stat

Sylur zastąpił Granita we flocie Petrobaltiku

11 stycznia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
erka
Najnowszy artukuł na ten temat

Kiedy rekompensaty za brudną ropę naftową z Rosji?

Po 36 latach, holownik "Granit" opuścił flotę Petrobalticu i udał się w swoją ostatnią podróż. Jednostka odpłynęła do portu Liepaja na Łotwie, gdzie w stoczni złomowej zostanie zutylizowana. Obsługą platform wiertniczych zajmie się nowocześniejszy, bo zbudowany w 2003 roku, statek "Sylur"."Granit" został zbudowany w 1980 roku w Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie jako statek typu AHTS (holownik zaopatrzeniowy). Petrobaltic przekazał zarządzanie statkiem początkowo holenderskiej spółce Telco Marine, a następnie World Marine Support, dzięki czemu jednostka znajdowała zatrudnienie na wolnym rynku offshore, na Morzu Północnym. "Granit" zajmował się głównie holowaniem platform i ich zaopatrzeniem, asystą przy tankowcach oraz akcjami ratowniczymi. Statek pracował na Morzu Północnym nieprzerwanie do 2009 roku, a następnie wrócił na Bałtyk i pracował przy platformach Petrobalticu.

"Sylur" to statek typu PSV (statek zaopatrzenia platform). Został zbudowany w 2003 roku w norweskiej stoczni Simek. "Sylur ma być docelowo statkiem wielozadaniowym. Petrobaltic planuje jego przebudowę, tak aby mógł wykonywać badania geotechniczne i był przystosowany do wykonywania prac nurkowych.

"Sylur" należy do spółki Miliana Shipholding Company Ltd, która świadczy na rzecz Petrobalticu usługi logistyki morskiej. Obejmują one m.in. usługi magazynowania i transportu ropy naftowej, asysty ratowniczej i przeciwrozlewowej oraz prace geotechniczne. Grupa Miliana prowadzi działalność za pomocą sześciu jednostek własnych: tankowca Icarus III, wielozadaniowych statków St. Barbara, Sylur, Kambr i Aphrodite I, holownika Bazalt oraz jednostek morskich czarterowanych od armatorów zewnętrznych.

Spółka Miliana została zarejestrowana 22 kwietnia 1999 roku na Cyprze. Lotos Petrobaltic jest w posiadaniu 999 udziałów, co stanowi 99,9 proc. kapitału zakładowego spółki.

erka