Od stycznia jeszcze mniej handlowych niedziel

30 grudnia 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Wioletta Kakowska-Mehring
W sumie w 2019 roku będzie tylko 15 niedziel handlowych. Więcej zdjęć (3)

W sumie w 2019 roku będzie tylko 15 niedziel handlowych.

fot. Mateusz Ochocki/KFP

W sumie w 2019 roku będzie tylko 15 niedziel handlowych.

fot. Mateusz Ochocki/KFP

W grudniu tego roku nie mogliśmy narzekać na brak czasu na zrobienie zakupów. Niedziele handlowe przypadały aż 4 razy. Jednak od stycznia czekają nas zmiany, czyli jeszcze większe obostrzenia.Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele w 2019 już tylko jedna niedziela w miesiącu będzie handlowa plus przedświąteczne wyjątki. W sumie w roku będzie 15 niedziel handlowych. Z kolei całkowity zakaz będzie obowiązywał od 2020 roku, oprócz przedświątecznych wyjątków. Po 2020 r. handlowe będą już jedynie dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, niedziela poprzedzająca Wielkanoc oraz ostatnia niedziela w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. W sumie będzie to tylko 7 niedziel handlowych w roku. Dla porównania w 2018 roku mogliśmy zrobić zakupy w 29 niedziel.

Szykują zmiany w ustawieCzekają nas też zmiany w samej ustawie, bo postanowiono uszczelnić i doprecyzować przepisy. Kiedy do tego dojdzie, nie wiadomo, bo nowelizacja utknęła. Istotną zmianą jest jednak wyłączenie spod zakazu handlu tylko takich placówek pocztowych, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych w rozumieniu ustawy. W nowelizacji zaproponowano także doprecyzowanie kręgu osób, z których nieodpłatnej pomocy mógłby korzystać przedsiębiorca, będący osobą fizyczną, prowadzący handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.
Swoje poprawki ma też "Solidarność". Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara zaproponował, aby niedzielna doba pracownicza w handlu zaczynała się o godz. 22 w sobotę i trwała do godz. 24 w niedzielę. Wcześniej proponowano, aby trwała do godz. 5 rano w poniedziałek. Z tego zrezygnowano. 

Przedsiębiorcy protestująWedług Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zmiany proponowane w nowelizacji dotyczące sklepów świadczących usługi pocztowe są całkowicie sprzeczne z ideą Konstytucji Biznesu, która wyraźnie mówi, że co nie jest prawnie zabronione, jest dozwolone.

- Skoro przedsiębiorcy mieli podpisane umowy z operatorem pocztowym na długo przed wejściem w życie przepisów o ograniczeniu handlu, to z pewnością nie było ich intencją obchodzenie prawa, które wówczas jeszcze nie istniało. Wprowadzane nowelizacją obostrzenia, uniemożliwiające handel w niedzielę przedsiębiorcom świadczącym - zgodnie z prawem - usługi pocztowe podważa zaufanie obywatela do państwa i stanowionej przez nie legislacji. Stabilność prawa stanowi kluczową wartość dla prowadzenia biznesu, planowania jego rozwoju i długofalowych inwestycji. Prawo wprowadzane bez zachowania właściwego vacatio legis, pochopnie i bez rzetelnej oceny stanowi zaprzeczenie zasad działania demokratycznego państwa służącego obywatelom - czytamy w stanowisku ZPP.
ZPP przypomina także, że nowelizowana właśnie ustawa jest przedmiotem postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, który ma zbadać jej zgodność z Konstytucją RP.

W połowie grudnia Sąd Najwyższy zajął się interpretacją przepisu wprowadzającego wyjątki od zakazu handlu w niedzielę. I nie okazało się to łatwe. Zapis mówi o tym, że zakaz nie obejmuje placówek handlowych "w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych". Sąd Najwyższy uznał, że sądy karne rozpatrujące sprawy o złamanie zakazu handlu w niedzielę muszą każdorazowo samodzielnie badać i oceniać, czy deklarowana przez przedsiębiorcę "przeważająca działalność", czyli np. handel prasą lub wyrobami tytoniowymi, jest dominująca w danej placówce.

