Odwołane warsztaty, karnety, zajęcia. Co możemy zrobić?

1 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Aleksandra Wrona, Aneta Wasiluk
Część firm zdecydowała się prowadzić swoje kursy i szkolenia zdalnie. Więcej zdjęć (1)

Część firm zdecydowała się prowadzić swoje kursy i szkolenia zdalnie.

fot. 123rf / Aleksandr Davydov

Część firm zdecydowała się prowadzić swoje kursy i szkolenia zdalnie.

fot. 123rf / Aleksandr Davydov

Koronawirus i związana z nim izolacja domowa spowodowały, że wiele planów trzeba było odwołać. Niestety część zajęć, które z powodu epidemii nie mogą się odbyć, została opłacona wcześniej. Czy należy nam się za nie zwrot pieniędzy? A może w grę wchodzą inne rozwiązania?Koronawirus: wszystkie informacje


- Na urodziny dostałam voucher na kurs gotowania, który ważny jest przez pół roku. Jeszcze go nie wykorzystałam, a za miesiąc traci ważność. Obawiam się, że nie zdążę z niego skorzystać - mówi Ola, czytelniczka portalu.
W podobnej sytuacji znalazł się Kamil, który z myślą o nadchodzącym sezonie letnim zapisał się na zajęcia sportowe.

- Zaledwie dwa razy odwiedziłem salę treningową, zanim została zamknięta - mówi Kamil. - Niestety stan epidemii sprawił, że straciłem moje źródło dochodu, dlatego zamiast przekładać zajęcia na bliżej nieokreśloną przyszłość, wolałbym dostać zwrot pieniędzy.

Sprawdź, co jest w umowiePierwszą rzeczą, którą w tej sytuacji powinniśmy zrobić, jest dokładne przeczytanie umowy, którą zawarliśmy z organizatorem wydarzenia lub zajęć.

- Często odpowiedź jest zawarta w umowie, przewidując wprost takie nadzwyczajne przypadki i ich konsekwencje czy kwalifikując je jako tzw. siłę wyższą, w przypadku której zobowiązanie i odpowiedzialność w ogóle nie powstaje. I tu pojawia się problem zwrotu z góry opłaconej usługi w związku z brakiem podstaw do rozwiązania umowy przez stronę, która nie otrzymała świadczenia w związku ze zdarzeniem, za które usługodawca nie ponosi odpowiedzialności - mówi Aneta Wasiluk, Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Wasiluk.
A co w przypadku, kiedy umowa nie przewiduje takich okoliczności?

- Wówczas należy szukać rozwiązania w obowiązujących przepisach prawnych (np. Kodeksie cywilnym w przepisach o wykonaniu i skutkach niewykonania zobowiązań z umów wzajemnych, art. 487 i n. K.c., podstawę prawną zwrotu kosztów za odwołane zajęcia znajdziemy w art. 495§1:"Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. §2. Jeżeli świadczenie jednej ze stron stało się niemożliwe tylko częściowo, strona ta traci prawo do odpowiedniej części świadczenia wzajemnego. Jednakże druga strona może od umowy odstąpić, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez tę stronę cel umowy, wiadomy stronie, której świadczenie stało się częściowo niemożliwe").

Warto pamiętać, że najprostszym rozwiązaniem jest kontakt z organizatorem. Wiele firm znajduje się aktualnie w trudnej sytuacji finansowej, dlatego możliwość negocjacji np. nowego terminu warsztatów może być dla nich bezcenna.

- Można porozumieć się polubownie z drugą stroną umowy i ustalić zarówno zakres, ewentualny późniejszy termin wykonania świadczenia lub zwrot dokonanej płatności, ale to rozwiązanie wymaga woli i uzgodnienia obu stron lub przynajmniej akceptacji złożonej jednej ze stron propozycji - potwierdza Aneta Wasiluk, radca prawny. - W razie dalszego sporu stron można dochodzić swoich praw przed właściwym sądem.

