• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od usługi do idei. Coworking Now

Wioletta Kakowska-Mehring
28 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Społeczność skupiona wokół Coworking O4 może liczyć na udział w licznych spotkania i szkoleniach. Społeczność skupiona wokół Coworking O4 może liczyć na udział w licznych spotkania i szkoleniach.

Jak to mówią: "W pojedynkę zajdziemy szybciej, ale z partnerem dalej!" - w ten sposób tworzą się największe biznesy świata. W myśl tego powiedzenia pracuje, a przede wszystkim współpracuje coraz więcej przedsiębiorców w Trójmieście. Im dedykowana jest kolejna edycja konferencji Coworking Now.


Czy coworking to coś dla ciebie?


Coworking to idealne rozwiązanie dla freelancerów nielubiących pracy w samotności - to informacja dla tych, którzy lubią trzymać się oficjalnej nomenklatury. A teraz tłumaczymy. Możliwość pracy razem, w grupie, to idealne rozwiązanie dla tzw. wolnych strzelców, którzy nie lubią pracy w samotności.

Bo dziś coworking to nie tylko biurko na wynajem, to przede wszystkim miejsce, gdzie firmy z różnych światów spotykają się w jednej przestrzeni, stając się dla siebie partnerem, inwestorem, ambasadorem lub mentorem. Dziś to nie usługa, a idea, która wpisuje się w popularną na świecie ideę sharing economy, czyli ekonomii współdzielenia, współpracy. Jej podstawą jest pogląd, że rozwój oparty powinien być o współpracę rozproszonych sieci połączonych ze sobą jednostek i społeczności, które dzielą się swoim czasem oraz zasobami.

Jak to wygląda w Trójmieście? 



Możliwość wynajęcia biurka na godziny w pomieszczeniu typu open space, czyli w przestrzeni otwartej, jest stosunkowo nową usługą na naszym rynku. Zaczęło się od niewielkich biur tworzonych przez ludzi, którzy takie rozwiązania podpatrzyli podróżując po świecie. Dziś na naszym rynku obecne są już nawet sieciówki, które operują w wielu krajach. Mamy też centra prowadzone dzięki wsparciu samorządów. 



Czasem są to niewielkie pomieszczenia z kilkoma biurkami, coraz częściej spore przestrzenie z szeregami biurek. Czasem są to kameralne wnętrza w kamienicach i starszych biurowcach, coraz częściej przestrzenie w nowoczesnych biurowcach z dobrym adresem. Coworking O4, Strefa Biznesu, Projekt Lokale, Worq, Ikimasa czy Współpracownia i wiele innych, a do tego sieciowa oferta ogólnopolska Business LinkRegus. Do tego mamy kilka ofert wspieranych przez lokalne samorządy, czyli Pomorskie Centrum Biznesu przy Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, Inkubator Starter czy Pomorski Park Naukowo-Technologiczny. Jest więc w czym wybierać.

Coworking Now już w kwietniu



Ruch coworkingowy na świecie jest niezwykle rozwinięty, coworkerzy dzielą się wiedzą, aktywnie ze sobą współpracują. Jedne z największych konferencji coworkingowych, Coworking Europe w Dublinie, Coworking Asia czy GCUC USA, gromadzą kilkanaście tysięcy osób. Od kilku lat swoją konferencję mamy też w Polsce, a dokładnie w Trójmieście. W tym roku spotkanie potrwa od 4 do 5 kwietnia. A dlaczego właśnie tu?

Konferencja w O4



- Organizując konferencję mamy dwa cele - pierwszy to zintegrować społeczność coworkingów w Polsce, które będą ze sobą współpracować i rozwijać ruch coworkingowy w naszym kraju, a drugi to pokazać freelancerom, mikro- i małym przedsiębiorstwom, właścicielom nieruchomości - czy działom HR - że z coworkingiem można współpracować na wiele różnych sposobów, z ogromną korzyścią dla obu stron. Badania Carstena Foertscha jasno wskazują - na świecie jest w tej chwili prawie 19 tys. przestrzeni coworkingowych, prawie 1,7 miliona ludzi wybrało taki styl pracy - nie bez powodu możemy zaobserwować niesamowity rozwój tego ruchu - a my jako O4 coworking chcemy naszą konferencją wskazać korzyści takiego rozwiązania, cieszymy się tą inicjatywą - dzięki temu spotkaniu rośnie świadomość tego, czym naprawdę coworking jest - zapewnia Katarzyna Bobińska, marketing manager z gdańskiego Coworking O4.

