Rusza bon turystyczny. Start od 31 lipca 2020

22 lipca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Robert Kiewlicz
Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Więcej zdjęć (1)

Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus.

fot. Olesia Bilkei / 123rf

Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus.

fot. Olesia Bilkei / 123rf

Od 31 lipca 2020 rodzice dzieci do 18. roku życia będą mogli logować się w systemie Platformy Usług Elektronicznych ZUS, aby aktywować bon turystyczny. Natomiast od 25 lipca ma ruszyć rejestracja firm zainteresowanych przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny. Jak zapewnia resort rozwoju, płatności bonem mają być sprawne i rozliczane najpóźniej w ciągu 14 dni.Polski Bon Turystyczny to wsparcie dla polskich rodzin i branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Rolą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest utworzenie, dostosowanie i utrzymanie infrastruktury informatycznej do obsługi bonu. W tej chwili trwają ostatnie przygotowania do jego wdrożenia.

Bon wsparciem dla branży turystycznejZa pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

- To realne i szczególnie potrzebne dzisiaj wsparcie zarówno dla branży turystycznej, która najbardziej odczuła negatywne skutki pandemii, ale też wsparcie dla rodzin z dziećmi. Prezydencka inicjatywa to przykład działania na wielu płaszczyznach, przejaw troski o Polaków - mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
- Każdy program pomocowy jest bardzo mile widziany. Bon turystyczny ze względu na rozpoczęcie sezonu wakacyjnego wydaje się być trochę spóźniony, cieszy natomiast długi termin realizacji. Liczymy na sprawne działania promocyjne i szeroką reklamę bonu - komentuje Filip Wójcikiewicz, właściciel hotelu Hilton Gdańsk.

Dla kogo bon turystyczny?Bon turystyczny będzie przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy "Rodzina 500+". Na każde dziecko można otrzymać jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w takiej samej kwocie. Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Aby otrzymać bon, nie trzeba składać żadnych wniosków.

Prawo do niego będzie ustalać Polska Organizacja Turystyczna na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. POT będzie wyjaśniała sprawy związane z uprawnieniami do bonu zarówno beneficjentów, jak i podmiotów turystycznych. Lista przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można będzie płacić bonem, zostanie opublikowana na stronie internetowej POT.

Bon tylko za pośrednictwem ZUSObsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE. Profil można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

- Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego) - tłumaczy regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego ZUS Krzysztof Cieszyński. - Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością i będą chciały uzyskać dodatkowe świadczenie, będą mogły na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł. Na PUE, w roli "Ogólne", w panelu bocznym powstaną osobne zakładki - jedna dla beneficjentów oraz druga dla podmiotów turystycznych.

Resort gwarantuje szybkie transakcjeNa PUE ZUS dostępne będą też specjalne funkcje dla podmiotów turystycznych. Zainteresowani przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny będą mogli za pośrednictwem PUE ZUS zarejestrować się na liście podmiotów turystycznych. Będą też mogli zarządzać uprawnieniami dla osób, które będą w ich imieniu przyjmować płatności bonem. Na PUE ZUS uzyskają również dostęp do swoich rozliczeń.

Płatności bonem będą realizowane poprzez SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę, trzeba będzie pokazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny. Jak zapewnia resort rozwoju, pierwsze przelewy do przedsiębiorców turystycznych, którym klienci zapłacili za usługi bonem, nastąpią najpóźniej w ciągu 14 dni.
Czy bon jest dobrym sposobem na rozruszanie turystyki?
25%

tak, to dobry sposób na pomoc naszym lokalnym firmom

24%

drobna i spóźniona pomoc, ale zawsze coś

51%

nie, nie będzie to miało żadnego wpływu na poprawę kondycji branży

zakończona

łącznie głosów: 921