Sprzedaż paliw niższa nawet o połowę

20 marca 2020, 13:40
erka
Najnowszy artukuł na ten temat

Obajtek: Fuzji z Lotosem nie będzie bez opłacalności

Pomimo atrakcyjnych cen paliw na stacjach największych polskich koncernów - Lotosu i Orlenu - sprzedaż jest wyraźnie niższa. Spadła nawet o połowę w porównaniu do sprzedaży sprzed wybuchu pandemii koronowirusa.Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin na antenie w TVP 1 powiedział, że obserwowany jest bardzo wyraźny spadek sprzedaży benzyny na stacjach benzynowych, nawet o połowę.

Wszystko pomimo bardzo niskich cen paliwa. Jak podają analitycy BM Reflex, tak dużych obniżek w krótkim czasie nie notowaliśmy praktycznie nigdy. Dotyczy to zarówno rynku hurtowego, jak i detalicznego. Ceny paliw są niższe niż przed rokiem, benzyna tańsza o 32 gr/l, diesel o 49 gr/l i LPG o 12 gr/l.

Ceny na stacjach paliw w Trójmieście- Tak gwałtowne obniżki cen w hurcie dają dużą szansę na pogłębienie spadków cen na stacjach w kolejnych dniach, jednak skala obniżek będzie już prawdopodobnie dużo mniejsza. Odbicie na rynku ropy naftowej i osłabienie złotego spowodują odbicie cen hurtowych na rynku krajowym, co może ograniczać skłonność do głębokich korekt na stacjach w dół. Niemniej póki co nie ma jednak zagrożenia wzrostem cen detalicznych - czytamy w analizie BM Reflex. - Wydaje się, że dzisiaj problemem dla wszystkich staje się nie poziom cen, a poziom sprzedaży paliw. Oznacza to przede wszystkim problemy właścicieli stacji. Ograniczenie wyjazdów służbowych i prywatnych, pozostanie w domach i praca zdalna będą przekładały się na niższe zapotrzebowanie na paliwa.

erka