• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rosyjska ropa w gdańskim porcie. Czy można wstrzymać dostawy ze Wschodu?

Robert Kiewlicz
5 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Jak wynika z raportu Centre for Research on Energy and Clean Air, gdański port jest piąty na świecie pod względem importu rosyjskich paliw. Na zdjęciu grecki tankowiec Andromeda zmierzający do gdańskiego portu z ładunkiem rosyjskiej ropy. Jak wynika z raportu Centre for Research on Energy and Clean Air, gdański port jest piąty na świecie pod względem importu rosyjskich paliw. Na zdjęciu grecki tankowiec Andromeda zmierzający do gdańskiego portu z ładunkiem rosyjskiej ropy.

Działań związanych z ograniczeniem importu rosyjskich paliw do portu w Gdańsku domagają się posłowie Koalicji Obywatelskiej. Od początku wojny na Ukrainie do gdańskiego portu wpłynęły już ładunki paliw z Rosji o wartości 750 mln euro.



Rosja wstrzymała dostawy gazu, wstrzyma też dostawy ropy naftowej?



Czy powinniśmy całkowicie zablokować dostawy rosyjskich surowców do naszych portów?

Jak wynika z najnowszego raportu think tanku Centre for Research on Energy and Clean Air, od początku inwazji na Ukrainę Rosja wyeksportowała paliwa kopalne o wartości 63 mld euro, a kraje Unii Europejskiej zaimportowały paliwa o wartości aż 71 proc. tej sumy.

Rosyjska ropa płynie przez gdański port



Jeśli chodzi o utrzymany eksport do Europy, to od początku wojny jedna czwarta rosyjskich ładunków paliw kopalnych trafiła do zaledwie sześciu unijnych portów. Jak wskazuje CREA, te miejsca to m.in.: Rotterdam i Maasvlakte w Holandii, Triest we Włoszech, belgijskie Zeebrugge oraz - na piątym miejscu jeśli chodzi o wielkość dostaw - Gdańsk. Do polskiego portu wpłynęły ładunki paliw z Rosji o wartości 750 mln euro.

Od początku inwazji na Ukrainę, Rosja wyeksportowała paliwa kopalne o wartości 63 mld euro. Od początku inwazji na Ukrainę, Rosja wyeksportowała paliwa kopalne o wartości 63 mld euro.

CREA udało się także ustalić, jakie firmy znalazły się wśród odbiorców rosyjskiego węgla, ropy i gazu ziemnego. Są wśród nich giganty naftowe, takie jak BP, Shell, Total czy ExxonMobil. Autorzy raportu wymieniają także Polski Koncern Naftowy Orlen.

Akcja Greenpeace na Zatoce Gdańskiej. Protest wobec importu rosyjskiej ropy



- Czy premier Morawiecki, który w bardzo dramatyczny sposób nawołuje do zwiększenia sankcji w stosunku do Federacji Rosyjskiej, ma świadomość wszystkich skutków sankcji i tego, co dzieje się w gospodarce. Zdumienie nasze i zaciekawienie wzbudziło to, że w raporcie jest również wymieniony Orlen. Chcemy dowiedzieć się więc od premiera, w jaki sposób Orlen uczestniczył w tych przepływach towarów i jaka jest wartość kopalin, które Orlen nabył od Rosji poprzez port w Gdańsku - mówił podczas specjalnej konferencji poseł Tadeusz Aziewicz.

Akcja Greenpeace na Zatoce Gdańskiej


Odbiorcy rosyjskiego węgla, ropy i gazu w Polsce



Posłowie zwrócili się z interpelacją do premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie. Chcą się dowiedzieć: czy rząd jest świadomy sytuacji opisanej w raporcie CREA, w jaki sposób monitoruje i kontroluje import rosyjskich paliw do portu w Gdańsku i jakie działania rząd podjął dotychczas, a jakie zamierza podjąć celem ograniczenia importu rosyjskich paliw do portu w Gdańsku oraz czy prawdą jest, że wśród odbiorców rosyjskiego węgla, ropy i gazu ziemnego jest także Polski Koncern Naftowy Orlen?

Pierwszy tankowiec z ropą od Saudi Aramco w Naftoporcie



Orlen zapewnia, że od początku wojny na Ukrainie nie realizuje zakupów spotowych ropy Ural, czyli rosyjskiej. W tym czasie na potrzeby rafinerii koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie zamówiono już 30 tankowców z alternatywnymi gatunkami rop. Nadal jednak obowiązują kontrakty terminowe na dostawy surowców.

Dywersyfikacja dostaw ropy naftowej do Polski



- Dywersyfikacja kierunków i stabilność dostaw ropy naftowej do wszystkich rafinerii Grupy Orlen jest traktowana priorytetowo już od czterech lat. W tym czasie Grupa Orlen nawiązała i wzmocniła relacje z producentami tego surowca na świecie. Koncern sprowadził i przerobił 100 różnych gatunków rop spoza Rosji. Podjęte działania realnie przekładają się na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale też regionu Europy Środkowo-Wschodniej. A jeszcze w 2013 r. w rafinerii w Płocku blisko 100 proc. przerabianej ropy pochodziło z Rosji. Obecnie udało się skutecznie ograniczyć ten poziom do mniej niż 50 proc., a w całym systemie Grupy Orlen nawet do 30 proc. - czytamy w komentarzu Orlenu przesłanym do redakcji Trojmiasto.pl

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (352)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Maciej Dobrzyniecki

Od roku 1994 jest członkiem Business Centre Club i pełni funkcję wiceprezesa. Jest ponadto...

Najczęściej czytane