stat

Mroźnia za 100 mln zł w Porcie Gdańsk

8 października 2019, 13:00
VIK
Najnowszy artukuł na ten temat

Port Gdańsk. Więcej zboża, mniej ro-ro i paliw

Grupa Cedrob wybuduje mroźnię wysokiego składowania w Porcie Gdańsk. Krajowy potentat branży mięsnej z roku na rok zwiększa sprzedaż za granicę, ma kolejne plany dotyczące eksportu i właśnie inwestycja na terenach portowych ma pomóc w ich realizacji. Wybór padł na Gdańsk.Cedrob Porty, czyli spółka celowa Grupy Cedrob podpisała z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk umowę przedwstępną na budowę mroźni wysokiego składowania. Grupa jest największym polskim producentem mięsa, liderem w produkcji drobiu i trzody chlewnej oraz producentem wędlin. Obiekt o pojemności ok. 30 tys. palet zlokalizowany będzie w pobliżu DCT Gdańsk. Ta lokalizacja i sąsiedztwo nie są przypadkowe. DCT jest największym terminalem kontenerowym na Bałtyku i w relacjach Europa-Azja głównym hubem przeładunkowym dla Europy Środkowo-Wschodniej oraz Skandynawii. Budżet przedsięwzięcia to minimum 100 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugą połowę 2021 roku.

Firmy produkcyjne z Trójmiasta- Dorastaliśmy do tego zadania przez kilka lat. Mam marzenie, że kiedyś zbudujemy drugi obiekt gdzieś na Adriatyku. Udało nam się uzyskać obustronnie dobre warunki od Portu Gdańsk. Mamy dużą nadwyżkę eksportu nad importem. Żeby podwyższać eksport drobiu musimy mieć właśnie takie inwestycje jak mroźnia, którą wybudujemy razem z Portem Gdańsk. Polska jest trzecim w świecie eksporterem drobiu po USA i Brazylii - mówi Andrzej Goździkowski, prezes Cedrob.

Magazyn także dla klientów zewnętrznychDziś produkty Grupy Cedrob dostępne są na ponad 60 rynkach, a łączne przychody z eksportu wyniosły w 2018 roku ponad 1 mld zł. W nowoczesnej i w pełni zautomatyzowanej chłodni będzie składowane mięso przeznaczone na eksport. Wszystkie operacje na terenie chłodni będą wykonywane 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu z możliwością załadunku i wyładunku dużej liczby kontenerów. Budowa własnej chłodni w Porcie Gdańsk usprawni transport mięsa do zagranicznych kontrahentów Grupy Cedrob i pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć produkcję. Inwestycja jest ważna dla całej branży spożywczej - docelowo chłodnia Cedrob Porty będzie obsługiwać także zewnętrznych producentów.

Wsparcie ze Specjalnej StrefyInwestycja otrzymała wsparcie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Było to możliwe na mocy ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, dzięki której cała Polska stała się specjalną strefą ekonomiczną.  Nowy system umożliwia skorzystanie ze zwolnień od podatku dochodowego większej liczbie firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które nie muszą przenosić się do stref i inwestować z dala od dotychczasowego obszaru działania. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest częścią Polskiej Strefy Inwestycji, jednym z 14 podmiotów regionalnych, odpowiedzialnych za kompleksową obsługę inwestorów. PSSE działa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i we wschodniej części województwa pomorskiego.

VIK