stat

Zmiany w zarządzie Lotos Kolej. W spółce znów protesty

18 maja 2017, 9:15
Robert Kiewlicz
aktualizacja:13:42 (18 maja 2017)

Jak dowiedziało się Trojmiasto.pl, prezes zarządu Henryk Gruca oraz wiceprezes Paweł Makurat zostali odwołani ze stanowisk w spółce Lotos Kolej. Odwołania wiceprezesa żądali pracownicy spółki. Konflikt na tym tle doprowadził do protestów, a spółce groził strajk.AKTUALIZACJA 13.41: Pracownicy Lotos Kolej porozumieli się z nowym zarządem spółki oraz zarządem Grupy Lotos. Odstąpią od protestu. Nowy prezes LK zapewnił ich, że rozwój spółki będzie kontynuowany. O zachowanie spokoju poprosił też były prezes Lotos Kolej - Henryk Gruca.

AKTUALIZACJA 13.00: - Zarząd Lotos Kolej dementuje doniesienia o ewentualnym zamiarze odebrania spółce zewnętrznych przewozów kolejowych na rzecz jakiegokolwiek innego przewoźnika. Zgodnie ze strategią Grupy Kapitałowej Lotos zadaniem spółki Lotos Kolej pozostaje kompleksowa obsługa całego koncernu i dalszy rozwój na zewnętrznym rynku towarowych przewozów kolejowych w Polsce i za granicą - informuje zarząd spółki w przesłanym do redakcji Trojmiasto.pl oświadczeniu.
AKTUALIZACJA 11.09: W związku z powołaniem nowych członków zarządu pracownicy spółki Lotos Kolej znów rozpoczęli protest. Siedziba spółki została częściowo oflagowana. Pracownicy pełnią dyżury przy bramie. Większa akcja protestacja jest planowana na godzinę 13.

- Mianowanie nowego dyrektora, który był przez lata związany z PKP Cargo odbieramy jako próbę odebrania naszej spółce zewnętrznych przewozów kolejowych. Chodzi o to abyśmy świadczyli usługi tylko na rzecz Grupy Lotos, a resztę rynku przejęła właśnie spółka PKP Cargo - mówi Radosław Czerniak jeden z założycieli Związku Zawodowego Pracowników Transportu Kolejowego Grupy Lotos.
Związkowcy z Lotos Kolej mają zamiar skonsultować się z innymi centralami związkowymi funkcjonującymi w Lotosie na temat dalszych działań. Niestety zaraz po odwołaniu części zarządu LK wszyscy szefowie central związkowych zostali pilnie wezwani do prezesa Grupy Lotos, Marcina Jastrzębskiego.

***


Jednocześnie na mocy uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia w skład zarządu spółki powołano Anatola Kupryciuka, powierzając mu stanowisko prezesa zarządu Lotos Kolej oraz Krzysztofa Wiktorowicza, który w spółce pełnić będzie funkcję członka zarządu. 

Anatol Kupryciuk od ponad 35 lat jest związany z branżą kolejową. W 1981 r. rozpoczął karierę w PKP.  W ostatnich latach zajmował kierownicze stanowiska w spółkach PKP, m.in. w Zakładzie Taborowym PKP w Gdyni. Był także dyrektorem Regionalnym ds. Przewozowych oraz zastępcą dyrektora ds. Eksploatacyjnych w gdyńskim oddziale PKP Cargo SA. Bezpośrednio przed objęciem funkcji członka zarządu Lotos Kolej był zatrudniony na stanowisku dyrektora Biura Kierowania Przewozami w centrali PKP Cargo.

Nowo powołany prezes jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Ukończył studia na Wydziale Transportu ze specjalnością Organizacja i Technika Transportu oraz studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

Więcej: Minister zaskoczony protestami w Lotos Kolej. Kolejarze zastrajkują?

Krzysztof Wiktorowicz jest absolwentem Wyższej Szkoły Inżynierskiej im. Kazimierza Pułaskiego - Wydział Transportu, specjalność eksploatacja i utrzymanie pojazdów szynowych. Ukończył także Akademię Strategicznego Przywództwa w Canadian International Management Institute.

Od początku swojej kariery zawodowej związany z kolejnictwem. Zajmował stanowiska kierownicze m.in. w Dyrekcji Eksploatacji Cystern (DEC), PCC Rail S.A. (pełnomocnik zarządu ds. systemu utrzymania i eksploatacji wagonów), WPS Kolbet/Track Tec (wiceprezes zarządu i dyrektor produkcji) czy też Pol-Miedź Trans będącej częścią Grupy KGHM (dyrektor Oddziału Naprawy Wagonów).

Przypomnijmy, że 16 lutego 2017 roku w spółce Lotos Kolej rozpoczął się protest. Chodziło o zwolnienie ze stanowiska dyrektora ds. operacyjnych, Mirosława Łosińskiego. Pracownicy chcieli jego przywrócenia do pracy i natychmiastowego zwolnienia ze stanowiska nowego wiceprezesa spółki, Pawła Makurata. Protest był kontynuowany przez kolejne dni. Dopiero w środę, 22 lutego, udało się uzyskać kompromis, a dyrektor Łosiński został przywrócony na stanowisko.

Sytuacja w spółce nie uległa jednak poprawie. Powiększył się jedynie zarząd spółki. W jego skład weszły trzy osoby: Henryk Gruca - prezes zarządu - oraz dwaj wiceprezesi - Paweł Makurat i Maciej Piotrowski. Wcześniej zarząd LK przez wiele lat był jednoosobowy. W najbliższym czasie powołana miała też zostać Rada Nadzorcza spółki.

Czytaj też:
Lotos Kolej. Pracownicy obronili dyrektora

Teraz dwie osoby z zarządu spółki zostały odwołane. Nie podano jak na razie oficjalnych przyczyn takiej decyzji. Henryk Gruca od 2003 roku był prezesem zarządu i dyrektorem naczelnym spółki Lotos Kolej. W latach 1980-1994 pracował w PKP jako dyżurny ruchu, zawiadowca stacji, zastępca naczelnika stacji, kontroler i starszy kontroler ruchu. Od 1994-2002 zatrudniony w Rafinerii Gdańskiej jako dyspozytor, kierownik wydziału oraz kierownik Zakładu Transportu Kolejowego.

Paweł Makurat to politolog i prawnik. Do spółki Lotos Kolej trafił w 2016 roku. Pracował na Uniwersytecie Gdańskim.

Po lutowych protestach sytuacją w Lotos Kolej zainteresowali się posłowie. 20 kwietnia 2017 roku o sytuacji w spółce rozmawiano na sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa. Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że dokładnie przyjrzy się sytuacji w spółce.

Manifestacja pracowników spółki Lotos Kolej w lutym 2017 roku.