Prawnicy z Trójmiasta w światowej czołówce

26 czerwca 2020, 13:00
neo

Zespół SlothEye z dwoma prawnikami z Trójmiasta - Małgorzatą Kręczkowską oraz Kajetanem Jabłońskim - najpierw wygrał polską edycję globalnego maratonu dla prawników i programistów Global Legal Hackathon 2020, a teraz zakwalifikował się do ścisłego światowego finału.Global Legal Hackathon to międzynarodowy maraton dla prawników i programistów. W ciągu 50 godzin muszą uporać się z wymyśleniem i wdrożeniem działającego rozwiązania technologicznego i biznesowego, które będzie pomagało zarówno prawnikom, jak i osobom poszukującym ich pomocy. Odbywa się już w 40 krajach na sześciu kontynentach. Polska edycja została zorganizowana po raz trzeci.

Wzięła w niej udział dwójka prawników z Trójmiasta: Kajetan Jabłoński oraz Małgorzata Kręczkowska, którzy w zespole SlothEye zajęli się stworzeniem narzędzia szybkiej oceny ryzyka w tworzeniu kontraktów na dostawę usług informatycznych czy oprogramowania.

Programowanie a prawa autorskieZespół zbudowany z trójmiejskich prawników okazał się najlepszy w stawce 19 rywali. Program, który pozwoli na wykrywanie naruszeń praw autorskich do kodów źródłowych używanych przez programistów, został najwyżej oceniony przez jury. Często bowiem zdarza się, że programy oparte na gotowych częściach kodów mogą okazać się nielegalne, więc warto jak najwcześniej wiedzieć, że np. część kodu chroniona jest prawami autorskimi. Program napisany przez członków SlothEye może więc służyć nie tylko kancelariom prawniczym, ale też firmom informatycznym.

- Brak zgodności projektów IT z prawnymi regulacjami i umowami (np. NDA, IP, RODO) pociąga za sobą potężne konsekwencje, w tym kary umowne i grzywny. Nasze rozszerzenie do popularnych programów zwinnego zarządzania projektami, takich jak Jira, na bieżąco analizuje pracę zespołu programistycznego, rozpoznaje potencjalne ryzyka i rekomenduje członkom zespołu ich rozwiązanie. Pomaga również zarządzać licencjami do kodu źródłowego - opowiada Kajetan Jabłoński.

Nagroda i finał w LondynieZwycięski projekt przygotowało w sumie pięciu prawników: Michalina Gdula, Małgorzata Kręczkowska, Przemysław Caputa, Bartosza Frydel i Kajetan Jabłoński oraz dwaj programiści: Rafał Kurda i Maciej Zawilski.

Zespół SlothEye otrzymał w nagrodę m.in. 10 tys. zł, trzymiesięczny program mentoringowy oraz szkolenie pt. "Jak komercjalizować LegalTech? Prowadzenie negocjacji z inwestorami i dystrybutorami". Zakwalifikował się też do globalnego finału konkursu, który odbędzie się w Londynie.
Brałe(a)ś kiedyś udział w ogólnopolskim konkursie?
32%

tak, udało się nawet zdobyć nagrodę

14%

tak, ale skończyło się na udziale

12%

nie, choć próbowałe(a)m się zakwalifikować

42%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 109

neo