Obowiązki torpedysty na "Błyskawicy". Szukają członków załogi

29 listopada 2020, 15:00
Szymon Zięba
artykuł historyczny

Torpedysta i mechanik poszukiwani od zaraz. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Gdyni ogłosiła, że ORP "Błyskawica" poszukuje nowych członków załogi. Do zadań rekrutów należeć będzie m.in. utrzymanie w sprawności historycznego uzbrojenia stacjonującego w centrum Gdyni okrętu.Jeden z najbardziej znanych trójmiejskich okrętów - ORP "Błyskawica" - na co dzień stacjonuje przy nabrzeżu w centrum GdyniMapka. Jednostka ma swoje lata - weszła bowiem do służby w 1937 r.

Długa na 114 m, szeroka na ponad 11 - według założeń technicznych - osiąga prędkość 40 węzłów.

Choć to, ile dokładnie osób liczy sobie obecnie załoga okrętu, objęte jest klauzulą tajności, wiadomo, że armia boryka się z wakatami. Na pokład poszukiwany jest bowiem torpedysta i mechanik.

- Do zadań torpedysty na okręcie-muzeum ORP Błyskawica należy m.in. utrzymanie w sprawności technicznej historycznego uzbrojenia okrętu (w tym wykonywanie prac konserwacyjnych wyrzutni torpedowych, zrzutni bomb głębinowych) - tłumaczy kpt. mar. Anna Sech, rzeczniczka prasowa 3. Flotylli Okrętów.

Jak wygląda uzbrojenie "Błyskawicy"?"Błyskawica" dysponuje m.in. wyrzutnią torped kal. 533 produkcji radzieckiej. Swego czasu były to jedne z najpotężniejszych podwodnych pocisków - masa ładunku wybuchowego wynosiła ok. 317 kg. Miała zasięg ok. 10 km.

Osiem dział "Błyskawicy" może w ciągu minuty wystrzelić 96 pocisków (daje to szybkostrzelność 12 pocisków na działo). Maksymalny zasięg dla tego typu armat wynosi 110 kabli (czyli ok. 20,4 kilometrów), ale efektywny ogień można prowadzić na odległości 75 kabli (czyli blisko 14 km).

Znajdująca się w wyposażeniu niszczyciela szwedzka podwójna armata Boforsa kal. 40 mm służyła co prawda głównie do obrony przeciwlotniczej, ale mogła być również używana do, używając dzisiejszej terminologii, "obrony bezpośredniej" okrętu. Działko to mogło wystrzeliwać do 160 pocisków na minutę (co ważne dotyczy to pozycji horyzontalnej, bo w przypadku pozycji wertykalnej liczba spada do 120 pocisków) na odległość 10 km (i tu też zależne od pozycji ustawienia działka, bo w przypadku ognia przeciwlotniczego skuteczny zasięg wynosił 7 km).

ORP "Błyskawica" w grze komputerowejArmaty kalibru 37 mm dysponowały zasięgiem 4 km (z samolotami skuteczny zasięg był o 1 km mniejszy), a szybkostrzelność wynosiła od 320 do 360 pocisków na minutę.

Dodatkowe wymagania dla rekrutówZ kolei poszukiwany mechanik na "Błyskawicy" będzie musiał m.in. zadbać o utrzymanie w sprawności technicznej sprzętu działu elektromechanicznego.

- Oprócz tego na obydwu stanowiskach wymagana jest znajomość przepisów Obrony Przeciwawaryjnej Okrętu, umiejętność obsługi środków gaśniczych, zapewnienie bezpieczeństwa zwiedzających osób podczas udostępniania okrętu do zwiedzania, a także znajomość Regulaminu Ogólnego SZRP, Regulaminu Służby Okrętowej, Ceremoniału Morskiego, a także wiedzy dot. historii okrętu, jak i Marynarki Wojennej - wylicza rzeczniczka 3. Flotylli Okrętów.
Termin zakończenia rekrutacji nie został określony. Żołnierze tłumaczą, że potrwa ona do chwili uzupełnienia wakatów na stanowiskach.

ORP "Błyskawica" - weteran II wojny światowejNa koniec warto przypomnieć, że ORP "Błyskawica" jest zabytkiem klasy zerowej wśród okrętów - uczestników wojen morskich.

Jak informuje Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, jednostka jest najstarszym zachowanym niszczycielem - weteranem II wojny światowej i jedynym bojowym okrętem alianckim, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny - od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945 r.

"Błyskawica" wraz z bliźniaczym "Gromem" zbudowane zostały przez stocznię J. Samuel White & Co Ltd. w Cowes. Były dumą polskiej floty, należały do najnowocześniejszych i najsilniejszych okrętów swojej klasy na świecie. Kolejne niszczyciele tego typu budowane miały być już w stoczni krajowej. Wybuch wojny przekreślił te plany.

ORP Błyskawica na patrolu 25.07.1944

Film należy do The Polish Institute and Sikorski Museum Film Archive. Przedstawia ORP Błyskawica podczas patrolu, który odbył się 25 lipca 1944 r.

Czy myślałe(a)ś kiedyś o karierze w wojsku?
9%

tak, to mój cel na przyszłość

36%

tak, ale rozmyśliłe(a)m się

7%

tak i dlatego dziś pracuję w wojsku

48%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 1028