konkursem. Pula to znów ponad 50 mln zł. Mamy nadzieję na duże zainteresowanie ze strony przedsiębiorców. Szczegóły podamy na początku przyszłego roku.
Kto ma szanse na dotację? Przede wszystkim firmy, których oferta wiąże się z tzw. inteligentnymi specjalizacjami, które każdy region miał wypracować zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej. Na tej podstawie samorządy otrzymały dofinansowanie na badania, rozwój i innowacje. Inteligenta specjalizacja to nisza gospodarki, w której nie myśli się w kategoriach branży, ale łączy się je ze sobą, żeby stworzyć innowacyjny produkt. Na Pomorzu wybrano cztery obszary, czyli technologie offshore i portowo-logistyczne, technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie, technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji, zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie, a także technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia.