Respiratory, maski, testy i... dużo serca. Firmy z Trójmiasta dalej pomagają

10 kwietnia 2020, 16:00
Wioletta Kakowska-Mehring
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdańszczanin skonstruował respirator "ostatniej szansy"

Testy, sprzęt medyczny i do ochrony osobistej, środki dezynfekujące, komputery dla dzieci uczących się zdalnie, darmowe ozonowanie, a nawet modułowe laboratorium. Kolejne firmy z Trójmiasta, a także sędziowie ze stowarzyszenia Iustitia włączają się w różne akcje wspomagania dzieci, policji, a przede wszystkim służb medycznych walczących z koronawirusem.To, co w ostatnich tygodniach dzieje się w Trójmieście, daje nadzieję, że wspólnie damy radę w walce z koronawirusem. Firmy z Trójmiasta i te duże, i małe ruszyły z pomocą. Kupują respiratory, testy, wyposażają laboratoria, zdobywają szczególnie cenne środki ochrony osobistej. Jedni kupują, inni szyją maseczki lub sami robią przyłbice. Pamiętają o służbach medycznych, ale też o dzieciach, które z dnia na dzień musiały odnaleźć się w szkołach online.

Porty dzielą się dobremDo inicjatywy Portu Gdynia #dzielmy się dobrem" dołączył Port Gdańsk. Tym razem zakupiono cztery analizatory do diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2, stanowiących wyposażenie laboratoriów. Trafią one do placówek w Wejherowie, Gdyni, Gdańsku i Kościerzynie.

Pomoc dla szpitali. Trójmiejskie inicjatywy na rzecz ochrony zdrowia- Szpitale i personel medyczny potrzebują naszego wsparcia tu i teraz. Dlatego niesiemy pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Doceniamy ogromny trud i odwagę służby zdrowia, jaką wykazują się każdego dnia w walce z epidemią. To trudny i wymagający czas dla nas wszystkich. Jesteśmy razem w trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo naszego kraju - mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
Za pomocą zakupionych urządzeń możliwa będzie diagnoza koronawirusa w laboratoriach metodą genetyczną PCR w systemie zamkniętym, bez ryzyka narażania personelu medycznego w bezpośrednim kontakcie z wirusem. Aparaty umożliwiają wykonanie 20 testów na dobę, a ich przepustowość to jeden test na godzinę. W odróżnieniu od testów kasetkowych, identyfikują one materiał genetyczny, czyli obecność wirusa.

Laboratoriów modułowe od OBC i przyłbice od TreflaKolejny projekt pomocy w ramach projektu #RazemMożemyWięcej uruchomiło Olivia Business Centre. Dzięki nowej akcji przy Szpitalu św. Wojciecha Copernicus na gdańskiej Zaspie stanął w pełni gotowy do badań moduł diagnostyczny. Umożliwia on przeprowadzanie testów personelu na obecność koronawirusa przed budynkiem szpitala. Jest to pierwszy tego rodzaju projekt w Polsce. Ponadto do gdańskich szpitali przekazane zostały: respirator, fumigator, odzież medyczna, maseczki ochronne, a od miesiąca kuchnia Olivia Star Top codziennie dostarcza żywność lekarzom i personelowi medycznemu szpitali. Łącznie dostarczonych zostało już ponad 1800 posiłków.

Kolejne respiratory. Trójmiejskie firmy dzielą się dobrem- Wszystko, co robimy, ma na celu wsparcie personelu medycznego, który pomimo olbrzymiego ryzyka, dokłada najwyższej staranności, aby nieść pomoc w czasie bezprecedensowej dla naszego społeczeństwa sytuacji. Jeżeli będzie to konieczne, jesteśmy gotowi do jeszcze większego rozszerzenia naszego zaangażowania na rzecz lekarzy i całego personelu szpitalnego - mówi Grzegorz Kidybiński, dyrektor nadzoru inwestorskiego Olivia Business Centre.
Realizacja modułu od koncepcji, przez produkcję z wykończeniem pod klucz, aż po montaż na miejscu zajęła zaledwie 10 dni. Obiekt powstał w technologii budownictwa modułowego. Za proces odpowiedzialna była spółka Vivia Next, która do realizacji zaangażowała doświadczonych podwykonawców z branży budowlanej. W produkcję zaangażowane były m.in. następujące firmy: Pekabex, Skills Group, EkoInbud, Ready Bathroom, Creon, Zumax, Seeger Dach, Scandinavian Express, Corleonis, Drutex, CWCC, Świat Reklamy. Co ważne, część firm wykonała swoje prace nieodpłatnie. Olivia Business Centre przekazała także testy medyczne, pozwalające wykryć obecność przeciwciał COVID-19 i zamówiła kolejne, które już są w drodze.

Hamilton wspiera szpital w RedłowieW akcję pomocy włączyła się też firma Trefl. W ciągu tygodnia wyprodukowali ponad 10 tysięcy sztuk przyłbic dla szpitali, pogotowia i placówek medycznych. Pierwsze dotarły już do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, Szpitala Specjalistycznego F. Ceynowy w Wejherowie, Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni, Szpitala Miejskiego w Gdyni, Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni.

- Wspieramy także narzędziowo zaprzyjaźnione firmy, które tak jak my, pomagają bezpłatnie. Nasze moce produkcyjne są większe niż ilość materiału, który mamy, dlatego zapraszamy do kontaktu firmy dysponujące PCV - 0.2 mm. Pomagajmy i pamiętajmy, że jedną z najważniejszych form wsparcia służby zdrowia, na którą wszyscy mamy wpływ, jest zasada #zostańwdomu - zamieściła firma Trefl apel na portalu społecznościowym.

Klif dla dzieci, Riviera dla służb medycznychW pomoc włączyły się też gdyńskie centra handlowe. Galeria Klif przekaże ponad 300 urządzeń elektronicznych, a wśród nich 190 tabletów i blisko 50 drukarek dla dzieci z potrzebujących rodzin, będących pod opieką gdyńskiego MOPS oraz do gdyńskich szpitali. Urządzenia ułatwią dzieciom naukę przez internet oraz pomogą pacjentom w przetrwaniu trudnych chwil rozłąki z rodziną. Do akcji włączył się jeden z największych najemców gdyńskiej Galerii Klif - Media Expert.

Ergo Hestia uzbraja ratowników, Enbio kupuje autoklawyZ kolei Centrum Riviera przygotowało 2 tys. paczek dla osób pracujących na pierwszej linii frontu i najbardziej potrzebujących. Wczoraj wolontariusze pakowali paczki dla zespołu z Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

- Dostarczymy je pracownikom służby zdrowia: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym - naszym lokalnym bohaterom, ubranym w szpitalne fartuchy. A już wkrótce paczki trafią także do seniorów. Zdajemy sobie sprawę, że jest to kropla w morzu potrzeb, dlatego nie kończymy na tym swoich działań - poinformowało Centrum Riviera w mediach społecznościowych.

Zbiórka Ergo Hestii i największy samolot świata ze sprzętem od LotosuDalej działa też Ergo Hestia, która najpierw przekazała milion złotych na niezbędny sprzęt dla ratowników medycznych, a teraz prowadzi zbiórkę, dzięki której chce zebrać jak najwięcej pieniędzy na potrzebne środki ochronne: maski, kombinezony, rękawiczki. Zbiórka jest organizowana razem z Polską Radą Ratowników Medycznych.

Invest Komfort kupił pięć respiratorów i maseczki dla szpitaliZ kolei po świętach na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie wyląduje największy samolot świata Antonow An-225. Jego pokład będzie wypełniony sprzętem medycznym zakupionym wspólnie przez Grupę Lotos i KGHM Polska Miedź. Tym samym koncern z Gdańska włącza się w kolejną inicjatywę na rzecz walki ze skutkami pandemii.

