stat

Spółka Synergia 99 wystawiona na sprzedaż

17 kwietnia 2019, 9:15
Wioletta Kakowska-Mehring

Najpierw ogłoszono wycofanie się z Zakładu Nowych Budów, a teraz sprzedaż udziałów w spółce Synergia 99. Stocznia Remontowa Nauta ostatecznie wycofuje się z Gdańska. Jednak co z działką, pochylniami, a przede wszystkim dźwigami Kone?Jak zapowiadano w ubiegłym roku, tak zrobiono. Właściciele Stoczni Remontowa Nauta zdecydowali się zlikwidować zakład w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska. Stocznia będzie działać już tylko w oparciu o infrastrukturę po Stoczni Gdynia. W ub. roku zakład sprzedał Portowi Gdyńskiemu teren przy ul. Waszyngtona. Zakład w Gdańsku ma przestać pracować w lipcu (najpóźniej do końca sierpnia). Oficjalnie wygaszanie Zakładu Nowych Budów związane jest ze zmianą strategii rozwoju SR Nauta, nieoficjalnie - chodzi o brak nowych zleceń i kłopoty finansowe stoczni.

Stocznia Nauta w Gdańsku tylko do lipca


To jednak nie koniec. Teraz na sprzedaż wystawiono udziały w spółce Synergia 99. Te kilka lat temu zostały wniesione do Stoczni Remontowej Nauta. Całość z kolei należy do państwowego funduszu Mars FIZ. A majątek, o którym mowa, to działka wraz z infrastrukturą, w tym pochylnie i słynne dźwigi Kone. Cena wywoławcza to 80 mln zł.

Jeszcze w lutym władze Mars FIZ informowały, że po zakończeniu ostatniego projektu teren zostanie wydzierżawiony innemu podmiotowi, który będzie na nim kontynuował działalność stoczniową.

- Wspomniane dźwigi, pomimo swojego wieku i zabytkowego statusu, są dalej w pełni sprawnymi urządzeniami wykorzystywanymi w codziennej pracy ZNB i przewidujemy, że nadal będą wykorzystywane przez ich nowych użytkowników. Docelowo tereny przy ulicy Doki będą sprzedane - poinformowało w lutym biuro prasowe Mars FIZ.

Od maja nowy punkt widokowy na terenie stoczni - w starym dźwiguOkazuje się, że proces sprzedaży już ruszył. Jak wynika z memorandum, które umieszczono na stronie internetowej Nauty, w kwietniu miał zostać wyłoniony nowy dzierżawca, który ma prowadzić produkcję (w ramach postępowania ofertowego). Pojawiają się informacje, że infrastrukturą przy ulicy Doki zainteresowana była stocznia Crist, stocznia Karstensen oraz Sunreef Yachts.

Dzierżawa pod produkcję to jedno, a sprzedaż udziałów właściciela majątku to drugie. Według memorandum, nabywca miał zostać wyłoniony w piątek 12 kwietnia. Kryterium wyboru miała być cena. Niestety, do tej pory nie ujawniono, czy proces udało się zakończyć i czy wyłoniono zwycięską ofertę.

Ile było ofert? Czy wyłoniono nabywcę? Jeżeli tak, to kto nim został? - zapytaliśmy władze Stoczni Remontowej Nauta i funduszu Mars FIZ. Niestety, jak do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Synergia 99 to spółka której podstawowym przedmiotem działalności jest wynajem, zarządzanie i dzierżawa nieruchomościami.

Stocznia Gdańsk sprzedała najsłynniejsze dźwigiProdukcja czy deweloperka? Jak przyszłość czeka stoczniowy majątek? W sąsiedztwie powstaje projekt Młodego Miasta, który tę poindustrialną przestrzeń ma przeistoczyć w tkankę miejską. Czy w tej sytuacji uda się tam utrzymać produkcję? Do tego dochodzą jeszcze obostrzenia konserwatora zabytków. Teren ten i infrastruktura są w trakcie procedury obszarowego wpisu do rejestru zabytków. W memorandum właściciel, czyli Nauta podkreśla jednak wartość produkcyjną tych terenów, od infrastruktury którą doinwestowano w ciągu ostatnich 5 lat po nabrzeża atrakcyjne dla przemysłu.

Być może sprzedaż udziałów, dzięki której zabezpieczone zostaną potrzeby finansowe stoczni Nauta, nastąpi w ramach spółek z państwowej grupy stoczniowej czy państwowych funduszy lub instytucji inwestycyjnych.