Afryka czeka na polskie inwestycje

9 maja 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Robert Kiewlicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdańskie yameo pomaga rolnikom w Kenii i szpitalom w Ghanie

Prezydent Andrzej Duda odwiedza właśnie Afrykę w ramach programu GoAfrica. Celem projektu jest zwiększenie wymiany handlowej między Polską a kontynentem afrykańskim. Dla trójmiejskich firm ten kierunek nie jest żadną nowością. Nasze spółki od lat obecne są w Nigerii, Angoli czy Ghanie.Prezydent wraz z małżonką rozpoczęli w niedzielę trzydniową wizytę w Etiopii. Pierwszym punktem programu było odwiedzenie montowni traktorów Ursus w Adamie.

- To się wpisuje w ustanowiony przez polski rząd program dla polskiego biznesu GoAfrica. Chciałbym, żeby w ramach tego programu jak najwięcej polskich przedsiębiorców, polskich firm, zainteresowało się rynkiem afrykańskim, ponieważ są to olbrzymie państwa o wielkim potencjale - powiedział Andrzej Duda. - Duże polskie firmy z powodzeniem prowadzą działalność i rozwijają się na afrykańskim rynku, eksportują tutaj polską myśl techniczną, polską markę i budują dobry wizerunek Rzeczypospolitej w tej części świata.
GoAfrica to kompleksowy program, który pomaga przedsiębiorcom w zbadaniu potencjalnego rynku i kanałów dystrybucji, zdobyciu kontaktów lokalnych, weryfikacji partnerów biznesowych, przygotowaniu firm do udziału w targach, misjach gospodarczych i spotkaniach biznesowych. Ponadto w ramach programu organizowane są warsztaty i szkolenia.

Wymiana handlowa pomiędzy Polską a krajami Afryki w roku 2016 wyniosła 4,2 mld dolarów. Na pierwszym miejscu w zestawieniu państw afrykańskich, z którymi mamy najwyższe obroty handlowe kolejny rok z rzędu uplasowała się Republika Południowej Afryki. Kolejnymi państwami są Maroko i Egipt. Spośród państw na wysokich pozycjach w rankingu największy wzrost obrotów handlowych zanotowały Mozambik (wzrost o 48 proc.), Etiopia (wzrost o 14 proc.), Senegal (12 proc.). Przy czym wzrost obrotów w przypadku tych państw odznaczył się przede wszystkim wzrostem polskiego eksportu.

Na Czarnym Lądzie od lat z sukcesami działają spółki z Trójmiasta. Sopocka spółka Navimor International jest odpowiedzialna za budowę i tworzenie Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Namibe. Inwestycja jest realizowana przez spółkę na bazie kontraktu zawartego z Ministerstwem Rybołówstwa Republiki Angoli. Projekt ten jest największym przedsięwzięciem edukacyjnym krajów UE w Afryce, a powstająca Akademia będzie największą szkołą wyższą o charakterze morskim na tym kontynencie.

Spółka odpowiedzialna też była wraz z Gdańską Stocznią Remontową za budowę Nigerdock - stoczni w Lagos. Główną część stoczni stanowi wielofunkcyjny dok pływający wyprodukowany przez Navimor International.

W 2012 roku powstała też spółka z Grupy Remontowa - Remontowa Marine Services Namibia. Spółka miała obsługiwać branżę wydobywczą, czyli offshore w obrębie Afryki Zachodniej.

Natomiast spółka Nearshoring Solutions (obecnie Yameo) w ramach projektu dla fundacji PharmAccess stworzyła system zarządzania przepływem dokumentacji, rejestracji faktur medycznych w Ghanie. Klientem gdańskiej spółki był National Health Insurance Authority z Ghany, czyli odpowiednik polskiego NFZ.

Plany inwestycji w Afryce Północnej ma też Polpharma. W planach spółki jest budowa fabryki leków w Oranie, jednym z największych miast Algierii.

Polska gospodarka obecna jest m.in. w: Etiopii, Senegalu, RPA i Nigerii. Na rynku senegalskim Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police SA w sierpniu 2013 roku przejęła kontrolny pakiet akcji w spółce African Investment Group z Dakaru. W Tanzanii, w ramach pomocowego kredytu rządu polskiego, sfinansowano projekty w dziedzinie modernizacji rolnictwa, m.in. zakup 2,4 tys. ciągników Ursusa oraz przygotowania dla nich hali montażowej i ośmiu centrów serwisowych.

Feerum SA - jeden z największych w Polsce producentów elewatorów zbożowych, służących do suszenia i magazynowania produktów roślinnych - w grudniu 2016 r. podpisał umowę z tanzańską Narodową Agencją Rezerw Żywnościowych na wybudowanie pięciu kompleksów silosów zbożowych i obiektów magazynowych oraz rewitalizację istniejących tam obiektów magazynowych.

W grudniu producent przyczep i naczep z Wielunia, Grupa Wielton, założył na Wybrzeżu Kości Słoniowej spółkę-córkę Wielton Africa, mającą na celu ekspansję na rynek afrykański. Firma rozpoczęła też inwestycję o wartości ponad 1,5 mln euro, polegającą na budowie obiektów, w których spółka zamierza montować swoje produkty. W RPA - najzamożniejszym rynku Afryki - działają dwie duże polskie firmy: Kopex (oferujący usługi remontowe dla górnictwa) i Inglot (z branży kosmetycznej).
Czy polskie firmy powinny inwestować w Afryce?
64%

tak, to bardzo perspektywiczny rynek

18%

tak, jednak nie można zapomnieć o inwestycjach w kraju

18%

nie, rynki afrykańskie są zbyt niestabilne

zakończona

łącznie głosów: 175