Sklepiki szkolne i przewodnicy ze wsparciem z Tarczy antykryzysowej

23 lipca 2021, 8:00
Robert Kiewlicz
Prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ponieśli straty z powodu pandemii, będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek. Ci pierwsi skorzystają także z postojowego. ZUS będzie przyjmował wnioski od 23 lipca. Więcej zdjęć (1)

Prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ponieśli straty z powodu pandemii, będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek. Ci pierwsi skorzystają także z postojowego. ZUS będzie przyjmował wnioski od 23 lipca.

fot. Aleksandra Bober/Trojmiasto.pl

Prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ponieśli straty z powodu pandemii, będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek. Ci pierwsi skorzystają także z postojowego. ZUS będzie przyjmował wnioski od 23 lipca.

fot. Aleksandra Bober/Trojmiasto.pl

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ponieśli straty z powodu pandemii, będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek. Ci pierwsi skorzystają także z "postojowego". Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski od 23 lipca. Jednocześnie do przedsiębiorców trafiły pierwsze decyzje dotyczące zwrotu subwencji z Tarczy 1.0. Przedsiębiorcy rozpoczną spłaty od 25 lipca 2021 r., a cały proces będzie rozłożony na 24 raty.Nowelizacja przepisów Tarczy antykryzysowej przewiduje wsparcie dla przedsiębiorców, którzy w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków (PKD 47.11.Z i 47.19.Z). Choć formalnie ich działalność nie była objęta restrykcjami, to ze względu na zamknięcie szkół dotkliwie odczuli oni skutki lockdownu.

Zwolnienie ze składek dla sklepików szkolnych- Właściciele sklepików szkolnych mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec. Muszą jednak spełnić warunki wskazane w przepisach i wykazać m.in. spadek przychodów o 40 proc. w określonych miesiącach. Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki i spełnią warunki do zwolnienia, mogą wystąpić o zwrot nadpłaconych środków. Będą oni też mogli uzyskać świadczenie postojowe za miesiące, w których zanotowali spadek przychodów o co najmniej 40 proc. - maksymalnie pięć razy. Wysokość świadczenia to 2080 zł. Aby uzyskać "postojowe", trzeba będzie złożyć wniosek RSP-SK - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

ZUS kontroluje beneficjentów tarczy antykryzysowejPomoc dla pilotów wycieczek i przewodnikówZ opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku mogą być także zwolnieni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów (kod PKD 79.90.A). Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie - przez platformę PUE ZUS. Tam również ZUS zamieści informację o statusie wniosku. Wnioski o zwolnienie ze składek (RDZ-SK dla sklepików szkolnych oraz RDZ-M dla pilotów wycieczek i przewodników) będzie można złożyć do końca września.

Premier zapowiada dodatkowe wsparcie dla firmDo tej pory pomorskie placówki ZUS udzieliły wsparcia przedsiębiorcom na ponad 1,437 mld zł. W ramach wszystkich odsłon tarczy antykryzysowej Zakład realizował różne formy wsparcia, w tym zwolnienie ze składek (prawie 985 mln zł) i świadczenie postojowe (ponad 452 mln zł).

Tarcza Finansowa PFR do zwrotuRozpoczął się też kolejny etap rozliczenia Tarczy Polskiego Funduszu Rozwoju 1.0. Do przedsiębiorców trafiło pierwsze 7 tys. decyzji dotyczących zwrotu subwencji z Tarczy Finansowej PFR, część z firm może liczyć na częściowe umorzenie subwencji. Podstawą do wyliczenia umorzenia subwencji w przypadku mikroprzedsiębiorców jest spełnienie warunków: utrzymanie firmy przy życiu (do 25 proc. umorzenia) oraz średniego zatrudnienia (do 50 proc. umorzenia). Natomiast w przypadku firm małych i średnich to przy określaniu wielkości umorzenia bierze się również pod uwagę stratę, którą firma poniosła w ciągu roku. Warunki te trzeba spełnić w ciągu 12 miesięcy od otrzymania wsparcia.

Najczęstsze problemy z Tarczą Finansową. BCC radziTarcza Finansowa PFR 1.0 to program pomocowy, w którym 348 tys. mikrofirm (zatrudniających co najmniej jednego pracownika) oraz małych, średnich firm otrzymało częściowo bezzwrotne subwencje finansowe na łączną kwotę prawie 61 mld zł. Cel programu to ochrona rynku pracy i zapewnienie firmom płynności finansowej w okresie poważnych zakłóceń w gospodarce. Programem objętych jest około 3 mln pracowników.

- Jeżeli zaś chodzi o proces rozliczenia Tarczy PFR 2.0, to ruszy on od listopada 2021 r. Pomoc z tego drugiego instrumentu jest, co do zasady, bezzwrotna, natomiast z Tarczy PFR 1.0 do Funduszu wróci ok. 25 mld zł, co oznaczać będzie, że 35-40 mld zł zostanie umorzona - poinformował w rozmowie z PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
Czy polskie firmy radzą sobie z pandemią?
21%

oczywiście, mamy przecież ogromny potencjał

35%

nie wszystkim może się udać, wiele firm już upadło

44%

nie wierzę, że wyjdziemy całkowicie bez szwanku; odczujemy to mocno

zakończona

łącznie głosów: 203

Opinie wybrane


wszystkie opinie (48)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.