O4 Flow dla biznesu. Tu kobieta jest na pierwszym planie

31 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioletta Kakowska-Mehring

Czego potrzebują kobiety, aby wystartować w biznesie? Pieniędzy? Doświadczenia? Pewnie też, ale przede wszystkim potrzebują... wsparcia innych kobiet. O tym, że przyda się pomoc w drodze do sukcesu, przekonane są też firmy i środowiska skupione w Olivia Business Centre oraz O4. Dlatego najpierw powstał unikalny w skali kraju projekt Strefa Kobiet, a teraz pierwsza w Polsce przestrzeń coworkingowa, dedykowana właśnie paniom.Zapytaliśmy kiedyś naszych czytelników, czy kobietom w biznesie jest trudniej? Aż 41 proc. odpowiedziało - "tak", tylko 15 proc. stwierdziło, że "nie". Z kolei 44 proc. uznało, że "w biznesie nie ma znaczenia płeć, tylko umiejętności". Jeśli do tego dołożymy twarde dane, które mówią o tym, że tylko co trzecia firma w Polsce prowadzona jest przez kobiety, to wyłania się obraz, który na pewno jest jeszcze daleki od ideału. Jak to zmienić? Działać wspólnie.

- Badania pokazują, że kobiety mają wyższe ogólne poczucie dobrostanu, jeżeli spotykają się ze swoimi przyjaciółkami często i regularnie. Najlepiej dwa razy w tygodniu. Ta regularna rozmowa na różne tematy sprawia, że lepiej się czujemy. Niestety kobiety mają tendencję do umniejszania swoich umiejętności. Okazuje się, że tylko 7 proc. kobiet z MBA zgłosiło się po podwyżkę po uzyskaniu certyfikatu. W przypadku mężczyzn o wyższe zarobki występuje aż 60 proc. Różnica jest więc ogromna. Dzięki wspólnemu działaniu torujemy sobie drogę, ale nie chodzi o to, żeby się zrzeszyć i być w kontrze do czegoś, chodzi o pozytywne podejście. Jeżeli będziemy patrzyły pozytywnie na siebie, na swoją pracę, na pracę innych, również mężczyzn, to nasza sytuacja się zmieni. Kobiety czasem potrzebują impulsu, potem sobie świetnie radzą - mówi Dominika Rossa, head of O4 Flow.

Pierwszy w Polsce coworking dla kobietTakim impulsem była pierwsza inicjatywa OBC, czyli Strefa Kobiet, której celem jest dbałość oraz pomoc w rozwoju osobistym i zawodowym. W ramach tego programu organizowane są spotkania autorskie, szkolenia i warsztaty dla pań, które chcą rozwinąć swoje zawodowe skrzydła, szukają motywacji oraz inspiracji, chciałyby wymienić się doświadczeniami, nawiązać nowe kontakty. Teraz przyszedł czas na drugi krok, czyli O4 Flow - pierwszy w Polsce, a nawet w Europie Środkowo-Wschodniej, coworking dla kobiet, który jest częścią O4 Coworking, jednego z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się coworkingów w Polsce.

- Jeden z pionierów na rynku kobiecych coworkingów - The Wing - krótko po otwarciu miał aż 8 tys. firm na liście oczekujących. Czy nie jest to najlepszy dowód na to, że takie miejsce jest potrzebne? W Europie Zachodniej takich coworkingów jest zaledwie kilkanaście, a badania, m.in. przeprowadzone przed uruchomieniem O4 Flow, jasno wskazują, że kobiety chcą miejsca, w którym będą mogły rozwijać biznesy "po swojemu" - mówi Dominika Rossa.


Przestrzeń O4 Flow to ponad 500 m kw. powierzchni biurowej w budynku Olivia Gate A, na pierwszym piętrze. Jest to przestrzeń do pracy, do spotkań, zapraszająca zarówno startupy, początkujących przedsiębiorców, jak i przedsiębiorców już dojrzałych lub rozwijających się. Do tego w tym wypadku kierowana jest do kobiet, choć niewykluczająca mężczyzn. To przestrzeń dla przedsiębiorczyń, freelancerek, dla właścicielek biznesów czy pań pracujących w korporacji. Czym w takim razie O4 Flow różni się od innych coworkingów?

