stat

PGE Energia Ciepła przejęła elektrociepłownie w Trójmieście

14 listopada 2017 (artykuł sprzed 1 roku)
Robert Kiewlicz

Grupa PGE przejęła polskie aktywa francuskiego koncernu EDF - w tym elektrociepłownie w Gdańsku i Gdyni. Kwota transakcji to 4,27 mld zł. Dzięki tej transakcji Grupa PGE staje się największym graczem nie tylko na rynku energii, ale też na rynku produkcji ciepła systemowego dostarczanego w ramach miejskich sieci ciepłowniczych.Umowa, będąca jedną z największych transakcji na krajowym i europejskim rynku fuzji i przejęć w ostatnich latach, została podpisana 13 listopada 2017 roku. Transakcją objęte zostały Elektrownia Rybnik na Śląsku, osiem elektrociepłowni w największych polskich aglomeracjach, takich jak Trójmiasto, Wrocław oraz Kraków, i blisko 400 km sieci ciepłowniczych.

- Przejęcie polskich aktywów EDF i rozpoczęcie procesu włączenia ich do Grupy PGE to dla nas historyczny moment i ogromny sukces. Zamknięcie tej strategicznej dla PGE transakcji korzystnie zmienia strukturę biznesu Grupy, umożliwiając nam znaczny wzrost w perspektywicznym segmencie regulowanej działalności ciepłowniczej oraz umacniając na pozycji lidera rynku energii elektrycznej - mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - Zakup jednej z największych polskich elektrowni w śląskim Rybniku oraz 8 elektrociepłowni zmienia również architekturę całego polskiego rynku energetycznego. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że sfinalizowanie zakupu EDF Polska jest korzystne dla Grupy PGE oraz jej obecnych i przyszłych klientów.
W Trójmieście PGE przejęło elektrociepłownie w Gdyni i Gdańsku. Elektrociepłownia w Gdańsku dysponuje 776 MW mocy cieplnej i 220 MW mocy elektrycznej, natomiast Elektrociepłownia w Gdyni ma 466 MW mocy cieplnej i 110 MW mocy elektrycznej. Obydwie elektrociepłownie zaspokajają ok. 60 proc. potrzeb lokalnych rynków ciepła i 30 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną aglomeracji trójmiejskiej.

Zgodnie z nałożonym warunkiem UOKiK, Grupa PGE będzie musiała w latach 2018-2021 sprzedawać dodatkowo na giełdzie ilość energii elektrycznej odpowiadającą energii wytworzonej przez Elektrownię Rybnik. Dodatkowym zobowiązaniem wynikającym z przepisów prawa jest konieczność ogłoszenia przez PGE wezwania (do 66 proc. kapitału) na akcje giełdowej spółki ZEW Kogeneracja, wchodzącej w skład przejętych aktywów EDF Polska. ZEW Kogeneracja zarządza obecnie czterema elektrociepłowniami (Wrocław, Zielona Góra, Zawidawie, Czechnica) oraz trzema sieciami ciepłowniczymi. PGE ma obowiązek ogłosić wezwanie w ciągu 3 miesięcy po zamknięciu transakcji.

Całkowite wydatki PGE w związku z nabyciem aktywów EDF w Polsce wyniosły ok. 4,27 mld zł i dotyczyły zapłaty za ceny nabycia akcji EDF Polska oraz pośredniego nabycia akcji EDF Investment III BV (akcjonariusz ZEW Kogeneracja) w łącznej kwocie 2,54 mld zł (wraz z odsetkami) oraz spłaty długu wewnątrzgrupowego EDF Polska i EDF Paliwa w łącznej kwocie ok. 1,73 mld zł.  
Czy państwowe spółki powinny przejmować firmy energetyczne od zagranicznych koncernów?
55%

oczywiście, to zbyt ważne firmy dla naszej gospodarki. Muszą być w polskich rękach

9%

tak, jednak jedynie te najważniejsze

36%

to nie ma żadnego znaczenia. Dla klientów ważna jest cena za energię

łącznie głosów: 696