stat

Ostatni taki list z ZUS. Przedsiębiorcy tylko w sieci

16 stycznia 2020, 15:45
VIK

Ponad 180 tys. pomorskich przedsiębiorców (płatników składek) już wkrótce otrzyma list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z podsumowaniem wpłat przekazanych na swój indywidualny rachunek składkowy w 2019 r. To ostatni raz, kiedy ZUS przekaże te wiadomości w formie papierowej.W liście ZUS informuje przedsiębiorców, jak wyglądały rozliczenia ich firm z tą instytucją i jakie jest saldo na ich koncie na koniec 2019 roku. Informacja za rok 2020 będzie dostępna już tylko w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych.

W korespondencji ZUS pokaże, jakie należności zostały pokryte z wpłat, a przy okazji, czy na koncie występuje nadpłata czy zaległości - nawet jeśli wynosi ona 1 grosz. Płatnicy, wiedząc czy na ich koncie jest zadłużenie bądź nadpłata, będą mogli podjąć konkretne działania.

Niewielkie zaległości można uregulować zwiększając bieżącą wpłatę. Przy wyższych kwotach należy doliczyć odsetki za zwłokę. Jeśli nie ma możliwości jednorazowego uregulowania długu, warto rozważyć złożenie wniosku o jego rozłożenie na raty. Nadpłata natomiast może zostać przeznaczona na pokrycie części bieżących składek, a w razie wyższej kwoty, można wystąpić o jej zwrot.

Płatnicy, którzy nie korzystają z PUE, wraz z informacją o saldzie otrzymają w tym roku jeszcze... ulotkę papierową o korzyściach z posiadania profilu.

VIK