Od gry edukacyjnej do endoskopii kapsułkowej. Kolejny sukces CTAdventure

14 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
VIK

Trójmiejska firma CTAdventure pracuje nad udoskonaleniem diagnostyki tzw. endoskopii kapsułkowej. Projekt "GastroView" będzie realizowany dzięki pozyskaniu dofinansowania w konkursie ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i według zapowiedzi ma być wdrożony już w 2019 roku.Kilka lat temu podbili rynek grą edukacyjną łącząca elementy nauki i zabawy - Professor Why, teraz postawili na... "GastroView". Firma CTAdventure we współpracy z Politechniką Gdańską oraz wybraną uczelnią medyczną opracowuje pionierski produkt, który zrewolucjonizuje diagnostykę endoskopową. Produkt dokona analizy filmów endoskopowych z funkcjami: automatycznej detekcji i zliczania zmian chorobowych, mapowania przewodu pokarmowego, archiwizacji obrazów rozpoznanych zmian chorobowych. Technologia ma być wykorzystywana w szczególności w endoskopii kapsułkowej. Umożliwi lekarzom szybszą, wydajniejszą oraz bardziej precyzyjną analizę nagrań pochodzących z badań endoskopowych - efektem może być upowszechnienie diagnostyki za pomocą kamerki umieszczonej w kapsułce połykanej przez pacjenta tzw. endoskopii kapsułkowej.

Czytaj też: To jest czas dla takich firm jak nasza - zapewniają twórcy gry Professor Why

Jak to wygląda dziś? W Polsce do badania przewodu pokarmowego stosuje się głównie kolonoskopię czy gastroskopię. Badania są bardzo nieprzyjemne dla pacjentów. W 2001 r. w USA zatwierdzono endoskopię kapsułkową jako dodatkową metodę badania do użytku klinicznego. Kapsułki, z umieszczoną w nich bezprzewodową kamerą cyfrową, są połykane przez pacjenta i przechodzą w sposób naturalny przez układ pokarmowy, pozwalając na oglądanie śluzówki. Nie zastępują one wprawdzie w całości dotychczasowych metod, ale to jedyne bezinwazyjne i bezbolesne badanie, które pozwala obejrzeć od środka przewód pokarmowy. Szczególnie przydatne jest w diagnostyce chorób jelita cienkiego. Obecnie badanie nie jest jednak powszechnie dostępne, jest kosztowne - około 2,5 do 4 tysięcy złotych, a lekarz ma do przeanalizowania trwający kilka godzin film. Projekt firmy CTAdventure może to zmienić.

Według zapowiedzi firmy, sprzedaż wersji komercyjnej produktu rozpocznie się w II kwartale 2019 roku. W przypadku endoskopii przy użyciu kapsułki z kamerką możliwe będzie zmniejszenie kosztów tego typu badania do ok. 1500 zł oraz zwiększenie wykrywalności zmian chorobowych w badaniach przewodu pokarmowego o 20-25 proc. Czas nagrania filmowego, które analizuje lekarz, skróci się z 5 do 1,5 godziny. Lekarz będzie mógł w nagranym materiale automatycznie wyszukać interesujące go zmiany, np. krwawienia, bez przeglądania całości filmu. Technika ułatwi lekarzom lokalizację i analizę zmian chorobowych.

Projekt "GastroView" będzie realizowany dzięki pozyskaniu przez firmę CTAdventure dofinansowania w konkursie ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach tzw. "szybkiej ścieżki". Przedsiębiorcy złożyli prawie 2 tysiące projektów o wartości siedmiokrotnie przekraczającej założony budżet programu. Jednym z projektów uznanych za najlepszy był właśnie "Gastro View".

Czytaj też: Rozszerzona rzeczywistość to nie tylko Google Glass. Trójmiejska spółka liderem w branży AR

Nie jest to pierwszy sukces firmy CTAdventure. Spółka powstała w 2013 r. dzięki wsparciu Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza, jako start-up technologiczny powołany w celu realizacji projektu polegającego na opracowaniu platformy wykorzystującej rozszerzoną rzeczywistość (Augumented Reality) w grach miejskich. Potem był wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach Professor Why™, czyli wyjątkowy program komputerowy do nauki chemii.

- Zespół CTAdventure ciągle doskonalił swoje kompetencje w zakresie rozszerzonej, jak i wirtualnej rzeczywistości oraz zdobywał doświadczenie w zakresie zaawansowanych technologii analizy obrazu - czego końcowym efektem jest sukces projektu "Gastro View" - mówi Dawid Jereczek, członek Zarządu CTAdventure. - Po 3 latach działalności, wielu sukcesach, spółka posiada szeroką ofertę dla biznesu - od sztucznej inteligencji, rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, po projekty badawcze.
CTAdventure to jedna z kilkudziesięciu spółek Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza. ARP zarządza Funduszem Kapitałowym inwestującym w innowacyjne pomysły w wielu branżach, m.in. takich jak: ICT, biotechnologia, robotyka, medycyna, budowa jachtów czy branża filmowa. Agencja oferuje również szeroki zakres usług konsultingowych i doradczych: analizy ekonomiczne i finansowe, studia wykonalności, biznesplany, przygotowywanie i zarządzanie projektami unijnymi, wyceny przedsiębiorstw, strategie rozwoju. Prowadzi również Centrum Obsługi Inwestora, zajmuje się promocją gospodarczą regionu.

VIK