Odmowa płatności bardziej wstydliwa niż niska płaca

28 listopada 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
VIK

Co łączy brak środków na karcie w chwili płacenia i możliwość znalezienia się w rejestrze dłużników? Wstyd. Te dwie sytuacje uznali Polacy za najbardziej wstydliwe i stresujące na liście siedmiu możliwych zdarzeń związanych z finansami - wynika z badania Quality Watch przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.Stoimy przy kasie, chcemy zapłacić, a tu karta nie działa. Z nami kolejka, a my nerwowo ponawiamy próbę zapłaty i dalej nic. To jedna z najbardziej wstydliwych sytuacji dla 38 proc. mężczyzn i 49 proc. kobiet przepytanych przez Quality Watch w ramach sondażu przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

- Takie zdarzenia i reakcje to bardzo charakterystyczny symptom dla osób, które unikają wglądu w swoją sytuację finansową, wręcz uciekają przed pełną wiedzą na temat swoich finansów. Nie mają do końca świadomości, jakimi środkami dysponują, nie chcą też często wiedzieć, jakie mają zobowiązania, w tym długi, w myśl zasady "czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal". Coraz liczniejsze udogodnienia w postaci kilku kart płatniczych w portfelu nie zdejmują z nas obowiązku planowania i zarządzania. Zdenerwowanie i wstyd to po prostu efekt tego, że nagle wychodzi na jaw, że nie dajemy rady i nie do końca panujemy nad poważną częścią naszego życia, jaką są finanse - mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. 
Czym jeszcze się stresujemy? Kiedy za długi trafimy do rejestru dłużników. Boimy się tego, że o naszych problemach dowie się każdy, kto sprawdzi nas w tej bazie, gdy będziemy próbowali kupić coś na raty, zaciągnąć kredyt czy pożyczkę albo skorzystać z leasingu, franchisingu, zakupu telefonu w abonamencie itd. Co ciekawe, braku pracy, a przez to braku zarobków - wstydzi się tylko 16 proc. badanych, a wstyd z powodu niskich zarobków towarzyszy tylko 10 proc. pytanych.

Co ciekawe, panie wstydzą się z innych powodów niż panowie, np. gdy mowa o niepłaceniu alimentów. Za wstydliwe uważa to 34 proc. pań i 44 proc. panów. Następnie ogłoszenie upadłości konsumenckiej także bardziej zawstydza mężczyzn (17 proc.) niż kobiety (10 proc.). Jeszcze większe różnice widać w przypadku niskich płac, gdzie ponad dwukrotnie więcej panów (14 proc.) niż pań (6 proc.) uważa to za powód do zażenowania. Nieznacznie gorzej czują się panowie od pań w chwili odmowy udzielenia kredytu ze względu na złą historię kredytową. 

- U mężczyzn w większym stopniu pieniądze powiązane są z poczuciem własnej wartości i z jednej strony wielu dłużników tej płci nawet przejściowe kłopoty traktuje jak bankructwo i powód do skrępowania czy zawstydzenia, a z drugiej strony silny i długotrwały wstyd bardziej skłania mężczyzn do ukrywania się lub ucieczki przed problemem niż poszukiwania konstruktywnych rozwiązań i pomocy. Widzę to na co dzień. Po rady i wsparcie do naszego stowarzyszenia zgłasza się zdecydowanie więcej kobiet i to zwykle na wcześniejszym etapie problemów finansowych - mówi Roman Pomianowski, kierujący stowarzyszeniem Program Wsparcia Zadłużonych.
Która z sytuacji jest najbardziej wstydliwa?
15%

znalezienie się w rejestrze dłużników

15%

brak pieniędzy na karcie podczas płacenia za zakupy

27%

niepłacenie alimentów na dzieci

21%

brak pracy

5%

ogłoszenie upadłości konsumenckiej

1%

odmowa kredytu w banku

16%

niskie zarobki

zakończona

łącznie głosów: 835

VIK