stat

Szwedzkie pojazdy dla Albatrosa i Mewy

11 lutego 2020, 12:00
Wioletta Kakowska-Mehring

Koncern Saab wyposaży w systemy Double Eagle Sarov przeznaczony do działań przeciwminowych, kolejne niszczyciele min typu Kormoran II budowane dla polskiej Marynarki Wojennej przez polskie konsorcjum. Dostawy zaplanowano na lata 2021-2022.Liderem konsorcjum, które buduje okręty typu Kormoran II, jest Remontowa Shipbuilding, a w jego skład wszedł też Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz Stocznia Wojenna PGZ. Jednostka seryjna zaprojektowana została w biurze Remontowa Marine Design&Consulting z grupy Remontowa Holding. Pierwszy prototypowy - ORP Kormoran (601) - został przekazany do służby w 2017 roku. Służy w 13. Dywizjonie Trałowców, wchodzi w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Obecnie trwa budowa dwóch kolejnych okrętów. W październiku ub. roku zwodowano i ochrzczono okręt Albatros. Położono także stępkę pod trzeci z serii, czyli Mewę. One również, tak jak pierwszy z serii, zostaną wyposażone w systemy Saab.

Szwedzki koncern poinformował, że OBR CTM, który w projekcie budowy niszczycieli min odpowiada za wytworzenie i dostawę na okręty Zintegrowanych Systemów Walki, Systemów Wojny Minowej opartych o sonary z rodziny SHL oraz Systemów Obrony Biernej, właśnie złożył zamówienie na systemy Double Eagle Sarov.

- Elastyczna i modułowa technologia opracowanego przez nas Systemu Zarządzania Walką "SCOT", który stał się fundamentem technologicznym Zintegrowanych Systemów Walki "Kormoranów", pozwala na integrację w jego ramach dowolnych elementów. W tym oczywiście nowo pozyskanych pojazdów podwodnych - powiedział Marcin Wiśniewski, prezes zarządu OBR CTM.
A czym dokładnie jest Double Eagle Sarov? Jest to pojazd, który służy do działań przeciwminowych, czyli wykrywania i zwalczania min morskich. Może on prowadzić działania autonomiczne, zasilany z akumulatorów, jak i w trybie zdalnego sterowania. Pojazd ma 3 m długości, 1,3 m szerokości oraz 0,8 m wysokości. Waży 730 kg. Jego prędkość dochodzi do sześciu węzłów, a ładowność wynosi ok. 250 kg. Wyposażony jest w liczne czujniki nawigacyjne oraz kamerę do ujęć w kolorze. Pojazdy bezzałogowe firmy Saab znajdują się na wyposażeniu kilku marynarek wojennych, w tym sił morskich Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji.

Niszczyciel min Kormoran od środka.