Schleswig-Holstein w Gdańsku

9 września 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioletta Kakowska-Mehring

Do Gdańska przypłynął statek Schleswig-Holstein - podał portalmorski.pl. Jego wizyta nie ma jednak charakteru kurtuazyjnego, tylko czysto komercyjny, bo statek wpłynął do Gdańskiej Stoczni Remontowa.Schleswig-Holstein to prom pasażersko-samochodowy. Został zbudowany w 1997 roku. Ma 142 m długości i 25 m szerokości. Może zabrać na pokład 1200 pasażerów i 364 samochody. Jednostka należy do Scandlines. Jest to niemiecko-duńskie przedsiębiorstwo promowe, które w obecnej formie funkcjonuje od 1998 roku, a dzisiaj jest jednym z największych operatorów promowych w Europie. Początki firmy datuje się jednak na rok 1903, kiedy to zaczęło działać pierwsze regularne połączenie promowe między Niemcami a Danią.

Scandlines posiada w swojej flocie dziewięć jednostek. Siedem z nich operuje na dwóch dłuższych trasach: Rostock - Gedser (rejs trwa dwie godziny) oraz Puttgarden - Rodby (rejs trwa 45 min). Dwa kolejne obsługują krótkie, 20-minutowe połączenie Helsingor-Helsingborg.

Od kilku lat Scandlines inwestuje także w przebudowę swoich statków na hybrydowe, aby uczynić je przyjaznymi środowisku naturalnemu. Być może w tym celu jednostka wpłynęła do Remontowej.

Jednostka już była w Gdańsku w 2013 roku. Wówczas również przechodziła remont w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Jak podaje portalmorski.pl, głównym powodem pobytu promu była instalacja systemu oczyszczania spalin - tzw. płuczki.
Czy nazwa statku Schleswig-Holstein jest dopuszczalna?
12%

tak, w końcu od wojny minęło tyle lat

26%

tak, poza Polakami nikt nie wiąże tej nazwy z pancernikiem

31%

nie, to co najmniej niesmaczne

31%

nie, zdecydowanie nie powinno być statku o takiej nazwie

zakończona

łącznie głosów: 5516