Saudowie zainteresowani rafinerią Lotosu

28 grudnia 2020, 11:25
Robert Kiewlicz
Najnowszy artukuł na ten temat Asfalt o zapachu kwiatów. Nowy pomysł Lotosu
Saudyjski koncern paliwowo-chemiczny - Saudi Aramco ma być zainteresowany przejęciem 30 proc. udziałów w gdańskim zakładzie Lotosu. Więcej zdjęć (7)

Saudyjski koncern paliwowo-chemiczny - Saudi Aramco ma być zainteresowany przejęciem 30 proc. udziałów w gdańskim zakładzie Lotosu.

mat.prasowe

Saudyjski koncern paliwowo-chemiczny - Saudi Aramco ma być zainteresowany przejęciem 30 proc. udziałów w gdańskim zakładzie Lotosu.

mat.prasowe

Naftowy gigant Saudi Aramco jest zainteresowany przejęciem 30 proc. akcji rafinerii Lotosu - podaje Deutsche Welle. Sprzedaż udziałów gdańskiego zakładu to jeden z warunków, pod jakimi Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie gdańskiej spółki przez PKN Orlen.Według Deutsche Welle przejęcie części zakładu na północy Polski otworzyłoby dla koncernu z Arabii Saudyjskiej możliwość ekspansji w regionie Morza Bałtyckiego i Europie Środkowej. 

Sprzedaż udziałów w gdańskiej rafineriiPrzypomnijmy, że jednym ze środków zaradczych, od jakich Komisja Europejska uzależniła zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen, jest zbycie 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych, co da nabywcy prawo do blisko połowy produkcji rafinerii w zakresie ropy naftowej i benzyny. Jak na razie nie wiadomo, kto przejmie 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos oraz 80 proc. jej stacji paliw.


Orlen szuka chętnych na akcje gdańskiego zakładuOrlen aktywnie szuka partnerów zagranicznych. Na początku października 2020 r. media spekulowały, że udziały w gdańskiej rafinerii może przejąć węgierski MOL.

Ostatnio Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen, spotkał się premierem Rumunii oraz ministrem gospodarki, energii i otoczenia biznesowego. Oficjalny powód to zacieśnienie relacji i rozpoznanie potencjalnych możliwości biznesowych. Ostateczne efekty negocjacji w sprawie środków zaradczych mamy poznać do połowy 2021 r.

Saudi Aramco zainteresowany inwestycją w LotosSaudi Arabian Oil Company, znany jako Saudi Aramco, to saudyjski koncern paliwowo-chemiczny prowadzący poszukiwania i wydobycie ropy naftowej. Koncern jest największym na świecie pod względem dziennej produkcji - zaspokaja ponad 10 proc. światowego zapotrzebowania na ropę. Dzienna produkcja Saudi Aramco wynosi 9,54 mln baryłek, choć moce produkcyjne pozwalają na wydobycie nawet 12 mln. Saudi Aramco jest kilkakrotnie większy od innych globalnych koncernów paliwowych, takich jak brytyjski BP, amerykański ExxonMobil, chiński PetroChina czy rosyjski Rosnieft. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 61 tys. pracowników z 77 krajów.

Pierwsza w historii długoterminowa umowa bezpośrednia na dostawy ropy naftowej dla polskiego koncernu PKN Orlen została podpisana z Saudi Aramco w 2016 r. - wcześniej realizowane były dostawy spotowe lub pośrednie.
Jaka przyszłość czeka gdańską rafinerię po przejęciu przez Orlen?
18%

to bardzo dobre posunięcie; wzmocni naszą lokalną gospodarkę

16%

nie mam pewności - ocenię to za jakiś czas

66%

to marginalizacja zakładu i regionu; skutki będą opłakane

zakończona

łącznie głosów: 1992