Suez sprzedaje biznes recyklingu odpadów w Polsce

30 września 2020, 8:00
Robert Kiewlicz

Francuski koncern Suez, który zajmuje się m.in odbiorem odpadów komunalnych w Gdańsku, szykuje się do sprzedaży biznesu recyklingu i odzysku odpadów w Polsce. Aktywami zainteresowana jest firma PreZero, należąca do niemieckiej Grupy Schwarz, właściciela m.in. sieci sklepów Lidl i Kaufland. Transakcja oczekuje na zatwierdzenie przez organy ochrony konkurencji. Suez zapewnia, że transakcja nie będzie miała negatywnych konsekwencji dla partnerów spółki i mieszkańców Trójmiasta.W połowie września 2020 roku Suez oraz PreZero podpisały porozumienie w sprawie planowanego przejęcia obszarów działalności w zakresie utylizacji i recyklingu odpadów spółek grupy Suez w czterech europejskich krajach (Holandii, Luxemburgu, Niemczech oraz w Polsce) - podpisane porozumienie nie obejmuje segmentu recyklingu tworzyw sztucznych, utylizacji odpadów niebezpiecznych i specjalnych.

- Dzięki planowanemu przejęciu lokalizacji Suez możemy rozszerzyć zakres naszej działalności w Polsce. Szczególnych szans dla dalszego rozwoju upatrujemy w produkcji paliw alternatywnych. Absolutny priorytet po przejęciu będzie miało szybkie włączenie nowych lokalizacji, logistyki i instalacji przetwarzania w nasze istniejące struktury - mówi Thomas Sroka, CEO PreZero w Polsce.

Transakcja nie wpłynie negatywnie na klientówPreZero pozyska w Polsce około 2,4 tys. nowych pracowników. Transakcja wymaga jeszcze zgody uprawnionych przedstawicieli pracowników oraz właściwych organów ds. ochrony konkurencji. Zakup powinien zostać sfinalizowany w pierwszym półroczu 2021 roku.

Wywóz nieczystości i śmieci w Trójmieście- Z uwagi na fakt, że zakup spółek Suez w Polsce podlega zatwierdzeniu przez właściwe organy ds. ochrony konkurencji, nie jesteśmy w stanie udzielić jeszcze żadnych szczegółowych informacji ani odpowiedzieć na pytania dotyczące wartości majątkowych. PreZero chce się dalej rozwijać i pragnie ugruntować swoją pozycję na europejskim rynku gospodarki odpadami. W nadchodzących miesiącach skupimy się głównie na integracji nowo pozyskanych pracowników oraz lokalizacji operacyjnych - informuje Patrycja Sopalska, starszy specjalista ds. marketingu i PR w PreZer.
Francuska centrala spółki Suez także nie chce na razie ujawniać dokładnych planów dotyczących sprzedawanych aktywów.

- Potwierdzamy, że rozmowy z PreZero dotyczą również działalności Suez związanych z recyklingiem i odzyskiem odpadów prowadzonych w Polsce. Jednocześnie zapewniamy o naszym pełnym zaangażowaniu w kontynuację współpracy z Gdańskiem, Gdynią i Sopotem, a także wszystkimi innymi gminami i klientami komercyjnymi, z którymi Suez ma w Polsce umowy, bez żadnych negatywnych konsekwencji dla naszych partnerów i mieszkańców. Na obecnym etapie prowadzone są negocjacje z warunkiem wyłączności, z zastrzeżeniem uzyskania zgody organów regulacyjnych i z zachowaniem zwyczajowych warunków zamknięcia, w tym także konsultacji z organami przedstawicielskimi pracowników - poinformował Trojmiasto.pl Dział mediów Grupy Suez.

Suez Północ w GdańskuNa terenie Pomorza działa spółka Suez Północ. Obsługuje ona klientów instytucjonalnych oraz prywatnych. Ma także umowę dotyczącą odbioru odpadów na terenie Gdańska.

- Przedmiotem obowiązujących umów jest odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, oraz nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, położonych w granicach administracyjnych miasta Gdańska oraz ich transport do instalacji komunalnej. Umowy z firmą Suez Północ obejmują pięć sektorów miasta Gdańska - informuje Olimpia Schneider, kierownik Referatu Prasowego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
Umowa na odbiór odpadów komunalnych z terenu nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych, położonych w Gdańsku, oraz ich transport do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku obowiązuje do 2023 r. Suez odpowiadał też za obsługę sprzątania i odbioru odpadów podczas Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.
Wysokość opłat za wywóz śmieci jest:
80%

nieuzasadniona, jest coraz więcej wymogów wobec mieszkańców a opłaty cały czas rosną

13%

ustalona w sposób, który trudno jest zrozumieć i ocenić

7%

uzasadniona, produkujemy przecież coraz więcej śmieci

zakończona

łącznie głosów: 1182