Rachunki za prąd znów wyższe. Nowa taryfa Energi i opłata mocowa

15 stycznia 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
Robert Kiewlicz
Prezes URE zatwierdził niższe taryfy dystrybucyjne spółki Energa Operator, ale rachunki za energię i tak wzrosną. Więcej zdjęć (1)

Prezes URE zatwierdził niższe taryfy dystrybucyjne spółki Energa Operator, ale rachunki za energię i tak wzrosną.

fot. Feng Yu/ 123rf

Prezes URE zatwierdził niższe taryfy dystrybucyjne spółki Energa Operator, ale rachunki za energię i tak wzrosną.

fot. Feng Yu/ 123rf

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę dystrybucyjną spółki Energa Operator. Spadek stawek wyniesie średnio 1,7 proc. Nie oznacza to jednak, że zapłacimy mniej. Jeszcze w grudniu 2020 roku regulator zatwierdził też taryfy na sprzedaż energii do odbiorców w gospodarstwach domowych podnoszące rachunki średnio 3,6 proc. Dodatkowo od 1 stycznia 2021 roku dystrybutorzy energii pobierają od odbiorców także tzw. opłatę mocową, zwiększającą rachunki o kolejne 16,5 proc.Regulator zakończył wszystkie postępowania dotyczące taryf za dystrybucję energii w 2021 r. Spadek stawek własnych w taryfie Energa Operator wyniesie średnio 1,7 proc. dla wszystkich grup odbiorców (spadek o 1,5 proc. dla odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11).

Opłata mocowa na rachunku za prądOd 1 stycznia 2021 r. dystrybutorzy energii pobierają od odbiorców także tzw. opłatę mocową. Uwzględniając więc tę opłatę, średni wzrost rachunku w części dystrybucyjnej dla wszystkich grup odbiorców przyłączonych do sieci Energa Operator wyniesie ok. 16,5 proc. (wzrost o ok. 11,5 proc. dla odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11 ).

Oznacza to, że odbiorcy w najczęściej występującej grupie taryfowej G11 zapłacą dystrybutorowi średnio o ok. 6,50 zł więcej miesięcznie, przy czym zmiana ta uwzględnia już stawkę opłaty mocowej. Natomiast średni wzrost całego rachunku dla odbiorców posiadających umowy kompleksowe i korzystających z taryfy Energa Obrót lub PGE Obrót Sprzedaż wyniesie około 8 zł miesięcznie.

Wyższa taryfa za sprzedaż energiiJeszce w grudniu 2020 r. prezes URE zatwierdził Enerdze nowe taryfy na sprzedaż energii do odbiorców w gospodarstwach domowych. W wyniku tej decyzji rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych kupujących energię od tego sprzedawcy będą wyższe o ok. 3,6 proc., co odpowiada ok. 1,5 zł miesięcznie. W przypadku odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających średnio znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat będzie odpowiednio wyższy.
Kolejny wzrost cen energii elektrycznej to:
71%

ogromny problem i duże obciążenie finansowe

25%

nieciekawa informacja, ale jakoś sobie poradzę

4%

to była jakaś podwyżka?

zakończona

łącznie głosów: 1266

Opinie wybrane


wszystkie opinie (218)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać