stat

Światowe cięcia dotknęły też gdyński Thomson Reuters

21 grudnia 2013 (artykuł sprzed 4 lat)
Wioletta Kakowska-Mehring

Zapowiadane jesienią tego roku zwolnienia w kanadyjskiej agencji Thomson Reuters dotknęły także gdyńskiego oddziału tej firmy. Tuż przed świętami wypowiedzenia dostało ok. 30 osób. Czy to dopiero początek zwolnień?- Oficjalna przyczyna zwolnień w Thomson Reuters tuż przed Gwiazdką: "decyzje biznesowe zmierzające do uproszczenia zarówno struktury Financial & Risk, jak i optymalizacja portfela produktów oferowanych przez Spółkę i automatyzacja procesów operacyjnych" - napisał do nas czytelnik, który twierdzi, że zwolniono ok. 30 osób. - Skutkuje to likwidacją stanowisk znacznej grupy osób w Gdyni, choć jesteśmy jednym z najtańszych oddziałów na świecie jeśli chodzi o koszty zatrudnienia. Niektórym podsunięto opcję za porozumieniem stron w zamian za dodatkowy miesiąc pracy i extra miesiąc odprawy, co jednocześnie pozbawia te osoby prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Zwolnienia potwierdzają przedstawiciele firmy.

- Thomson Reuters rutynowo szuka sposobów na to, aby naszą globalną działalność uczynić bardziej efektywną i skuteczną. To zdyscyplinowane podejście niekiedy powoduje konieczność podjęcia ruchów personalnych, zmiany te pozwalają nam dostosować nasze wewnętrzne zasoby do potrzeb naszych klientów na wysoce konkurencyjnym rynku - tłumaczy Grace Keith, PR Manager, Financial & Risk Thomson Reuters. - Jak zapowiedział Jim Smith (prezes Thomson Reuters - od red.) w październiku 2013 roku, podczas ogłaszania naszych wyników za trzeci kwartał, nasze działania obejmować będą likwidację około 3 tys. stanowisk na całym świecie. Takie działania podjęte zostały w celu zmniejszenia skupienia zasobów na możliwościach o największym potencjale wzrostu.

Thomson Reuters zatrudnia ponad 60 tys. pracowników, a oddziały firmy znajdują się w ponad 100 krajach. Jak zapowiedziano, redukcją objęty został przede wszystkim najliczniejszy w firmie dział finansów i ryzyka. To nie pierwsze zwolnienia. Wcześniej Thomson Reuters zwolnił ok. 2,5 tys. osób. W Gdyni pracuje ok. 900 osób. Czy planowane są kolejne zwolnienia? Niestety, na to pytanie nie udzielono nam odpowiedzi.

Thomson Reuters jest największą multimedialną agencją informacyjną na świecie dostarczającą informacji z zakresu inwestycji, finansów czy podatków. Siedziba firmy mieści się na Time Square w Nowym Jorku, ale firma jest zarejestrowana w Kanadzie. Niestety, firma straciła udziały w rynku na rzecz agencji prasowej, specjalizującej się w dostarczaniu informacji na temat rynków finansowych - Bloomberg L.P.

Pod koniec 2005 roku, po nabyciu szwedzkiej firmy EcoWin zajmującej się zbieraniem i publikacją danych ekonomicznych z całego świata, firma zyskała nową lokalizację w Polsce - biuro w Gdańsku. Na początku 2006 roku firma podjęła decyzję o rozbudowie możliwości zarządzania danymi i informacją z zakresu finansów i ekonomii (tzw. Content Operations), co w maju 2006 dało początek gdyńskiej lokalizacji. Oprócz Content Operations w Gdyni obecnie funkcjonuje również Centrum Rozwoju Oprogramowania dla produktów dedykowanych zarządzaniu ryzykiem na rynkach finansowych oraz 24-godzinny Dział Obsługi Klientów.
Co myślisz o zwalnianiu z pracy tuż przed Gwiazdką?
25%

dobry moment, jak każdy inny

30%

trudno powiedzieć, chyba mało szczęśliwy wybór

45%

to zdecydowanie zły pomysł

łącznie głosów: 704