Kto korzysta z biurek na godziny?



Konferencja to nie wszystko. Coworking O4 w ubiegłym roku stworzyła też pierwszy raport o polskich coworkingach.

- Ciekawiła nas przede wszystkim specyfika kulturowa, ekonomiczna i społeczna polskich przestrzeni coworkingowych i porównanie jej z danymi globalnymi. Badaliśmy to, czy - tak jak ma to miejsce na całym świecie - przestrzenie coworkingowe w Polsce zarabiają, rozwijają się, a także czy skutecznie podchodzą do rozwijania biznesu swoich coworkerów, oraz jaką mają ofertę. Oczywiście wierzymy, że współpraca oraz dzielenie się wiedzą to jedyna i słuszna droga do sukcesu, dlatego raport jest dostępny do bezpłatnego pobrania na naszej stronie - mówi Katarzyna Bobińska.
Kto korzysta z biurek na godziny? Przedstawiciele branży IT: aplikacji mobilnych, gier komputerowych, handlu elektronicznego, ale także branży doradczej, HR, marketingowej, turystycznej, energetycznej, szkoleniowej, ubezpieczeniowej oraz elektronicznej. Wszyscy, którym do pracy wystarczy biurko, telefon i dostęp do sieci. Jednoosobowe działalności, młode firmy, ale nie tylko. Coraz częściej są to też przedstawiciele firm dojrzałych, korporacji, które dopiero szukają swojego miejsca na naszym rynku, ale wczesny etap nie skłania do wynajęcia biura na stałe.

- Odbiór raportu przerósł nasze oczekiwania i okazał się strzałem w dziesiątkę - dlatego i w tym roku pochyliliśmy się nad zbadaniem tego ruchu. Poszliśmy krok dalej - zbadaliśmy nie tylko coworkingi przez pryzmat operatorów, ale również badaliśmy freelancerów i ich potrzeby, coworkerów i to, czy rzeczywiście coworking wzmacnia ich biznes, a także przyjrzeliśmy się dużym firmom i korporacjom, aby sprawdzić ich ewentualne korelacje z przestrzeniami coworkingowymi. Oczywiście nie zabraknie porównania z danymi z zeszłego roku, bo - o czym warto wspomnieć - ostatni rok był dla polskiej strefy coworkingowej przełomowy - najwięksi światowi gracze otworzyli w Polsce swoje przestrzenie coworkingowe, stworzona w Izraelu globalna platforma online dla przestrzeni coworkingowych weszła na polski rynek, wzrosła świadomość zarządców nieruchomości, którzy zrozumieli, że przestrzeń coworkingowa jest niezwykle korzystna dla ich biznesu, a także coraz więcej małych firm i freelancerów zdecydowało się właśnie na taki rodzaj pracy - dodaje Katarzyna Bobińska.

Atrakcje trzeciej edycji 



Od pierwszej edycji organizatorzy stawiają na stronę merytoryczną i zapraszają specjalistów z całego świata, by uczestnicy konferencji wyszli z ogromem wiedzy i inspiracji.

