Silny branżowy głos w rozmowach z rządem

19 marca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
VIK
Najnowszy artukuł na ten temat Ile dostanie Trójmiasto z Krajowego Planu Odbudowy
Polskie marki operujące głównie w centrach handlowych powołały własną organizację. Więcej zdjęć (1)

Polskie marki operujące głównie w centrach handlowych powołały własną organizację.

fot.materiały prasowe

Polskie marki operujące głównie w centrach handlowych powołały własną organizację.

fot.materiały prasowe

Polskie firmy, twórcy takich marek, jak: Apart, CCC, Kazar, Ochnik, a także lokalnych, jak: LPP, Diverse i Home&You jednoczą się w obliczu kryzysu i powołują Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Do grona organizacji zrzeszających przedsiębiorców, z którymi powinien liczyć się rząd, dołączyła więc kolejna.- Przedsiębiorcy, w poczuciu najwyższej odpowiedzialności, świadomi katastrofalnych skutków kryzysu wywołanego epidemią i rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, podjęli decyzję o powołaniu Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Właściciele polskich marek odzieżowych, obuwniczych, akcesoryjnych i innych zrzeszyli się, by razem podejmować działania, które przyczynią się do ratowania polskich firm, a co za tym idzie - miejsc pracy setek tysięcy pracowników, a także całej rzeszy kooperantów współpracujących z nimi na co dzień. Związek wypracował wspólnie postulaty, z którymi zwrócił się w liście do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz. W obecnej sytuacji konieczne jest bowiem natychmiastowe wsparcie ze strony państwa - czytamy w oświadczeniu Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeJak twierdzą przedstawiciele tej branży, polskie firmy, z długoletnią tradycją rodzinną, stanęły w obliczu katastrofy. Po zamknięciu swoich sklepów, w związku z wprowadzeniem zagrożenia epidemicznego, firmy praktycznie z dnia na dzień utraciły zdolność dalszego funkcjonowania. W krótkim terminie wiąże się to z drastycznym spadkiem przychodów i trudnościami w pokrywaniu wszystkich zobowiązań, ze spektakularnymi upadłościami, a tym samym utratą pracy setek tysięcy pracowników i brakiem zamówień dla tysięcy podwykonawców i innych firm współpracujących.

Jakie sklepy są otwarte w centrach handlowych?Do organizacji przystąpiły: Agata Meble, Answear, Apart, Big Star, CCC, Gino Rossi, Cocodrillo, Sowa Sp. J., Diverse, Duka, Gatta, Home&You, Inglot, KAN (Tatuum), Kazar, Lancerto, LPP, Martes Sport, Mediaexpert , Medicine, Monnari, Neonet , Ochnik, Redan, Ryłko, Smyk, Solar, Yes, Wojas, VRG (Wólczanka, Kruk, Vistula, Deni Cler, Bytom), Venezia i 4F OTCF.

- Bez niezwłocznej pomocy ze strony państwa firmy, które od lat są chlubą polskiej gospodarki i jej wizytówką na rynkach zagranicznych, nie przetrwają kryzysu, a tysiące ludzi zostaną bez pracy. Dlatego Związek zwrócił się w liście do rządu z postulatami, w których wskazuje kierunkowe obszary oraz propozycje do dyskusji i wypracowania docelowych rozwiązań - czytamy w komunikacie.

Tarcza antykryzysowa? Przedsiębiorcy zawiedzeniKluczowe postulaty to:

