Naukowiec z Gdańska bada, jak infekcje wpływają na COVID-19

14 września 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
ws
Dr Łukasz Rąbalski, adiunkt w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Więcej zdjęć (1)

Dr Łukasz Rąbalski, adiunkt w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.

mat. UG

Dr Łukasz Rąbalski, adiunkt w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.

mat. UG

Naukowiec z Gdańska, który jako pierwszy w Polsce uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2, bada, w jakim stopniu infekcje towarzyszące przy zakażeniach koronawirusem mają wpływ na obraz kliniczny choroby COVID-19. Jego projekt przygotowania bazy danych tych infekcji uzyskał finansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 985 tys. zł.Dr Łukasz Rąbalski z Uniwersytetu Gdańskiego już w kwietniu jako pierwszy w Polsce uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2, wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta, i opublikował ją w globalnej bazie danych GISAID. Uzyskane dane pozwoliły naukowcom z całego świata brać pod uwagę Polskę w swoich badaniach związanych z epidemiologią choroby COVID-19.

Koronawirus - informacje z TrójmiastaTeraz naukowiec z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach kolejnego projektu stworzy bazę danych infekcji towarzyszących COVID-19. Celem jego badań jest określenie, w jakim stopniu wpływają one na obraz kliniczny choroby COVID-19.

W stworzeniu bazy informatycznej będą uczestniczyć naukowcy z agendy badawczej - Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (International Centre for Cancer Vaccine Science, ICCVS), powołanego na Uniwersytecie Gdańskim. Na realizację projektu badacz otrzymał prawie milion zł. z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czytaj też: Naukowcy z Gdańska i Krakowa pracują nad polską szczepionką na COVID-19

- W obecnej sytuacji epidemicznej projektowana baza danych stanowić będzie cenne źródło informacji w zakresie występowania infekcji mieszanych i ich wpływu na zdrowie pacjentów zarówno dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo epidemiologiczne, jak i służb medycznych - oceniło MNiSW.
Zebrane dane będą mogły wspomóc lekarzy w zdecydowaniu m.in. o sposobie leczenia chorych czy ustalania procedur postępowania.

Czytaj też: Wirusolog z Gdańska bada białka, które pomogą w walce z koronawirusem

Projekt naukowca z UG jest istotny szczególnie teraz, kiedy zagrożenie epidemiczne związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zwiększa się z powodu nadchodzącego okresu wzmożonych zakażeń wirusem grypy. "Nałożenie" się na jesienne zachorowania na grypę i infekcje przeziębieniowe pandemii koronawirusa może sprzyjać wzrostowi śmiertelności zakażonych.

W uzasadnieniu wniosku Ministerstwo podkreśliło że przedstawione we wniosku zagadnienie należy uznać za istotne w kontekście realizacji polityki naukowej państwa.

ws

Opinie (61) 7 zablokowanych

 • Nie ma zadnej pandemii (7)

  Jest tylko strach i wirusy które były są i będą . A ten został wykorzystany do niecnych celów .

  Każdy kto potrafi myśleć, spojrzy trzeźwo na fakty!

  Wszędzie miały być trupy , we Włoszech

  Jest tylko strach i wirusy które były są i będą . A ten został wykorzystany do niecnych celów .

  Każdy kto potrafi myśleć, spojrzy trzeźwo na fakty!

  Wszędzie miały być trupy , we Włoszech zabronili robić sekcję zwłok ! A w Brazylii na przekazie medialnym trumny stoja na ulicach ... dramat w co ludzie dali się wciągnąć. Straszyli w marcu , straszyli w wakacje ! Straszyli szkołami teraz będą straszyć na jesień ! Ale Pan pinkass już a dla was zamówione szczepionki ... A wy nadal wierzycie rządowi i całej mafii who

  • 79 79

  • Nie ekscytuj się tak... (1)

   bo Ci się foliowy beret przekrzywi ;-)

   • 25 22

   • Grypa jak grypa ,nie ma co robić dłużej cyrku. Ciemnogród siedzi przed tv ,ogląda pierdoły i trzęsie się ze strachu. Leczcie się na mózg lepiej ,grypa sama przechodzi.

    • 13 9

  • A skąd wiesz

   A skąd wiesz, że istniejesz i nie jesteś w piekle?

   • 4 8

  • Z głupimi jeszcze nikt nie wygrał...

   Masz rację ale nic nie wskórasz ja już przestałem z nimi walczyć szkoda czasu i zdrowia na tych matołów.

   • 10 0

  • Wy, wy, wy..... za to ty jesteś myslący inaczej.

   • 0 5

  • Wobec tego Zapraszam do pracy z pacjentami mającymi COVID 19 (1)

   Zaoszczędzimy na środkach ochrony. A i proszę zabrać kolegów

   • 5 3

   • Do pracy nierobie.

    Obijacie się w szpitalach od pół roku i jeszcze macie czelność wyjeżdżać z takimi tekstami?

    • 0 4

 • Artykuł na czasie, bo mamy już za progiem sezon grypowy, a ja prywatnie przyznam, że wczytałem się w szczegóły, bo sam po spotkaniu z jakąś studentką z monciaka(twierdziła, że fajnie, że mam 180 i bogatego tate, a ona jest inna niż te wszystkie, potem był kierunek kabina), po czym dostałem dziwnych wysypek i zaczynam tracić na wadze!

  • 8 30

 • Przestańcie w końcu tą grypą straszyć ludzi

  Więcej osób pewnie zmarło przez te teleporady.

  • 67 22

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.