Nowe centrum szkolenia kadr portowych

17 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Robert Kiewlicz
Najnowszy artukuł na ten temat

"Nasz zakład umiera". Pracownicy Portu Gdańskiego Eksploatacji znów protestują

W gdańskim porcie otwarto pierwsze w Polsce centrum szkoleniowe kadr portowych, wykorzystujące techniki symulacji w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki unikatowemu w skali światowej symulatorowi przyszli pracownicy portu zyskają umiejętności niezbędne do obsługi różnego rodzaju urządzeń przeładunkowych. Pierwsze kursy prowadzone przez Centrum Nowych Kompetencji rozpoczną się już w listopadzie.Gdańskie centrum to pierwszy tego typu ośrodek w Polsce. Do szkolenia używa się specjalnie zbudowanych, przez spółkę Centrum Nowych Kompetencji, symulatorów szkolenia wykorzystujących rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość.

- Rozwój portu i całej branży nie będzie możliwy bez ludzi, którzy poszerzać będą swoje kompetencje. Nowe centrum będzie bazą, w oparciu o którą mogą odbywać się szkolenia dla już pracujących w branży morskiej oraz tych, którzy mają zamiar związać się z nią w najbliższej przyszłości. Uruchomiony został pierwszy symulator - suwnicy STS. W kolejnych planach uruchomionych zostanie pięć różnych symulatorów urządzeń przeładunkowych - powiedział Łukasz Greinke, prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Pierwsze symulatory przeładunkowe w PolsceDo marca 2020 r. powstaną jeszcze dwa symulatory. Dzięki temu uczniowie, studenci czy przyszli pracownicy branży portowo-logistycznej w realistycznych warunkach będą poznawać specyfikę swojej przyszłej pracy. Cały projekt został sfinansowany z preferencyjnej pożyczki z Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE SA.

- Udało nam się stworzyć pierwszy tego typu symulator w Polsce i jedno z pierwszych tego rodzaju urządzeń na świecie - stwierdził Tomasz Lisiecki, prezes Centrum Nowych Kompetencji.
Projekt ruszył w lutym 2019 r., kiedy to Zarząd Morskiego Portu Gdańsk podpisał umowę z Centrum Nowych Kompetencji na prowadzenie specjalistycznych kursów na stymulatorach.

Inkubator Morski w gdańskim porciePrzypomnijmy, że w lutym 2019 r. Port Gdańsk poinformował o utworzeniu Inkubatora Morskiego. Powstanie on w budynku byłych garaży przy ul. Na Zaspę 57. zobacz na mapie Gdańska Obiekt, należący do Zarządu Portu Gdańsk, ma ponad 470 m kw. W ramach przebudowy powstaną przestrzenie biurowe, coworkingowe, sale konferencyjne oraz kawiarnia. Koszt rewitalizacji budynku przeznaczonego na Inkubator Morski to niemal 5,5 mln zł. Zgodnie z harmonogramem prace zakończą się w pierwszej połowie 2021 r.