Orlen szuka partnerów. Najpierw na Węgrzech, teraz w Rumunii

6 listopada 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Robert Kiewlicz
Najnowszy artukuł na ten temat Cztery nowe koncesje Lotosu w Norwegii
PKN Orlen szuka partnerów za granicą. 
Więcej zdjęć (1)

PKN Orlen szuka partnerów za granicą.

mat.prasowe

PKN Orlen szuka partnerów za granicą.

mat.prasowe

Orlen aktywnie szuka partnerów zagranicznych. Wszystko po to, aby spełnić warunki postawione przez Komisję Europejską, a dotyczące przejęcia Grupy Lotos. Na początku października 2020 r. media spekulowały, że udziały w gdańskiej rafinerii może przejąć węgierski MOL. Ostatnio Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen, spotkał się premierem Rumunii oraz ministrem Gospodarki, Energii i Otoczenia Biznesowego. Oficjalny powód to zacieśnienie relacji i rozpoznanie potencjalnych możliwości biznesowych. Ostateczne efekty negocjacji w sprawie środków zaradczych mamy poznać do połowy 2021 r.Przypomnijmy, że jednym ze środków zaradczych, od jakich Komisja Europejska uzależniła zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen, jest zbycie 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych, co da nabywcy prawo do blisko połowy produkcji rafinerii w zakresie ropy naftowej i benzyny. Jak na razie nie wiadomo, kto przejmie 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos oraz 80 proc. jej stacji paliw.

- Efektów negocjacji z potencjalnymi partnerami, zainteresowanymi transakcjami niezbędnymi do przeprowadzenia w ramach realizacji środków zaradczych Komisji Europejskiej w procesie przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen należy się spodziewać do połowy 2021 r. - poinformował podczas konferencji wynikowej Wojciech Zengteler, szef relacji inwestorskich Grupy Lotos.
Natomiast przedstawiciele PKN Orlen poinformowali o dużym zainteresowaniu ze strony potencjalnych partnerów.

- Jest zainteresowanie rozmówców w negocjacjach dotyczących środków zaradczych, nie możemy jednak ujawniać szczegółów ze względu na pozycję negocjacyjną. Niewątpliwie nie jest to łatwy proces - mówił Janusz Szewczak, wiceprezes PKN Orlen ds.finansowych.

Węgrzy potencjalnym udziałowcem w rafineriiWedług informacji BiznesAlert.pl jednym z poważnych kandydatów na partnera PKN Orlen w nowej spółce, która powstanie po wydzieleniu rafinerii w Gdańsku, jest węgierski MOL. Według portalu prowadzone są rozmowy mające na celu przygotowanie wymiany aktywów pomiędzy PKN Orlen i MOL.

Oprócz sprzedaży części udziałów w gdańskiej rafinerii Orlen musi także zbyć 389 stacji detalicznych w Polsce, stanowiących około 80 proc. sieci Lotos i sprzedać 50 proc. udziałów Lotosu w spółce joint venture zajmującej się obrotem paliwem do silników odrzutowych, którą posiada razem z BP.

Partnerzy z RumuniiNiedawno Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen, spotkał się z Ludovicem Orbanem, premierem Rumunii oraz Virgilem-Danielem Popescu, ministrem Gospodarki, Energii i Otoczenia Biznesowego. Wizyta w Rumunii miała na celu zacieśnienie relacji oraz rozpoznanie potencjalnych możliwości biznesowych dla PKN Orlen na tym rynku.

- Trudne czasy, w których aktualnie prowadzimy działalność, są nie tylko dużym wyzwaniem, ale również szansą do dalszego rozwoju. Jesteśmy poważnym partnerem biznesowym dla europejskich graczy, a to oznacza, że musimy pozostać otwarci na potencjalne możliwości dalszego wzmacniania naszego biznesu. Na bieżąco szukamy i analizujemy atrakcyjne kierunki rozwoju. Spotkanie w Rumunii oceniam jako udane pod kątem ewentualnej realizacji strategicznych planów spółki - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Fuzja Orlen-Lotos to?
14%

najlepsze rozwiązanie - wzmocni branżę i gospodarkę

15%

nie mam pewności - ocenię to po jej efektach

71%

wyjątkowo złe rozwiązanie - nie tylko dla regionu, ale i całej gospodarki

zakończona

łącznie głosów: 275

Opinie (32) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

 • A czemu nie od razu w Tajlandii?

  Zarząd teraz musi polecieć do następnego kraju "porozmawiać o szczegółach" przy okazji coś tam zwiedzić w danym kraju i tak miesiące lecą na znalezienie "partnera" biznesowego.

  • 18 5

 • Udają że im zależy czy raczej się starają (2)

  • 12 3

  • Obajtek niech zostanie w Rumunii (1)

   • 7 2

   • Ty zostań w Moskwie razem z Tuskiem

    • 1 5

 • (4)

  Pcimski wójt powinien spróbować w San Escobar. Tam znajdzie nielotów inteligencji na swoim suskim poziomie

  • 37 5

  • Bardzo przepraszam, ale jak widzę tego pana, albo słyszę Obajtek, to od razu mi się chce śmiać. Z politowania.

   • 11 1

  • (2)

   Potęgi gospodarcze Rumunia i Węgry, bidaki większe od nas! i geniusz z Pcimia! Gratuluje

   • 11 2

   • (1)

    matoły same tu piszą :) polskie firmy nie mają szans konkurować z francuskimi czy niemieckimi ale w porównaniu z litewskimi, rumuńskami czy wegierskimi są o wiele lepsze, moja firma ma oddziały w Litwie, Łotwie, Estonii, Rumunii, Serbii, Chorwacji, na Wegrzech, szykujemy się na Ukrainę i Bułgarię, inwestujemy tam gdzie są słabsze rynki

    • 1 4

    • To zajmij sie swoja firma zebys nie skonczyk jak Lotos.

     • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać