stat

Remontowa Shipbuilding buduje prom dla BC Ferries

28 marca 2020, 10:00
VIK

W Remontowa Shipbuilding położono stępkę pod budowę czwartego promu klasy "Salish" napędzanego skroplonym gazem ziemnym. Jednostka budowana jest dla armatora BC Ferries. W związku z pandemią koronawirusa wydarzenie to miało charakter techniczny i odbyło się bez przedstawicieli ze strony armatora.Kontrakt uprawomocnił się 20 grudnia ubiegłego roku, na początku lutego br. odbyło się palenie pierwszych blach, a teraz położono stępkę. Wodowanie zostało zaplanowane na połowę listopada tego roku i będzie przebiegało tak, jak w przypadku poprzednich jednostek, czyli poprzez przesunięcie z płyty montażowej na dok, a następnie wydokowaniu jej.

Budowany prom zastąpi jednostkę "Mayne Queen" i będzie obsługiwać, wspólnie z "Queen of Cumberland" linię Swartz Bay - Southern Gulf Islands w prowincji Kolumbia Brytyjska w zachodniej Kanadzie.

Prom będzie miał 107 m długości, będzie mógł zabrać 138 pojazdów oraz 600 pasażerów. Jednostka zawiera innowacyjne rozwiązania techniczne. Dwustronne promy pasażersko-samochodowe z silnikami dwupaliwowymi (dual fuel) są przyjazne środowisku. Mogą być zasilane tradycyjnym paliwem dieslowskim, ale też gazem LNG. Zintegrowany system napędowy składający się z silników dwupaliwowych i elektrycznego systemu napędowego dostarczy Wärtsilä. Dzięki innowacyjnemu napędowi statki tego typu emitują do 25 proc. dwutlenku węgla, ponad 85 proc. tlenków siarki, 50 proc. tlenków azotu i 99 proc. cząstek stałych mniej w porównaniu do napędu opartego na konwencjonalnym paliwie żeglugowym.

Współpraca stoczni Remontowa Shipbuilding z kanadyjskim operatorem BC Ferries rozpoczęła się przed pięcioma laty podpisaniem kontraktu na budowę trzech dwustronnych promów pasażersko-samochodowych przekazanych przez stocznię w latach 2016-2017 ("Salish Raven" - w kwietniu 2017, Salish Eagle - w lutym 2017 i Salish Orca - w listopadzie 2016 r.). Były to pierwsze we flocie BC Ferries z napędem na LNG i jednymi z pierwszych z tego typu paliwem w Ameryce Północnej.

VIK