Kto zyskał, kto straciłWedług wstępnych szacunków na ustawie wcale nie skorzystały małe sklepy osiedlowe, które mogą pracować w niedziele, gdy za ladą stoi właściciel lub jego rodzina. Zyskały dyskonty, w których panuje dużo większy ruch w soboty, a klienci kupują na zapas. Tracą też duże centra handlowe. Według danych zamieszczonych przez Retail Institute od 1 stycznia do 14 października 2018 roku odwiedzalność centrów handlowych obniżyła się się o 3,07 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2017 roku. Największe straty dotyczą centrów handlowych położonych na obrzeżach miast bądź tych, w których dominującą rolą pełni supermarket spożywczy. Przy czym o 3,7 proc. więcej osób zdecydowało wybrać się do galerii handlowej w sobotę. Retail Institute podaje, że sieci handlowe odnotowały w zestawieniu z rokiem poprzednim o 2,2 proc. wyższe obroty. Jednak zyski takich kategorii jak moda damska, mieszana, branże rozwijające się w obszarze galerii oraz elektronika obniżyły się o 3-12 proc.

Czytaj też: Centra handlowe. Mniej klientów, mało nowych inwestycji

- Ustawa o zakazie handlu w niedzielę, która tak naprawdę weszła w życie z dnia na dzień, to ogromny cios dla centrów handlowych. Wyobraźmy sobie, że najemca na początku 2017 roku podpisał umowę z centrum na 10 lat, zakładając konkretne obroty, a pod koniec roku okazało się, że obroty te, ze względu na zakaz handlu, będą mniejsze o jakieś 13-16 proc., co może być w ogóle progiem rentowności całego przedsięwzięcia. Najbardziej straciły na tym restauracje, kawiarnie, lokale usługowe, mieszczące się na terenie centrum, dla których motorem napędzającym sprzedaż są sklepy z ubraniami oraz supermarket. Sieć odzieżowa tego, czego nie sprzeda w niedzielę, może jeszcze sprzedaż w piątek lub sobotę. Natomiast tej kawy, której ludzie nie wypiją w niedzielę, nie wypiją już wcale - mówi Piotr Panek, Business Director z Workshop.re.

Na razie "po staremu"Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje m.in. w sklepach, w których obsługuje sam właściciel, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, aptekach i punktach aptecznych, w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych w placówkach pocztowych, w sklepach internetowych, a także na dworcach.

A co z tymi, którzy nie zastosują się do zakazu? Za niestosowanie się do przepisów grożą wysokie kary - od tysiąca do nawet 100 tys. zł. Takiej samej karze podlega też handel po godzinie 14 w dniu 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

A jak jest u innychPoza Polską, do państw, w których obowiązuje ograniczenie handlu w niedzielę należą Niemcy, Austria, Belgia, Holandia, Luksemburg oraz Francja. Przy czym Francja w ostatnich latach przeszła pod tym względem proces liberalizacji. Podobnie jest w Holandii, gdzie aż 68 proc. gmin zezwoliło na handel we wszystkie niedziele.