- Przygotowujemy się do transportu sprzętu medycznego na wielką skalę, który pomoże w walce z koronawirusem. To nie pierwsza inicjatywa, jaką kierujemy do służby zdrowia. Do tej pory wsparliśmy już finansowo m.in. wszystkie szpitale zakaźne w całym kraju - mówi Paweł Jan Majewski, prezes zarządu Grupy Lotos.

Zbiórka sędziów z Iustitii, akcja dla policji firm Ozonowanie Trójmiasto i Maximus24h.plW zbiórkę włączył się nie tylko biznes, ale także Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

- Zorganizowaliśmy zbiórkę środków, która była adresowana do sędziów z Trójmiasta i okolicznych miejscowości. Celem zbiorki było uzyskanie pieniędzy z przeznaczeniem na zakup środków ochrony dla personelu medycznego. Zebraliśmy łącznie ponad 60 tys. zł. W zbiórce wzięło udział    około 180 sędziów. Zarówno członków SSP Iustitia, jak i niezrzeszonych. Cześć kwoty została przekazana 7 Szpitalowi MW, Szpitalom Pomorskim, Copernicusowi i Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni. Na ten moment zamówiliśmy i przekazaliśmy 700 przyłbic do podmiotów medycznych z Trójmiasta oraz 30 sztuk gogli ochronnych. Zamówiliśmy także kilkaset sztuk maseczek. Dodatkowo przekazaliśmy kilkaset opakowań chusteczek nawilżanych dla ZOL w Gdańsku oraz tablet, aby przebywający tam na stałe pacjenci mogli utrzymywać kontakt z rodzinami. Dodatkowy pakiet chusteczek oraz drugi tablet został tam przekazany przez sędziów z Sądu Rejonowego w Wejherowie - informuje sędzia Arkadiusz Szlachta, wiceprezes zarządu SSP Iustitia oddział w Gdańsku.

Sprzęt dla szpitali od Loży Gdańskiej BCCPomocy potrzebuje nie tylko służba medyczna, ale także policja. W akcję wsparcia Komendy Miejskiej w Sopocie włączyła się firma Ozonowanie Trójmiasto i Wypożyczalnia Samochodów Maximus24h.pl.

- Walka z epidemią toczy się na wielu frontach. To nie tylko lekarze, pielęgniarki, którzy dokonują heroicznych czynów ratując życie pacjentów, to również policjanci, którzy na co dzień dbają o to, żebyśmy byli bezpieczni. Z racji wykonywanego zawodu są narażeni na kontakt z innymi ludźmi niemal na każdym kroku. Osobiście jestem bardzo zbudowany tym, jak polski biznes włączył się w pomoc w walce z koronawirusem i sami też postanowiliśmy pomóc w miarę naszych możliwości. Stąd pomysł wsparcia Komendy Miejskiej Policji w Sopocie profesjonalnym sprzętem do dezynfekcji wnętrz i pojazdów. Nasza ekipa przeszkoli również funkcjonariuszy tak, aby mogli samodzielnie i w krótkim czasie przeprowadzić dekontaminację za pomocą ozonowania w wybranych przez siebie pomieszczeniach lub radiowozach - pozwoli to zadbać o ich bezpieczeństwo, jednocześnie nie utrudniając normalnego funkcjonowania komendy - mówi Bartłomiej Glarczyński, manager Ozonowanie Trójmiasto.

Pomagamy! #TrojmiastoRAZEM


Jeśli organizujecie akcje pomocowe czy zbiórki na rzecz szpitali, dajcie znać! Na informacje czekamy pod adresem pomocdlaszpitali@trojmiasto.pl. Na ten adres możecie również napisać, jeśli chcecie pomóc bezpośrednio szpitalom i szukacie kontaktu do osób odpowiedzialnych za koordynacje potrzeb i zamówień po stronie każdej placówki.

Lista potrzeb szpitali jest długa. Na stronie Wsparcie dla szpitala można sprawdzać bieżące zapotrzebowanie placówek, także w naszym województwie.