Najcenniejsi szefowie giełdowych spółek. Piechocki i Obajtek w TOP 10

21 października 2020, 8:50
erka

W najnowszej edycji raportu firmy Martis Consulting "Wycena polskich menedżerów" przedstawiono najcenniejszych szefów polskich spółek giełdowych. W raporcie dla każdego z prezesów obliczono hipotetyczną wartość spadku kapitalizacji spółki, którą kieruje, w razie jego odwołania lub rezygnacji. W pierwszej dziesiątce znaleźli się jedynie dwaj prezesi spółek związanych z Trójmiastem. Trzecie miejsce zajął Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, natomiast na miejscu ósmym uplasował się Marek Piechocki z LPP.Model szacujący wartości menadżerów dla spółek został oparty o trzy czynniki: dynamikę kursu akcji oraz EBITDA (dla banków zysk na działalności bankowej), jak również ekspercką ocenę kompetencji menadżera. Analizie poddano prezesów największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wchodzących w skład indeksów WIG20 i mWIG40.

Obajtek i Piechocki w pierwszej dziesiątceZwycięzca tegorocznego rankingu - Adam Kiciński, prezes CD Projektu - zdystansował pozostałych menadżerów. Został wyceniony na 1,05 mld zł.


Trzecie miejsce w zestawieniu zajął Daniel Obajtek. Wycena jego wartości obniżyła się o ponad połowę (o 317 mln zł). W tym przypadku kapitalizacja spółki jest również kluczowa. Polska firma została w tym roku mocno przeceniona, podobnie jak jej zagraniczni konkurenci.

Spadła też wartość Marka Piechockiego z LPP. W rankingu za rok 2019 wyniosła ona ponad 329 mln zł, a obecnie jedynie 145 mln zł.

Spada wartość czołowych menadżerówWycena wszystkich menadżerów z pierwszej dziesiątki to nieco powyżej 3 mld zł. W porównaniu z poprzednim rokiem jest to o ponad połowę mniej (6,3 mld zł). Jedną z przyczyn jest na pewno niższa kapitalizacja spółek giełdowych. Duże znaczenie jednak mają również zmiany prezesów na przestrzeni ostatniego roku. Nowi menadżerowie piastują swoje funkcje zbyt krótko, aby możliwa była ich rzetelna wycena.

erka