stat

Pierwszy ładunek ropy ze złoża B8 już w rafinerii

7 stycznia 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
erka
Najnowszy artukuł na ten temat

Lotos Petrobaltic ma kolejnego wiceprezesa

Do rafinerii Grupy Lotos trafił pierwszy ładunek ponad 100 tys. baryłek ropy naftowej z bałtyckiego złoża B8. Ropa trafiła do Lotosu po nietypowej operacji przeładunku na pełnym morzu przeprowadzonej w drugiej połowie grudnia 2015 roku.W połowie grudnia 2015 roku zbliżał się czas, kiedy tankowiec Apatyth odbierający ropę z uruchomionego 30 września złoża B8 napełni się całkowicie. Pojawiło się także okno pogodowe. Statki odpowiednie do wykonania operacji przeładunku nie były jednak w tym okresie dostępne na rynku. Podjęto więc decyzję o wykorzystaniu do operacji Icarusa III odbierającego ropę z Baltic Bety i dopełnieniu go ropą ze złoża z B8, a następnie rozładunku w Naftoporcie.

Operację poprzedziło przygotowanie tankowca Icarus III na przyjęcie ropy z B8. W historii Lotos Petrobaltic była to pierwsza operacja STS (Ship to Ship Transfer). Operacja była też nietypowa dlatego, iż przeładunek ropy odbył się bez zatrzymania produkcji na złożu B8. Apatyth zdawał ropę na Icarusa, a jednocześnie odbierał surowiec wydobyty przez platformę Lotos Petrobaltic.

Po udanej operacji załadunku Icarus III popłynął do Gdańska, gdzie przycumował w Naftoporcie. Jego rozładunek w porcie też był nietypowy, bo po raz pierwszy jednym tankowcem dostarczono Grupie Lotos polską ropę z dwóch bałtyckich złóż.

W okresie zimowym, szczególnie w tym roku, ze względu na warunki pogodowe, wyjątkowo trudno zaplanować terminy i przeprowadzić przeładunki ropy z tankowców, na których jest magazynowana w rejonach złóż, na mniejsze zbiornikowce, regularnie obsługujące ładunki Grupy Lotos. Aby bezpiecznie przeprowadzić taki przeładunek, wysokość fali nie może przekraczać dwóch metrów, a prędkość wiatru 10 m/s. Dogodne warunki do takich operacji pojawiają się dwa, maksymalnie trzy razy w miesiącu, często nieoczekiwanie.

Zgodne ze strategią Grupy Lotos, Polska jest kluczowym obszarem rozwoju działalności segmentu wydobywczego. Lotos Petrobaltic realizuje obecnie wydobycie na Morzu Bałtyckim ze złoża B3 oraz B8 i prowadzi projekt zagospodarowania złóż B4/B6. Ponadto prowadzi prace poszukiwawczo-rozpoznawcze w tym rejonie. Złoże B3 jest złożem w fazie eksploatacji, zlokalizowanym w odległości około 70 km na północ od miejscowości Rozewie. Natomiast szacowane, łączne wydobywalne zasoby z nowego złoża B8 wynoszą ok. 27 mln baryłek ropy oraz 484 mln m sześc. gazu.

Gdańska rafineria z pokładu drona.
Jakie korzyści możemy osiągnąć dzięki zwiększeniu wydobycia ze złóż krajowych?
37%

obniżenie cen i zwiększenie stabilności dostaw

19%

powstanie nowych miejsc pracy

44%

nie osiągniemy żadnych korzyści. Nasze złoża są zbyt ubogie

zakończona

łącznie głosów: 284

erka