Możliwe rozwiązaniaRadca prawny Aneta Wasiluk wskazuje też na możliwe polubowne rozwiązania, na które możemy umówić się z organizatorem:
 1. odstąpienie od umowy i zwrot ceny za niewykonaną usługę (co nie zawsze obejmuje powiązane z tym dalsze koszty, np. dojazd czy nocleg w przypadku zakupu wycieczki);
 2. wykonanie usługi w terminie późniejszym lub dodatkowym (w weekendy), odgórnie lub obustronnie ustalonym (usługi o charakterze jednorazowym, np. koncert, szkolenie);
 3. przedłużenie czasu świadczenia usługi o liczbę dni, w których miejsce świadczenia usługi pozostawało niedostępne ze względu na stan zagrożenia epidemicznego (usługi o charakterze ciągłym, np. zajęcia sportowe, języki, inne zajęcia dodatkowe);
 4. możliwość zdalnego realizowania zajęć przez internet w formie wideokonferencji lub broadcastu (zwykle wymaga akceptacji użytkownika/świadczeniobiorcy).

W takiej sytuacji, w której znaleźli się nasi czytelnicy, warto wziąć pod uwagę powyższe możliwości. Ola może ubiegać się o przedłużenie ważności vouchera o liczbę dni, podczas których oferta warsztatowa nie była dostępna. Kamil zapewne zdecyduje się ubiegać o zwrot ceny za niewykorzystane zajęcia, choć w jego przypadku można by też rozważać wykonanie usługi w terminie dodatkowym. Wielu usługodawców, np. szkół językowych, zdecydowało się realizować swoje zajęcia zdalnie, np. poprzez wideorozmowy.

Jedzenie na telefon w Trójmieście


- Takie deklaracje sprzyjają utrzymaniu klienta, bo konsument, który otrzyma zwrot pieniędzy za odwołane zajęcia lub z którym ustalono inny dogodny termin ich realizacji, to kandydat na lojalnego klienta w dalszym czasie - mówi Aneta Wasiluk, radca prawny. - W przypadku nadzwyczajnych okoliczności, jak aktualnie istniejące w kraju i na świecie, zanim zdecydujemy się na ostateczne środki (sprawa w sądzie), warto wykorzystać inne dostępne metody rozwiązania sprawy. Najlepiej wysłać drogą e-mailową zapytanie do organizatorów zajęć, koncertów, szkoleń itp., czy i jakie przewidują rozwiązania dla aktualnie faktycznie zawieszonych lub niemożliwych do wykonania w ogóle usług. Niektórzy usługodawcy sami prezentują propozycje rozwiązań na swoich stronach internetowych, inni kontaktują się już z klientami telefonicznie czy e-mailowo z ww. propozycjami.

Dopiero jeśli odpowiedź będzie dla nas niekorzystna lub niezadowalająca, możemy decydować się na bardziej radykalne metody działań, jak proces cywilnoprawny. Pamiętajmy też, że każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, nie ma dwóch takich samych przypadków ani rozstrzygnięć sądowych, są co najwyżej podobne.
Czy twoje zajęcia dodatkowe zostały odwołane z powodu koronawirusa?
16%

korzystam z nich teraz przez internet

24%

zostały przełożone na inny termin

33%

niestety musiałe(a)m z nich zrezygnować

1%

odbywają się dalej zgodnie z planem

26%

nie mam żadnych zajęć dodatkowych

zakończona

łącznie głosów: 148

Opinie (25)

 • dużo rzeczy można zrobić online (2)

  ciekawe czy po epidemii wrócimy do poprzednich kontaktów

  • 8 2

  • Miałem się spotkać z dziewczyną (1)

   I miło spędzić noc. Przez koronę nic z tego . Jak teraz żyć?

   • 3 2

   • ale z którą dziewczyną z prawej ręki czy z lewej ręki, bo nie napisałeś

    • 0 1

 • to nie ma sensu (1)

  i tak wszyscy umrzemy

  • 5 7

  • To prawda, ale wcześniej musisz płacić podatki. No chyba, ze jesteś z kasty

   • 0 0

 • Pani Radczynio

  Czy w sytuacji gdy w publicznym żłobku z dnia na dzień do odwołania zamknięto instytucje dla dzieci i usługa nie jest świadczona z uwagi na szerzenie się koronawirusa, samorząd powinien zwrócić rodzicom proporcjonalnie

  Czy w sytuacji gdy w publicznym żłobku z dnia na dzień do odwołania zamknięto instytucje dla dzieci i usługa nie jest świadczona z uwagi na szerzenie się koronawirusa, samorząd powinien zwrócić rodzicom proporcjonalnie wniesione oplaty? Gdyński samorząd informuje ze wstrzymuje pobieranie opłat od kwietnia, a co z pobrana opłata za marzec i niezrealizowana usługa opiekuńczą?

  • 5 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.