Przez gdański Naftoport płynie ropa do Niemiec. Naftowe sankcje na Rosję

12 maja 2022, 8:10
Robert Kiewlicz
Naftoport może zapewnić dostawy ropy naftowej i paliw dla niemieckich rafinerii. Więcej zdjęć (2)

Naftoport może zapewnić dostawy ropy naftowej i paliw dla niemieckich rafinerii.

fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Naftoport może zapewnić dostawy ropy naftowej i paliw dla niemieckich rafinerii.

fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

- Prowadzimy z Niemcami intensywny dialog w sprawie działań, które mogłyby wesprzeć stronę niemiecką w zwiększeniu niezależności od ropy rosyjskiej - poinformowała na konferencji prasowej minister klimatu Anna Moskwa. Surowiec na potrzeby niemieckiej rafinerii w Leunie już jest dostarczany przez gdański Naftoport. Rząd w Berlinie chce też zabezpieczyć dostawy dla rafinerii Schwedt, która obecnie należy do rosyjskiego koncernu Rosnieft.Rosja wstrzymała dostawy gazu, wstrzyma też dostawy ropy naftowej?Prawie 18 mln ton ropy naftowej i paliw przeładował w 2021 r. Naftoport z Grupy PERN. To o ponad 6 proc. więcej niż w rekordowym 2019 r. Wtedy jednostka działała na maksymalnych obrotach z powodu kryzysu chlorkowego, który na 46 dni zatrzymał tłoczenie rurociągiem "Przyjaźń". Dziś już prawie dwie trzecie dostaw surowca do Polski odbywa się drogą morską, głównie z kierunków innych niż wschodni.

Obecnie zapotrzebowanie roczne polskich rafinerii wynosi ok. 27 mln ton.

- Oznacza to, że Naftoport ma jeszcze margines, by zaoferować moce partnerom niemieckim - zapewnił w rozmowie z Biznes Alert prezes PERN Igor Wasilewski.

Naftoport zapewni dostawy ropy rafineriom niemieckim- Prowadzimy techniczne rozmowy na temat integracji procesu rafinacji po obu stronach - wyjaśniła minister Anna Moskwa. - Potrzebna jest integracja dostaw, rodzajów ropy, optymalizacji procesów w portach. To bardzo duże zadanie techniczne. Pracujemy wspólnie z Niemcami, co zrobić, aby te procesy przyspieszyć.

Gazprom wstrzymał dostawy gazu. Powodem rozliczenia w rublachRząd niemiecki szuka sposobów na ratowanie rafinerii Schwedt, która należy obecnie do rosyjskiego koncernu Rosnieft. Według informacji w mediach niemieckich rosyjski właściciel utrudniał inwestycje i modernizację obiektu - Rosnieft zablokował produkcję zielonego wodoru. Rafineria przerabia obecnie głównie ropę z rurociągu Przyjaźń.

Przeładunki ropy naftowej i paliw w Naftoporcie. Więcej zdjęć (2)

Przeładunki ropy naftowej i paliw w Naftoporcie.

źródło: PERN

Przeładunki ropy naftowej i paliw w Naftoporcie.

źródło: PERN


Przypomnijmy, że w ramach szóstego pakietu sankcji w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę Komisja Europejska zaproponowała zakończenie importu ropy naftowej z Rosji w ciągu pół roku, a produktów rafinowanych do końca 2022 r.

Przeładunki ropy i paliw w NaftoporcieNaftoport - terminal przeładunkowy ropy i paliw należący do Grupy PERN, przeładował od początku istnienia spółki, czyli od 1991 roku, już ponad 300 mln ton ropy naftowej i paliw. Tylko w 2021 r. tą drogą klienci PERN sprowadzili prawie 18 mln ton surowca i produktów naftowych. Naftoport jest dziś kluczową spółką zapewniającą dywersyfikację dostaw ropy naftowej do Polski.  

Rosyjska ropa w gdańskim porcie. Czy można wstrzymać dostawy ze Wschodu?W ciągu ostatnich lat wzrasta znaczenie dostaw ropy naftowej drogą morską. Polskie rafinerie coraz więcej surowca sprowadzają z innych kierunków niż wschodni, aby uniezależnić się od rosyjskich dostawców. Taką politykę ułatwiają inwestycje PERN - czyli nowe zbiorniki na surowiec zlokalizowane u wybrzeży Bałtyku. PERN wybudował nowe zbiorniki w Bazie Gdańsk i Terminalu Naftowym w Gdańsku. W sumie pojemności na ropę zwiększyły się o blisko 20 proc., czyli o prawie 600 tys. m. sześć.

Tankowce z ropą w gdańskim porcie- Nasz potencjał umożliwia przeładunek 36 mln ton ropy oraz 4 mln ton produktów naftowych w skali roku, zapewniając możliwość pełnego pokrycia potrzeb rafinerii podłączonych do systemu rurociągów PERN. W morskim terminalu spółki prowadzone są przeładunki ropy naftowej oraz benzyny, paliwa lotniczego, oleju napędowego, oleju opałowego, kondensatów i komponentów - podkreśla Andrzej Brzózka, prezes Naftoportu.

Akcja Greenpeace na Zatoce Gdańskiej. Protest wobec importu rosyjskiej ropyW 2012 r. Naftoport obsłużył blisko 270 tankowców. Do Naftoportu mogą dziś zawijać jednostki o długości przekraczającej 300 i zanurzeniu 15 m. Do dyspozycji Klientów jest aż pięć stanowisk przeładunkowych. Ropa w imporcie poprzez Naftoport na potrzeby krajowe pochodziła w ostatnich latach z Arabii Saudyjskiej, Rosji, Kazachstanu, Norwegii, Wielkiej Brytanii, USA, Iraku, Nigerii i Angoli oraz polskich i litewskich złóż na Morzu Bałtyckim.
Rezygnacja z dostaw ropy naftowej i gazu z Rosji:
69%

to właściwy kierunek, powinniśmy to zrobić jak najszybciej

20%

warte rozważenia rozwiązanie, ale we wszystkim trzeba zachować rozwagę

11%

nierealny pomysł, zapłacimy za to zbyt wysoką cenę

zakończona

łącznie głosów: 538

Opinie wybrane


wszystkie opinie (75)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.