Premier Mateusz Morawiecki: wdrażamy tarczę 2.0. To 35 mld zł dla firm

26 listopada 2020, 10:50
szym
Najnowszy artukuł na ten temat

Znaczący spadek pasażerów komunikacji miejskiej

Będzie rządowe wsparcie dla najbardziej poszkodowanych przez koronawirusa branż: turystyki, kultury, rozrywki i gastronomii. Na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wdrożenie tarczy finansowej 2.0.- Rok 2021 będzie rokiem przełomu gospodarczego. Musimy się szybko odbić po roku 2020. Udało nam się uratować branże w ramach naszych działań wiosennych, teraz wprowadzamy tarczę finansową 2.0., która pomoże kolejnym branżom - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu podkreślił, że chodzi przede wszystkim o podmioty działające w turystyce, kulturze, rozrywce i gastronomii. W sumie chodzi o około 40 różnych gałęzi działalności.

- Tarcza finansowa 2.0 to co najmniej 35 mld zł dla małych firm, MŚP oraz dla dużych firm. Za te firmy odpowiedzialność bierze państwo polskie. Ratujemy miejsca pracy. Całe branże mogłyby być zmiecione, gdyby nie te rozwiązania w ramach tarczy 2.0. - podkreślił szef rządu.
Zgodnie z zapowiedzią premiera poszkodowani przedsiębiorcy będą mogli zgłaszać się po pomoc już w najbliższych dniach. Nie określono także terminu zakończenia funkcjonowania tarczy 2.0.

- Jeśli pomoc będzie potrzebna w styczniu, lutym, w marcu, to ona będzie dostępna - zapowiedział Morawiecki.

Polska z najniższym spadkiem PKBZdaniem szefa rządu dzięki tarczy - również tej wprowadzonej wiosną tego roku - w porównaniu do innych krajów w Europie Polska będzie miała jeden z najniższych spadków PKB.

Dziś potrzebne jest ratowanie branż w najtrudniejszej sytuacji, a w 2021 r. wspieranie przedsiębiorców pod względem inwestycyjnym, gospodarczym i biznesowym, a także pracowników, by tarcza finansowa 2.0 okazała się jak najbardziej skutecznym mechanizmem - podkreślił Morawiecki.
Jak oceniasz dotychczasową rządową pomoc dla przedsiębiorców?
18%

jest wystarczająco duża, udało się uratować wiele miejsc pracy i firm

12%

jest średnia, przydałoby się większe wsparcie

70%

jest zbyt mała - wielu przedsiębiorców nie otrzymało realnego wsparcia

zakończona

łącznie głosów: 516

szym