- Zaprosiliśmy m.in. Beatrix Bedo, twórczynię Impact Hub, która o równowadze finansowej wie wszystko, czy Micka Griffina, który niewątpliwie jest współtwórcą sukcesu Brand24 - dlatego któż inny mógłby nas nauczyć o tym, jak skutecznie sprzedawać. Mamy również niemałą niespodziankę - wśród naszych prelegentów znalazł się również Jakub Urbański, którego mogliśmy obserwować w programie Ameryka Express w telewizji TVN - coś, czego większość widzów o nim nie wie, to to, że od siedmiu lat korzysta z coworkingów jako przestrzeni do pracy i uwielbia ten ruch. Wciąż też ogłaszamy kolejnych prelegentów - ich lista oraz program dostępne są na stronie www.coworkingnow.eu - gwarantujemy, że pojawi się tu jeszcze więcej fantastycznych nazwisk - mówi Katarzyna Bobińska. 
Konferencja jest skierowana nie tylko do coworkingów. Jest ona idealna dla małych firm i freelancerów, działów HR i marketingu, a także dla agentów nieruchomości, ponieważ każda z tych grup może osiągnąć ogromne korzyści dzięki współpracy z coworkingiem. 

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (14)

  • Coworking freelancerów i efekt wow tych co know-how ! Cudowie się żyje w trójmieście ! (2)

    Już widzę te Incoobathors c'ON source room rzeszy psychologów, biologów i geografów po UG co opracowują nowe technologie kolonizacji Marsa....nie umiejąc nic poza kasowaniem biletów SKM o luuuuudzie....

    • 37 3

    • Hahaha wygrałeś internety!!!w samo sedno,banda trutni:)

      • 7 3

    • biologów i geografów to tam nie uświadczysz wielu ale w samo sedno!

      • 7 1

  • (3)

    Chciałem zobaczyć ile to kosztuje, ale nie jest dobrze.

    Wchodzisz na stronę jednej z wymienionych firm, widzisz "członkostwo od 50 PLN/mc", klikasz na szczegóły, strona się zawiesza na kilka sekund (WTF?), przez chwilę mruga strona z cennikiem, najniższa stawka 300 PLN/mc, ale po sekundzie znika bo ładuje się podstrona 'lokalizacja'.

    Żenada. Może poproście klienta, niech wam zrobi stronę.

    • 13 1

    • Szering ekonomy to by było jakbym wynajmował wolny gabinet u siebie na chacie.

      Jak ktoś kupuje biurka i sprzedaje je na godziny to to jest zwykłe ekonomy.

      • 10 2

    • hmmm. a ja dalej nie wiem o so chozzi? po co ja mam płacić 50 PLN/mc?
      "przestrzeń coworkingowa to nie tylko biurka na godziny" - niestety przeczytanie artykułu nie pozwoliło mi się dowiedzieć co ponad to? ale tak konkretnie, co.

      • 3 1

    • Właśnie poprosiliśmy ;D

      Nowa strona się robi :)

      • 1 1

  • ach och uhhh (2)

    a co tam wytwarzacie??? a no nic, pomysły, cyferki, liczbym impulsy elektromagnetyczne, programiki, apki itd....

    jak potrzebujecie nowego kompa to i tak kupujecie to co z chin, nowe budy, spodnie, lodówka itd... to wszystko jest z chin...

    a więc co produkujecie - impulsy i nic więcej...

    • 5 7

    • Na szczęście kasa za to jest prawdziwa ;)

      Chociaż kasa na koncie przy płaceniu tylko kartą to też nic innego niż cyferki, liczby i impulsy :)

      • 4 0

    • Dobrze, że to co napisałeś jest wyryte w kamieniu.

      • 1 0

  • Jestem na codzien freelancerka jako asystentka prezesa.

    Mam mnostwo zlecen. Ostatnio nawet z Dubaju. Uwielbiam buurowy coworking. A wy dalej pracujecie za 4 tysie za miesiac ?

    • 8 6

  • Ale grypsera, no Orwell takiej nowomowy by nie skleił.

    Najlepsza była ta pani co o równowadze finansowej wie wszystko. Takie artykuły to po trzecim piwie na imprezach można czytać.

    • 13 1

  • Biurko? Na godziny???? Tak przy wszystkich ? Eeee lepszy byłby pokój na godziny :)

    • 0 0

  • po co jakiś coworking, jak ludzie nie wiedzą o co wam chodzi,

    po prostu kooperatywa i cześć!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Halbryt

Odpowiedzialny za wytyczanie kierunków rozwoju SESCOM, określanie zadań strategicznych oraz...

Najczęściej czytane