Sieci i linie przesyłowe na Pomorzu. Infrastruktura dla morskich farm wiatrowych

12 czerwca 2021, 10:00
Robert Kiewlicz

Ogromne inwestycje Polskich Sieci Elektroenergetycznych - operatora systemu przesyłowego na Pomorzu. Spółka przeznaczy do 2030 roku około 4,5 mld zł na budowę lub modernizację stacji i linii przesyłowych w naszym województwie. To tylko cześć projektu inwestycyjnego wartego ponad 14 mld zł. Inwestycje w sieci energetyczne są niezbędne, aby energia elektryczna z bałtyckich wiatraków trafiła do odbiorców.- W ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie na moc i energię elektryczną, średnio o 1,5-2 proc. rocznie. Do tego dochodzą ogromne inwestycje w energetykę wiatrową, jaką planują na Bałtyku PGE czy Orlen - mówi Włodzimierz Mucha, wiceprezes zarządu PSE. - Rozwój morskich farm wiatrowych na polskich wodach Bałtyku oznacza, że w samym województwie pomorskim musi niebawem powstać ponad 250 km nowych napowietrznych linii najwyższych napięć. Morskie farmy wiatrowe są ważnym elementem przyjętej niedawno przez rząd Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, której celem jest budowa niskoemisyjnej gospodarki. Morskie farmy wiatrowe są jej integralnym elementem.

Orlen przejmuje farmy wiatrowe na PomorzuFarmy wiatrowe na BałtykuPGE Polska Grupa Energetyczna i Ørsted podpisały umowę o utworzeniu spółki joint venture 50/50, której celem będzie rozwój, budowa i eksploatacja dwóch morskich projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 2,5 GW. Szacowany koszt Elektrowni Wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 mieści się w granicach 30-40 mld zł. Baltica 1 powstanie dopiero po 2030 r. Najbardziej zaawansowanym z projektów jest projekt Baltica 3, który może zacząć produkować energię elektryczną w 2026 r.


PKN Orlen prowadzi przygotowania do budowy morskiej farmy wiatrowej. Koncern prowadzi prace nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej poprzez spółkę Baltic Power, która posiada koncesję na budowę farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km kw., zlokalizowany jest ok. 22 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.

Rozbudowa systemu elektroenergetycznegoSzacuje się, że do 2040 roku morskie farmy wiatrowe będą w stanie dostarczyć do polskiego systemu elektroenergetycznego ok. 11 GW mocy. To równowartość około 20 proc. całego dzisiejszego potencjału wytwórczego w Polsce. Za wyprowadzenie mocy z wiatraków na ląd będą odpowiedzialne firmy inwestujące w morskie farmy. PSE będą ją przesyłały dalej, do innych części kraju. PSE wydały już warunki przyłączenia dla morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 8,4 GW. Pierwsze z nich zaczną produkować energię elektryczną już w 2026 roku.

Transformacja energetyczna. Farmy wiatrowe, OZE i elektrownia jądrowaObecnie w województwie pomorskim znajduje się niewiele jednostek wytwórczych i energia elektryczna musi być do niego przesyłana z innych regionów. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej zmieni tę sytuację - wytwarzana na Pomorzu energia będzie płynąć w głąb kraju. Aby było to możliwe, PSE muszą rozbudować sieci najwyższych napięć. Do przesłania mocy z morskich wiatraków potrzeba m.in. dwóch nowych stacji elektroenergetycznych oraz czterech linii o napięciu 400 kV.
Czy energetyka wiatrowa to branża z przyszłością?
51%

tak, źródła odnawialne to przyszłość

36%

tak, ale nie możemy zapominać o rozwoju energetyki atomowej

13%

nie, jeszcze przez wiele lat nic nie zastąpi węgla

zakończona

łącznie głosów: 421

Opinie wybrane


wszystkie opinie (55)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.