 • Wypracowanie rozwiązań przejściowych na czas recesji i okres wychodzenia z recesji, polegających na przywróceniu handlu w niedziele.
 • Wprowadzenie przepisów pozwalających na skrócenie wymiaru czasu pracy wraz z proporcjonalnym obniżeniem wynagrodzenia (rozwiązanie już stosowane w niektórych krajach). Pewną część obniżonego wynagrodzenia może pokrywać FGŚP. Rozwiązanie pozwoli szybko odbudować potencjał po wyjściu z kryzysu.
 • Wprowadzenie możliwości przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy (w tym do systemu równoważnego czasu pracy) na mocy decyzji pracodawcy.
 • Wyłączenie na czas recesji i wychodzenia z recesji stosowania przepisów ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w stosunku do przedsiębiorców, których działalność doznała znacznego ograniczenia, na skutek Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemiologicznego. Warunkiem wyłączenia stosowania wspomnianych przepisów wobec przedsiębiorcy jest utrzymanie co najmniej połowy poziomu zatrudnienia (w stosunku do stanu na dzień 13 marca 2020 r.) przez okres 12 miesięcy i zobowiązanie do odtworzenia poziomu zatrudnienia do poziomu 75 proc. (w stosunku do stanu na dzień 13 marca 2020 r.) w okresie 12 miesięcy od 1 stycznia roku, w którym PKB Polski będzie na poziomie PKB z 2019 roku.
 • W wypadku niespełnienia postulatów, wskazanych w pkt 1 do 4 powyżej, uchwalenie przepisów umożliwiających partycypację rządu w pokryciu kosztów wynagrodzeń pracowników za okres nieświadczenia pracy z powodu zamknięcia centrów handlowych oraz pokrycie wynagrodzeń chorobowych od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego i odłożenie spłat składek ZUS naliczanych za okres stanu zagrożenia epidemicznego o sześć miesięcy.
 • Odłożenie płatności VAT naliczanych za okres stanu zagrożenia epidemicznego o sześć miesięcy.
 • Uchwalenie przepisów zobowiązujących banki do udostępnienia długoterminowych kredytów obrotowych na bazie wyników 2019 i 2018 oraz udzielenia odpowiednich gwarancji bankowych w celu zabezpieczenia rozliczeń z kontrahentami w relacjach międzynarodowych i krajowych
 • Uruchomienie gwarantowanych przez państwo długoterminowych pożyczek dla przedsiębiorstw, których płynność jest zagrożona z powodu obniżonej sprzedaży w okresie pandemii wirusa.
Czy podobają ci się propozycje polskich firm?
46%

tak, są sensowne, a ich wdrożenie pomoże uniknąć kryzysu

41%

nie, są roszczeniowe i za bardzo uderzają w pracowników

13%

trudno powiedzieć

zakończona

łącznie głosów: 229

VIK

Opinie (38) 3 zablokowane

 • Kochani pracodawcy jak przeniesiecie produkcje do Polski to chętnie wam pomożemy (2)

  A póki co zwróćcie się o pomoc tam gdzie macie produkcję i spółki córki powołane w celu tzw optymalizacji podatkowej

  • 57 6

  • Proponuje wysokśc pomocy uzaleznić od ilości wpłaconego do budżetu polski podatku za ostatnie 2 lata (1)

   przypominam, że mamy wolny rynek i wasze motto "jak sie nie podoba to w...."
   Pomyślcie tez jak traktowaliscie waszych franczyzobiorców jak im powineła się noga

   • 7 1

   • Popieram.

    • 1 1

 • Większość firm z branży odziezowej (1)

  nie produkuje prawie nic w Polsce, tylko kupuje gotowe ubrania w Indiach, Pakistanie, Kazachstanie, Chinach, Wietnamie i Turcji. U nas nawet metek często nie przyszywają....

  • 50 2

  • KARMA:)

   Jeszcze tylko brakuje aby domagali się aby na nich tyrano w Polsce za miskę ryżu;) Jak ci biedni przedsiębiorcy zatrudniali dziewczyny na śmieciówkach, kombinowali jak można i sprowadzali chińskie szmatki oraz płacili podatki na cyprze to zgrywali utra super biznesmanów ;)

   • 6 0

 • Schizofremia??? (1)

  "Wypracowanie rozwiązań przejściowych na czas recesji i okres wychodzenia z recesji, polegających na przywróceniu handlu w niedziele" czyli w kościele na mszy to się zarazić można a w galerii to nie

  • 7 9

  • czytanie ze zrozumieniem... nie każdy potrafi

   "okres wychodzenia z recesji, polegających na przywróceniu handlu w niedziele"

   Tłumaczę: wychodzenie z recesji będzie PO kwarantannie. PO kwarantannie= po wirusie, a więc nie zarazisz sie ani w kosciele, ani

   "okres wychodzenia z recesji, polegających na przywróceniu handlu w niedziele"

   Tłumaczę: wychodzenie z recesji będzie PO kwarantannie. PO kwarantannie= po wirusie, a więc nie zarazisz sie ani w kosciele, ani w galerii.

   Swoją drogą to smutne, że aby mieć prawa wyborcze w tym kraju i współdecydować o losie narodu, nawet nie trzeba umieć czytać.

   • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.