Prawie bez ograniczeń zakupy zrobimy w Czechach, na Litwie, Łotwie, Węgrzech, w Słowacji, Słowenii, Chorwacji, Bułgarii, Finlandii, Danii, Estonii, Szwecji, Rumunii, Cyprze, Malcie, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii oraz we Włoszech.
Czy ograniczenia w niedzielnym handlu są dla ciebie kłopotliwe?
55%

tak, w tygodniu nie mam czasu na zakupy

14%

tak, ale przyzwyczaję się

23%

nie, w ogóle mnie to nie dotyka

8%

nigdy nie robiłe(a)m zakupów w niedziele

zakończona

łącznie głosów: 1912

Opinie (418) ponad 10 zablokowanych

 • (36)

  Ciekawe czy kościołom przybyło niedzielnych słuchaczy:)

  • 250 50

  • (13)

   No właśnie statystyki pokazują, że na razie ubyło.
   Ludzie szli na mszę przy okazji zakupów.
   Także tego - strzał w stopę czarnej mafii :)

   • 91 18

   • czekam na soboty wolne od handlu (12)

    • 15 17

    • (7)

     a później pójdziemy dalej Poniedziałki , Wtorki , Środy , Czwartki a na koniec Piątki a zakupy będziemy robić w sklepach posłów radnych których nie skontroluje PIP

     • 18 4

     • Niewierzący (5)

      Niech się do zoo wybiorą z dziećmi i pokażą im swoich przodków

      • 7 24

      • W koloniach zamorskich Francji też zap... W niedzielę

       Budżet wam się rozjechał , co?

       • 3 3

      • A ty już uciekłeś małpo z zoo ?

       I tak jesteś najgłupszą z małp.

       • 8 1

      • (2)

       Myślisz że jak wierzysz w zabobony, to nie pochodzisz od małpy..? Twoja głupota nie ma dna.

       • 9 2

       • (1)

        No przecież on pochodzi od faceta ulepionego z gliny i babki zmajstrowanej z żebra tego gościa. XXI wiek...

        • 1 0

       • XXI wiek a ci dalej

        o gadającym wężu i ogniach piekielnych...

        • 0 0

     • To o spędzenie razem niedzieli z rodziną a nie pójście do kosciola chodzi

      Zadziwiające że najbardziej interesuje to tych niewierzących , co od małpy pochodzą.

      • 9 15

    • Macron się załamie (3)

     Budżet francuski już się nie dopina ...

     • 5 3

     • Komorowski chciał nam 34 miliardy zajumac i przelac do Francji (2)

      Za jakieś badziewiaste helikoptery .
      No i im się budżet nie zapiał.
      Stąd ta furia

      • 7 18

      • To jak twierdzisz "badziewie" właśnie Orban kupił.
       U nas dalej Mi-2.

       • 10 3

      • Skoro nie ma "badziewiastych" to gdzie są porządne śmigłowce? Bo minęły 3 lata i do tej pory nie ma żadnych... Ba, mam wrażenie że kasa też zniknęła.

       • 10 2

  • (3)

   nie chodzi o kościół tylko ludzi pracują w hadalu

   • 16 40

   • A dzięki nowelizacji ludzie nie pracują w handlu

    • 22 3

   • Solidarność wywalczyła wolne soboty i niedziele (1)

    Ale Niemcy i Francuzi nam je zabrali
    Do czasu...

    • 8 6

    • To nie żadna Solidarność,bo tej prawdziwej już nie ma teraz jest Pisowska ,klerykalna ,Rydzykowa to wszystko w jednym

     • 0 0

  • rząd brzytwy się chwyta żeby dziurę budżetową latać (1)

   • 17 13

   • Znafca ekonomjji

    Uczeń RoSStofskiego

    • 7 5

  • a co ciebie to obchodzi?

   • 7 5

  • nie przybyło (8)

   na pasterkach w tym roku było statystycznie ok 16% mniej uczestników.
   Co oznacza, że jeśli w rozmodlonej gminie było tyle samo osób - to w sąsiedniej nierozmodlonej nie poszło na pasterkę 30% ludzi mniej
   Chyba to o czymś świadczy...

   • 24 5

   • (4)

    To nawet dobrze, że ci którzy przychodzą tylko raz w roku do kościoła zrezygnowali z pójścia na pasterkę.

    • 8 2

    • (3)

     To dobrze, że ludzie rezygnują z chodzenia do kościoła.

