Piłkarska Liga Finansowa. Lechia Gdańsk na 2., Arka Gdynia na 13. miejscu

25 października 2020, 16:45
dak.
Najnowszy artukuł na ten temat

Lechia Gdańsk. Zmiana nazwy stadionu bez żadnych konsekwencji dla klubu

Firma doradcza Deloitte już 14. raz opublikowała raport "Piłkarska Liga Finansowa". W rankingu ekstraklasy za 2019 rok Lechia Gdańsk awansowała na najwyższe miejsce w historii. Zajęła drugą lokatę, uzyskując aż 51,17 mln zł przychodów. Natomiast Arka Gdynia zachowała 13. pozycję z poprzedniego zestawienia, osiągając 19,1 mln zł przychodu.Raport "Piłkarska Liga Finansowa" - pełna treść

Firma doradcza Deloitte zaprezentowała raport "Piłkarska Liga Finansowa". Zawiera on zestawienie za 2019 rok, ale dotyczy klubów, które grały w ekstraklasie w sezonie 2019/2020. Raport Deloitte został przygotowany na podstawie przychodów klubów ekstraklasy. W ich skład wchodzą: wpływy ze sprzedaży biletów, karnetów i cateringu, praw do transmisji - uwzględniające również premie za udział w europejskich pucharach oraz komercyjnych - wpływy reklamowe, sponsoring, sprzedaż gadżetów. Dostarczone przez kluby dane pochodzą ze sprawozdań finansowych za rok kalendarzowy 2019.

Na drugą pozycję w tym rankingu awansowała Lechia Gdańsk. Nigdy wcześniej nie była tak wysoko. Po raz pierwszy przekroczyła 50 mln zł przychodu.

W porównaniu do poprzedniego raportu, przychody biało-zielonych wzrosły o 6,6 proc. z 48,34 do 51,17 mln zł. Z ogółu przychody komercyjne przyniosły 21,3 mln zł, transmisje telewizyjne 31,9 mln zł, a dni meczowe 8 mln zł. W ubiegłym roku były to odpowiednio sumy: 34,7 mln, 8,6 mln i 5 mln.

W tegorocznym zestawieniu parametry wyszczególniono dla wszystkich zespołów, dlatego bliżej można przyjrzeć się także Arce Gdynia. Żółto-niebiescy zachowali 13. pozycję z 19,1 mln zł przychodu, czyli spadły o 0,89 proc., z 19,27 mln zł. Największą część przychodów stanowią przychody komercyjne - 8,5 mln, a następnie są transmisje telewizyjne - 8,2 mln zł i dni meczowe - 2,4 mln zł. Warto wspomnieć, że przed rokiem liczby te wynosiły odpowiednio: 7,9 mln, 8,1 mln oraz 3,3 mln.

Piłkarska liga finansowa 2018

- Był to pierwszy rok obowiązywania innowacyjnych w swojej formule kontraktów z Canal+ i TVP, dzięki którym mogliśmy zagwarantować klubom wypłaty z praw mediowych i marketingowych na rekordowym poziomie 225 mln zł. Umowy te zapewniły również niespotykane od lat możliwości szerokiej promocji rozgrywek dzięki pokazywaniu w każdej kolejce wybranego meczu w paśmie otwartym TVP przy jednoczesnej transmisji wszystkich meczów przez Canal+. Zaowocowało to ponad milionową oglądalnością rozgrywek w każdej kolejce - mówi dla Deloitte Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasa S.A
Na szczycie tabeli po raz dziewiąty jest Legia Warszawa - 123,85 mln zł. Podium uzupełnił Lech Poznań z 46,08 mln zł przychodu.

To drugi rok z rzędu, gdy spadły przychody całej ligi. W najświeższym zestawieniu zredukował się z 528,0 mln zł do 572,3 mln zł. Wynik ten został osiągnięty bez istotnych wpływów z tytułu gry w europejskich pucharach. Zestawienie nie uwzględnia jednak transferów zagranicznych, a to one przyniosły dodatkowo aż 155,7 mln zł, co jest historycznym wynikiem.

Piotr Stokowiec po remisie: Zasłużyliśmy na więcej, piłka jak zaczarowanaPrzychód Lechii z transferów wyniósł 5,2 mln zł, z czego 4,4 mln zł to transakcje zagraniczne. Natomiast przychód Arki wyniósł 4 mln zł, ale tylko 0,2 mln zł z tytułu transferów krajowych.

Trójmiejskie zespoły znalazły się w grupie przekraczających optymalny poziom wskaźnika wynagrodzeń, jeśli weźmiemy pod uwagę również transfery zagraniczne. Wynosi on 60 proc. i jest najczęstszym punktem odniesienia na całym świecie. W gdyńskim klubie zatrzymał się na poziomie 84 proc., a gdańskim - 64 proc. Jeśli natomiast pominiemy transfery zagraniczne, to wówczas wskaźnik żółto-niebieskich zmaleje do 69 proc., a biało-zielonych do 59 proc. Od arkowców wyżej jest tylko Wisła Płock (odpowiednio 158 i 115 proc.).

Arka Gdynia oddała to, co zyskała. Bilans musi wyjść na zero?- Niekwestionowanym osiągnięciem ubiegłego sezonu było też wypracowanie skutecznych rozwiązań, pozwalających na rozgrywanie meczów w czasie pandemii, co procentuje w obecnym sezonie. Dobrze wykorzystaliśmy również szanse, które pojawiły się na rynku. Dzięki nowym umowom międzynarodowym transmisje wznowionej ligi były pokazywane w 18 krajach. W obecnym sezonie sytuacja epidemiczna staje się jeszcze bardziej poważna, dlatego pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami, które pozwolą w sposób bardziej zaawansowany dbać o bezpieczeństwo zawodników i sztabów szkoleniowych oraz stabilność rozgrywek. Naszym celem jest dogranie sezonu do końca mimo pandemii i liczymy, że wspólnie po raz kolejny będziemy mogli to osiągnąć - podsumowuje prezes Animucki.

Typowanie zakończone 3 pkt.

4 listopada 2020, godz. 17:30

Tak typowano 283 typowania

81% ARKA Gdynia
12% REMIS
7% Korona Kielce

Typowanie zakończone 3 pkt.

Piłka nożna - Ekstraklasa
28 października 2020, godz. 18:00

Tak typowano 271 typowań

26% Wisła Kraków
26% REMIS
48% LECHIA Gdańsk

dak.