Pamiętajmy, że 15 sierpnia to dzień wolny od pracy

12 sierpnia 2020, 8:00
VIK

W tym roku Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego wypada w sobotę. Co to oznacza? Po pierwsze, w najbliższą sobotę będą zamknięte sklepy, a po drugie, należy nam się inny dzień wolny.15 sierpnia z racji przypadających świąt to dzień ustawowo wolny od pracy. W tym roku święto przypada w sobotę, która i tak jest dniem wolnym od pracy. W związku z tym pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy. Tylko kiedy? Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca może go wyznaczyć na przykład na 14 sierpnia (piątek) albo 17 sierpnia (poniedziałek).

Oczywiście może to być też inny dzień. Zwykle zależy to od wewnętrznych ustaleń w danym przedsiębiorstwie. Może być jednak tak, że pracodawca sam ustala datę i nie musi jej uzgadniać z pracownikami. Jednak jeśli pracodawca nie wyznaczyłby dodatkowego dnia wolnego, złamałby przepisy i tym samym naraził się na karę.

W tym roku również 26 grudnia (Boże Narodzenie) przypada w sobotę. W związku z tym pracodawcy również będą musieli wyznaczać dodatkowy dzień wolny od pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek zagwarantować pracownikom zastępczy dzień wolny od pracy za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę. Z kolei święta wypadające w niedzielę nie dają pracownikom prawa do dodatkowego dnia wolnego.

A skoro ta sobota jest ustawowo wolna, to zamknięte będą też sklepy (z wyjątkami, o których mówi ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta). Dlatego o zakupach warto pomyśleć już w piątek. Za to w tym miesiącu mamy jedną z nielicznych niedziel handlowych. Ta przypada 30 sierpnia.

VIK