     • 18 3

     • Ciekawe że niewierzący tak obserwują co się w kościele dzieje (2)

      Wy od małpy pochodzicie i my wam tego nie wytykamy

      • 8 14

      • ta

       A niby co właśnie robisz? Jak zwykle przypominam, nie od małpy, ale od wspólnego przodka.

       • 0 0

      • na okrągło masz tę samą treść wymyśl coś innego buraku

       • 0 0

   • Ty jak zwykle służbowo SBeku (1)

    Wy tak swinicie do śmierci?

    • 2 6

    • Właśnie skończyłem 100 lat, i co miesiąc dostaję z ZUSu 3500 zł. Tutaj tylko dla przyjemności sobie dorabiam

     • 1 0

   • Świadczy o tym że ludzie przy stole spędzili miło święta

    • 2 0

  • To nie jest dla kościoła, a dla rodzin. (1)

   Czy wolał byś spędzić czas w gronie najbliższych , czy może iść do pracy?
   Kościół to tylko jedna godzina, jak ktoś ma ochotę iść to niech idzie.

   • 4 9

   • Mogę z rodziną spędzić poniedziałek albo środę

    wisi mi to.

    Ale dla katolików, co tak lubią narzucać wszystkim swój punkt widzenia, wszyscy mają dzień swięty święcić...

    • 0 1

  • jaki to ma związek????

   ???

   • 0 0

  • jedź na " zachód" (1)

   Tam od lat nikt w handlu w niedzielę nie pracuje!!! Hahaha.

   • 0 2

   • na zachód czego ? kłamco

    • 0 0

  • Co ma piernik do wiatraka...

   Kto chodzi, to chodzi i go nie wygonisz z kościoła...nawet jak byś chciał.

   • 0 0

 • To janusze będą płakać (8)

  I gospodarka z pewnością upadnie
  I bezrobocie będzie

  • 84 129

  • Janusze już płaczą

   • 17 8

  • (3)

   Jeszcze Ukraińcy wyjadą do Niemiec i można dla Januszy biznesu stawiać ścianę płaczu heheh

   • 26 8

   • to będzie gwóźdź do trumny (2)

    a przepisy już są praktycznie gotowe w Niemczech żeby zacząć Ukraińców wpuszczać na rynek

    • 21 3

    • Jak zwykle niepelna prawda. Niemcy otworza sie ale tylko dla specjalistow. (1)

     Dla roboli nic sie nie zmieni.

     • 11 8

     • A u nas kretynie sami specjaliści! Podobnie jak Polacy kiedyś, nawet języka nie znali.

      • 5 4

  • najmocniej dostanie i tak plebs (2)

   te Janusze sobie poradza, ale co wy Polacy, bez szkoly, robiaca cale zycie za parobka? Isc na żebry zostanie

   • 1 2

   • ni a Ty na zmywaku????

    U Araba?????

    • 0 0

   • Ty nie masz szkoły

    Nawet poprawnie zdania nie możesz napisać....

    • 0 0

 • (27)

  Bardzo dobrze ludzie też chcą spędzić czas z rodzinami .

  • 137 271

  • (6)

   Zatem proponuje zamknąc komisariaty, placowki PSP, SG - funkcjonariusze też chętnie spędzą niedziele z rodzinami.

   • 79 32

   • Księża też chcą spędzić niedzielę że swoimi dziećmi (3)

    Więc kościoły też powinny być zamknięte

    • 76 21

    • oni wolą z cudzymi dziećmi

     • 30 13

    • Długo nad tym myślałeś? (1)

     • 21 39

     • On nie muśli, on bezmyślnie kopiuje i powiela.

      • 15 18

   • Nie masz pojęcia, o czym piszesz, ale piszesz!

    • 6 11

   • Udajesz tylko głupiego czy nie udajesz?

