Niszczyciel min Kormoran już na morzu

13 lipca 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Wioletta Kakowska-Mehring
ORP Kormoran po raz pierwszy wychodzi ze stoczni na wody Zatoki Gdańskiej

Najnowszy polski okręt, niszczyciel min "Kormoran", wyruszył w swój pierwszy rejs. Na razie w tzw. próbny, podczas którego sprawdzona zostanie szybkość i stateczność. Przez najbliższe tygodnie przejdzie kilka prób, warto więc wypatrywać go z plaży skoro sezon w pełni.Ma prawie 59 metrów długości, 10 szerokości, a jego kadłub wykonany jest ze stali amagnetycznej. Dla Marynarki Wojennej RP zbudowało go konsorcjum z Remontowa Shipbuilding na czele.

Przez najbliższe tygodnie "Kormoran" będzie wychodził w morze kilka razy i będzie próbowany w różnych warunkach i różnych scenariuszach działania.

Czytaj też: ORP Kormoran zwodowany i ochrzczony

Budowa jednostki rozpoczęła się w kwietniu 2014 roku. Wówczas odbyła się uroczystość palenia pierwszych blach, a 23 września miało miejsce położenie stępki. Chrzest i wodowanie odbyło się rok później, czyli we wrześniu 2015 roku.

Okręt ma zostać przekazany do służby w listopadzie tego roku. Wejdzie w skład 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety. Dowódcą jednostki został kmdr ppor. Michał Dziugan. Okręt przeznaczony jest do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym.

Czytaj też: Kormoran II. Zobacz gdzie powstanie niszczyciel min

A przed Remontowa Shipbuilding kolejne zadania, bowiem kontrakt podpisany we wrześniu 2013 roku pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON, a konsorcjum obejmuje nie tylko budowę prototypu, ale również dwóch jednostek seryjnych.
Czy modernizacja polskiej armii poprawia twoje poczucia bezpieczeństwa?
61%

tak, cieszę się, że coś się dzieje w tej materii

13%

tak, ale zbrojenia to nie wszystko, trzeba też zabiegać o większe wsparcie u naszych sojuszników

26%

nie, to jedynie duże wydatki i czysto iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa

zakończona

łącznie głosów: 669