Trzy nowe koncesje Lotosu w Norwegii

23 lutego 2021, 8:05
erka
Spółka Lotos Norge otrzymała trzy nowe licencje poszukiwawczo-wydobywcze. Na zdjęciu platforma na norweskim złożu Utgard. Więcej zdjęć (1)

Spółka Lotos Norge otrzymała trzy nowe licencje poszukiwawczo-wydobywcze. Na zdjęciu platforma na norweskim złożu Utgard.

mat.prasowe

Spółka Lotos Norge otrzymała trzy nowe licencje poszukiwawczo-wydobywcze. Na zdjęciu platforma na norweskim złożu Utgard.

mat.prasowe

Spółka Lotos Exploration and Production Norge AS otrzymała trzy nowe licencje poszukiwawczo-wydobywcze. Po ich przyjęciu portfel spółki w Norwegii wzrośnie do 31 licencji.Koncesje PL 1098 oraz PL 1099 znajdują się w obszarze nowego projektu rozwojowego NOAKA, dla którego finalna decyzja inwestycyjna planowana jest w 2022 roku, a rozpoczęcie produkcji w roku 2027. Operatorem koncesji PL 1098 PL 1098 jest firma Sval Energi AS, która podobnie jak Lotos Norge posiada w niej 50 proc. udziałów.

W przypadku koncesji PL 1099 funkcję operatora pełnić będzie firma AkerBP ASA (udział 40 proc.), a skład konsorcjum tworzyć będzie dodatkowo firma Lundin Energy Norway AS (udział 30 proc.). Koncesja PL 1091 mieści się natomiast w obszarze złóż Sleipner, który jest głównym obszarem obecnej produkcji gazu i kondensatu przez spółkę Lotos Norge, wynoszącej 15 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej na dzień. Na koncesji tej Lotos będzie współpracować z firmą Lundin Energy Norway AS jako operatorem z udziałem 40 proc. oraz partnerami KUFPEC Norway AS (udział 20 proc.) i Petoro AS (udział 20 proc.).

Wszystkie nowe licencje przyczynią się więc do rozwoju aktualnie posiadanych już aktywów. Wciąż pozostają tam zasoby ropy i gazu, których potwierdzenie i wydobycie jest możliwe m.in. dzięki istniejącej lub planowanej infrastrukturze technicznej. Przyznane licencje wpisują się też w strategię rozwoju działalności Grupy Lotos w Norwegii, a rundy koncesyjne APA to najbardziej efektywny sposób rozwoju portfela aktywów o dużym potencjale wzrostu wartości. Dodatkowe rozwiązania podatkowe obowiązujące w Norwegii w latach 2020-2021, wprowadzone w związku z pandemią, zwiększają atrakcyjność inwestowania na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

erka