    • 4 4

  • (3)

   Zawsze można ustanowić, żeby pracownik miał ustawowo np. 2 wolne niedziele w miesiącu lub pracodawca niech płaci np 200 % stawki, pewnie by się chętni znaleźli. Ten zakaz jest bezsensu.

   • 70 10

   • (2)

    Można. Można też ustanowić, żeby pracownik miał ustawowo wolne 3 albo wszystkie niedziele w miesiącu. I tak właśnie się dzieje. Ten zakaz ma sens.

    • 9 37

    • (1)

     Dlaczego akurat niedziela, a nie np sobota? Sklepy powinny być otwarte również w niedziele, żeby nie ograniczać innych , a pracownikom zapewnić godne zarobki lub odpowiednią ilość dni wolnych i nie muszą to być 4 niedziele, zawsze ten dzień można odebrać w tygodniu i można pozałatwiać różne sprawy np urzędowe.

     • 22 3

     • co to jest godny zarobek?

      czy pracując w niedziele jesteś bardziej godny niż ten który pracuje tylko od poniedziałku do piątku. Skoro tak to możne setki tysięcy urzędników w urzędach niech pracują w niedziele bo ja pracując cały tydzień mam tylko wolna do załatwiania spraw urzędowych niedziele.

      • 1 8

  • (1)

   Podobno przybyło rozwodów.

   • 10 7

   • I the-bill-i.

    • 9 4

  • (4)

   Nie Twoja sprawa jak spędzam czas ! Może wolę chodzić po Galerii Handlowej zamiast po parku. To jest moja sprawa!!!!!

   • 50 13

   • To se chodź po tej galerii, wstęp wolny.

    • 6 12

   • to sobie łaź po galerii, ale w niedzielę zakupów nie zrobisz i basta (1)

    i będziesz z tym żył, kto wie może nawet szczęśliwy, sporo jeszcze takich cymbałów jak ty w tym durnym kaczystanie

    • 4 24

    • Cymbale

     Autobusem, koleją też nigdzie nie dojedziesz jak taki mądry jesteś. Paliwa nie zatankujesz, policji i karetki nie wezwiesz matole. To jest ustawa dla wybranych, reszta niech zapie**la w niedziele ośle jeden.

     • 18 4

   • a pracownik galerii handlowej zamiast obsługiwać takiego wała jak ty woli spędzić czas w niedziele w parku.

    święte krowy w Polski są bardziej święte niż te z Indii

    • 2 5

  • (5)

   zgadzam się ,strażacy , wodociągi, energetyka, policja, pogotowie , kolejarze, piloci itd. to też sa ludzie i należy im się wolne ,czas spedzic powinni z rodzinami

   • 32 4

   • Lekarze, kierowcy autobusów, PKP, lotnictwo, marynarze...cała masa jest tych ludzi (3)

    • 22 3

    • (2)

     No i co z tego? Jaki jest powód żeby do nich dołączać wszystkich pracowników handlu?

     • 1 15

     • A dlaczego akurat ta grupa pracownicza ma mieć wolne niedziele?

      • 6 1

     • tak

      • 1 0

   • ...prostytutki...

    • 5 1

  • a kto im kaze pracowac w niedziele?

   ba kto im wogle kaze pracowac?

   jak tkai troskliwy jestes rozumiem ze komunikacja miejska w niedziele nie jezdizsz?
   bo kierowcy autobusow i motorniczy tez chca niedziele z rodzinami spedzic

   • 14 5

  • Niepodoba sie, to zmien prace, bedziesz mial wolna niedziele. Gospodarka sterowania centralnie, to juz gdzies bylo.

   • 13 2

  • A co ci co pracują w niektóre niedziele nie spędzają czasu z rodziną? I pracują 7 dni w tygodniu? Co się tak uparliscie na te niedziele, jest jeszcze 6 innych dni w których ci pokrzywdzeni pracownicy mają wolne a reszta musi zapindziać w pracy

   • 13 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.