stat

Sklep może odmówić przyjęcia gotówki

2 kwietnia 2020, 15:30
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Problem z wyrobieniem książeczki sanepidowskiej

W związku z epidemią koronawirusa w coraz większej liczbie sklepów klienci są proszeni o płacenie kartą, a nie gotówką. Pojawiają się także punkty, które w ogóle nie przyjmują monet czy banknotów. Czy jest to legalne? Zdaniem przedstawicieli resortu finansów tak, ale klient o takim ograniczeniu musi jednak zostać wcześniej poinformowany.Pandemia wywołana koronawirusem skutkuje nowymi obostrzeniami, które mają zmniejszyć ryzyko zakażenia. Epidemiolodzy zalecają częste mycie rąk i odkażanie powierzchni, a także - o ile to możliwe - płacenia za zakupy kartą płatniczą, a nie gotówką. Nie przechodzi ona bowiem tak często "z rąk do rąk" oraz dużo łatwiej ją zdezynfekować.

Między innymi z tego powodu w coraz większej liczbie sklepów w Trójmieście można spotkać się z prośbą skierowaną do klientów, by transakcję kończyli bezgotówkowo, czyli np. "wstukaniem" kodu PIN. W tym miejscu warto przypomnieć, że zgodnie z rządowymi wytycznymi osoby robiące zakupy w sklepie wyposażone muszą być w jednorazowe rękawiczki, a terminale powinny być dezynfekowane po każdym użyciu.

Czytaj też: Markety otwarte do północy, a przed świętami całą dobę

Tymczasem do naszej redakcji docierają sygnały o punktach handlowych, które całkowicie rezygnują z "tradycyjnych" metod płatności, a za zrobione w nich zakupy można zapłacić jedynie kartą albo np. BLIK-iem. Jak się okazuje - według interpretacji resortu finansów jest to całkowicie legalne, choć pod pewnym warunkiem.

Płatność tylko kartą możliwa, ale klient musi o tym wiedzieć- Jeżeli klient jasno i jednoznacznie zostanie poinformowany przed dokonanym zakupem, że w sklepie możliwe jest dokonanie płatności wyłącznie np. kartą bez udziału gotówki, to wówczas taka odmowa przyjęcia płatności za towar w formie bilonu lub banknotów jest dopuszczalna, co wynika ze swobody zawierania umów. Mimo tych ograniczeń legalnym środkiem płatniczym w Polsce pozostają "tradycyjne" pieniądze, czyli banknoty i bilon - mówi Piotr Pakowski, z Wydziału Prawnego Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gdańsku.
Informację o możliwości odmowy płatności gotówką w sklepie, potwierdza także Paweł Jurek, rzecznik ministra finansów.

- Jeśli informacja o akceptowanych przez przedsiębiorcę sposobach płatności [czyli np. wyłącznie kartą lub BLIK-iem - red.] umieszczona została w jego lokalu, w miejscu widocznym dla osób chcących skorzystać z oferowanych przez niego towarów lub usług, to wydaje się, że takie zastrzeżenie można uznać za wiążące dla stron umowy, a ofertę przedsiębiorcy za skierowaną wyłącznie do określonego grona odbiorców, którzy akceptują określone warunki, dotyczące zapłaty za oferowane produkty - mówi Paweł Jurek.
Co ważne, bezpieczną płatność za zakupy może ułatwić wprowadzony niedawno większy limit zbliżeniowych transakcji - przy posługiwaniu się niektórymi kartami wzrósł on z 50 do 100 złotych.
W jaki sposób obecnie płacisz za zakupy?
42%

tradycyjnie, gotówką

50%

najczęściej kartą

6%

używam aplikacji w telefonie

0%

używam BLIK-a

2%

robię zakupy przez internet i płacę przelewem

zakończona

łącznie głosów: 3785