TPI: Apple dołuje kurs Eurotela?

24 marca 2014 (artykuł sprzed 6 lat)
Michał Sielski

W kwietniu ubiegłego roku Eurotel SA podpisał umowę z Apple Distribution International Ireland i został autoryzowanym sprzedawcą firmy Apple na terenie Polski. Od tamtego czasu kurs akcji gdańskiej spółki spadł o 30 proc. Mimo, że ostatni rok zamknęła z zyskiem w wysokości 5,5 mln zł.Gdy Eurotel podpisywał umowę z Apple Distribution International Ireland i został autoryzowanym sprzedawcą firmy Apple na terenie Polski, kurs spółki zanurkował. Akcje kosztowały poniżej 16 zł, ale w następnych miesiącach pobiły historyczne szczyty, osiągając cenę 21,20 zł. Dziś znowu nie jest dobrze.

Na piątkowym zamknięciu walory Eurotela kosztowały 13,20 zł, najmniej od czerwca 2012 roku. Nie pomogła nawet znakomita rekomendacja Domu Maklerskiego IDM, który 17 lutego podwyższył cenę docelową akcji Eurotela do 20,4 zł z 18,9 zł. Rekomendacja dla spółki została podwyższona do "kupuj" z "trzymaj". Raport wydano przy kursie 13,84 zł, co spowodowało wprawdzie szybką wspinaczkę na 16,25 zł, ale potem jeszcze szybszy spadek poniżej wyjściowej ceny.

Co było tego przyczyną? Spółka przecież zarabia, 2013 rok zakończyła zyskiem netto ponad 5,5 mln zł - wynika z raportu opublikowanego w ostatni piątek. Sęk w tym, że w 2012 roku zarobiła na czystko 8,4 mln zł. Teraz miała jednak większe koszty, związane m.in. z rozpoczęciem sprzedaży i uruchomieniem kolejnych salonów z produktami Apple. Pierwszy salon sieci iDream został otwarty w czerwcu 2013 roku w Bydgoszczy, kolejny w październiku w Olsztynie, a pod koniec 2013 roku Eurotel przejął konkurencyjną sieć iTerra z jej czterema sklepami, za ok. 3 mln zł. W minioną sobotę uruchomiony został kolejny sklep - w Gdańsku, w Galerii Madison. Słabsza od oczekiwań okazał się za to sprzedaż produktów T-mobile.

Czy dywersyfikacja przychodów okaże się strzałem w dziesiątkę? Patrząc na obecną modę na produkty Apple, są na to spore szanse. Podobnie jak na łaskawsze spojrzenie inwestorów, którzy policzą zyski z planowanej dywidendy za poprzedni rok. I wtedy może się okazać, że rekomendacja IDM (a pamiętać należy, że zakres rekomendacji zazwyczaj dotyczy kursu spółki w ciągu 12 miesięcy) wcale nie była przesadzona. Zwłaszcza, że po publikacji wyników inwestorzy ponownie uwierzyli w to, że spółka może mieć przed sobą jeszcze dobre dni.

- Przychody skonsolidowane są sporo wyższe niż rok wcześniej, dzięki kontynuacji trendu, o którym wspominamy już od dłuższego czasu, czyli rosnącej roli spółek zależnych wchodzących w skład Grupy. Bardzo mnie cieszy fakt, że wszystkie spółki zależne Grupy Eurotel poprawiły swoje wyniki sprzed roku - mówi Tomasz Basiński, wiceprezes zarządu Eurotel SA. - Spółka Eurotel SA natomiast, mimo że wykazała nieco gorsze wyniki, to jednak posiada niezmieniony potencjał do osiągania poziomu zysków, jaki wykazywała w poprzednich latach. Przykładowo liczba salonów sieci Eurotel w ramach operatora T-Mobile zmieniała się niewiele w 2013 roku - podkreśla.
Czy stacjonarna sprzedaż sprzętów elektronicznych ma jeszcze sens?
23%

nie, przecież większość kupuje je w Internecie

10%

raczej nie, ale dzięki temu zarobić można na szkoleniach i serwisie

67%

tak, klienci wciąż chcą dokładnie obejrzeć sprzęt, zwłaszcza ten najdroższy

zakończona

łącznie głosów: 90