Trzeba zapewnić energię Pomorzu

6 kwietnia 2021, 8:00
Jakub Chabik
Subiektywnie
Hybrydowy magazyn energii BESS przy farmie wiatrowej Bystra. Więcej zdjęć (2)

Hybrydowy magazyn energii BESS przy farmie wiatrowej Bystra.

fot. materiały prasowe

Hybrydowy magazyn energii BESS przy farmie wiatrowej Bystra.

fot. materiały prasowe

Nie wszyscy wiedzą, że na terenie gminy Pruszcz Gdański we wsi BystraMapka powstaje największy w Polsce magazyn energii. Służy on do "wygładzania charakterystyki" farmy wiatrowej. Mówiąc potocznie, kiedy mocno wieje, prądu jest zbyt dużo i sieć nie może go odebrać. Przekierowywany jest do magazynu i ładuje akumulatory. Kiedy wiatr ustaje i zaczyna go brakować - magazyn oddaje prąd do sieci, aby zapewnić odbiorcom energię.Wszystko brzmi świetnie, dopóki nie spojrzymy na liczby. Maksymalna moc magazynu to 6 MW; jego pojemność to 27 MWh. Typowe roczne zużycie mieszkania dwupokojowego to ok. 2 MWh rocznie, domku jednorodzinnego - 5 MWh. Jeśli podzielimy zużycie roczne na liczbę dni w roku i dzienne zużycie (ok. 10 kWh) pomnożymy przez liczbę gospodarstw w samym Pruszczu Gdańskim (8 tys.), to wyjdzie nam, że w przypadku flauty (braku wiatru) magazyn mógłby zasilić miasto przez ok. 8 godzin.

Przypomnijmy, samo miasto, bez przylegających wsi, bez biur, zakładów przemysłowych, przychodni, szkół i oświetlenia miejskiego. Nie mówiąc o Gdańsku, Gdyni i tak energochłonnych zakładach jak rafineria, stocznie, centra danych czy zakłady produkcyjne w Tczewie i Kwidzynie. Okresy, w których nie wieje, na Wybrzeżu potrafią trwać nawet tydzień. Więc to raczej mała kropelka w morzu energetycznego zapotrzebowania Pomorza.

Port instalacyjny na potrzeby farm wiatrowychTo nie jest oczywiście argument przeciw magazynowi. To dobrze, że powstaje - dzięki temu sieci będą lepiej znosić wahania obciążenia wynikające z pogody. Nasz region posiada dobre warunki dla energetyki wiatrowej. Nad morzem i na morzu (farmy offshore) wieje więcej niż w innych częściach kraju, na dodatek produkcja i remont farm wiatrowych to cenne dochody i miejsca pracy w trójmiejskich stoczniach.

To jedynie argument za tym, żeby nie wiązać z takimi inwestycjami - czy w ogóle z inwestycjami w źródła niestabilne - nadziei na realizację potrzeb energetycznych Pomorza. Fakt, że Trójmiasto stało się hubem usługowym, a nie przemysłowym, to poniekąd konieczność: prądu jest u nas zwyczajnie mało. Najbliższe duże elektrownie - Dolna Odra oraz Pątnów - dożyją swoich dni w ciągu najbliższej dekady.

Właściwości hybrydowego systemu BESS. Więcej zdjęć (2)

Właściwości hybrydowego systemu BESS.

fot. materiały prasowe

Właściwości hybrydowego systemu BESS.

fot. materiały prasowe


Elektrownia jądrowa ma powstać, ale nie wiadomo, czy na PomorzuAby metropolia rozwijała się dalej, potrzeba źródeł energii, które dają dużo prądu i dają go niezależnie od pogody. A na dodatek jest to czysty prąd - nieobciążony opłatami za emisje dwutlenku węgla, które rosną w lawinowym tempie. Trzy lata temu wynosiły 5 euro za tonę CO2, dzisiaj to ponad 30 euro.

Dobra wiadomość jest taka, że inwestycja tego rodzaju - a być może dwie - są u nas planowane. To bloki jądrowe w dwóch lokalizacjach - Żarnowiec oraz Choczewo/Kopalino. 4-8 bloków energetycznych, każdy o mocy 400-600 MW, pozwolą ściągnąć do Trójmiasta kolejne inwestycje i miejsca pracy - w tym energochłonne fabryki, centra logistyczne, zakłady przetwórcze, centra danych. Jest też zła wiadomość - horyzont takiej inwestycji to około 10 lat, a jej koszty zdecydowanie przekraczają możliwości samorządu.

Magazyny takie jak ten pod Pruszczem są bardzo ważnym elementem stabilizacji sieci oraz bezpieczeństwa energetycznego. To dobrze, że powstają - ale nie można na ich podstawie wysnuwać wniosku, że da się zapewnić energię Pomorzu ze źródeł niestabilnych, takich jak energia wiatrowa.
Czy w przyszłości może brakować prądu w naszym regionie?
25%

raczej nie, będzie droższy, ale pozyskamy go z innych regionów Polski

25%

jest to możliwe i odnawialne źródła energii tu niewiele pomogą

50%

może tak się zdarzyć i rozsądne planowanie jest teraz niezbędne

zakończona

łącznie głosów: 468

autor Jakub Chabik - inżynier, menedżer, publicysta, naukowiec. Zajmuje się technologiami informatycznymi. Od ponad 20 lat popularyzuje naukę, technikę oraz biznes w mediach. Od 18 lat bezgranicznie zakochany w Trójmieście i Pomorzu. Od 2 lat wykładowca Politechniki Gdańskiej.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (121)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.