Panie potrzebują współpracy- Tu nie o biurka chodzi, a o współpracę i budowanie społeczności, czyli o to, czego potrzebują kobiety. Dla nas ważne jest, aby ktoś nam powiedział "dasz radę" czy "zróbmy to razem". O4 Flow ma być miejscem, gdzie obok infrastruktury niezbędnej w prowadzeniu działalności znajdziemy przede wszystkim pomoc mentorek, ekspertek, a także innych kobiet, które po prostu prowadzą firmy - wyjaśnia Dominika Rossa.
W O4 Flow będą dyżurować prawnik i księgowa. Zagwarantowany zostanie rezydentom dostęp do platformy z wiedzą biznesową oraz marketingową.

- Postawimy na spotkania networkingowe i eventy pogłębiające know-how. Zaprojektowaliśmy np. session room, przestrzeń dedykowaną indywidualnym spotkaniom z coachem, trenerem personalnym, psychologiem, mediatorem, ale też dietetykiem czy logopedą - mówi Dominika Rossa.

Okazuje się, że takie ośmielenie pań do współpracy w ramach coworkingów jest potrzebne. Według raportu O4 Coworking o polskich coworkingach, który przeprowadzono w 2018 roku, niecałe 10 proc. coworkingów zrzesza więcej niż połowę kobiet i aż 66 proc. deklaruje, że kobiet jest mniej niż 30 proc. To nie oznacza, że kobiet w biznesie jest mniej, w końcu miejsca w coworkingach dedykowanych kobietom na całym świecie zapełniają się w ekspresowym tempie. Ewidentnie kobiety w biznesie mają nieco inne potrzeby, możliwe, że kobiecy coworking szybciej pomoże im rozwinąć skrzydła.

- Trochę inaczej jest w naszym O4. U nas jest pół na pół, co bardzo nas cieszy. Zauważamy jednak, że kobiety korzystające z naszej przestrzeni do pracy bardziej nastawione są na tzw. sieciowanie, na działania wspólnotowe. Gdy ogłaszamy jakieś projekty, które mają na celu integrację środowiska, to zwykle pierwsze pojawiają się panie - mówi Marta Moksa, managing director w O4 Coworking.
Właśnie tę naturalną chęć współpracy, która jest w kobietach, chcą zagospodarować twórcy O4 Flow.

A co z panami?- Coworking dla kobiet to nie dyskryminacja mężczyzn - jak pomyślą niektórzy. To miejsce, w którym panowie są mile widziani i potrzebni. Różnica jest taka, że tu to kobiety będą na pierwszym planie - wyjaśnia Marta Moksa.
W O4 Flow kobieta ma być w centrum zainteresowania. Pod jej potrzeby przygotowana zostanie oferta warsztatów, inspirujących spotkań i merytorycznych szkoleń.

- To absolutnie nie znaczy, że się izolujemy. To nie jest miejsce, które będzie dzielić. Mamy sygnały, że panowie to dostrzegają. Ci, którzy mają z nami kontakt, twierdzą nawet, że to świetna inicjatywa, że polecą to miejsce swoim żonom, siostrom czy córkom - dodaje Dominika Rossa.
W spotkaniu i debacie otwierającej O4 Flow udział wzięły m.in.: Olga Kozierowska, trenerka i mentorka, założycielka pierwszej w Polsce organizacji działającej na rzecz przedsiębiorczości kobiet i promocji ich sukcesów w biznesie pod nazwą Sukces Pisany Szminką, Marta Moksa, managing director w O4 Coworking oraz Natalia Hatalska, analityk trendów, założycielka Infuture Hatalska Foresight Institute. Panie rozmawiały m.in. o potędze wspólnotowości, konieczności odwagi w działaniu, potrzebie równości w życiu prywatnym i zawodowym, znaczeniu intuicji oraz teamworku.