Urlop 2020. W kraju, nad morzem, ale w cieniu pandemii

8 sierpnia 2020, 10:00
VIK

Co trzeci Polak potwierdza, że pandemia zmieniła jego plany związane z tegorocznym urlopem. Co czwarty przyznaje się do rezygnacji z letniego wyjazdu. Aż 51 proc. będzie wypoczywać podczas bieżącego lata tylko w kraju, z czego 28 proc. nad morzem, a 17 proc. w górach. Wynika z badania "Urlopowe zwyczaje Polaków" zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.Mimo wakacyjnych nastrojów i chęci aktywnego spędzania czasu podczas wypoczynku, co trzeci respondent ma obawy - czy tegoroczny urlop będzie bezpieczny ze względu na pandemię wynika z ankiety "Zwyczaje urlopowe Polaków" przygotowanej przez serwis Prezentmarzeń. Dla 28 proc. wątpliwości związane z urlopem dotyczą udanej pogody i możliwości skorzystania ze wszystkich atrakcji. Spośród zapytanych przez serwis Polaków, 21 proc. niczego się nie obawia i liczy na bezstresowe wakacje.

Czy pandemia pokrzyżowała nasze plany urlopowe? Aż 25 proc. badanych przyznało, że musieli w ogóle zrezygnować z urlopu. 8 proc. pytanych musiało zrezygnować z wyjazdu zagranicznego. Z kolei 35 proc. stwierdziło, że "nie", ale urlop w czasie pandemii nie będzie już taki beztroski. #2 proc. planowało urlop w kraju i nie zmienia planów.

Wybierając jednak miejsce na tegoroczny, letni urlop 32 proc. respondentów deklaruje, że wybierze mniejszą miejscowość, ale z atrakcjami w pobliżu, a 27 proc. nie zmienia planów i zdecyduje się na tę samą miejscówkę. Niestety 23 proc. Polaków narzeka na brak wyboru miejsca wypoczynku, gdyż ich zdaniem zbyt późno podjęli decyzję o wyjeździe, w efekcie czego większość miejsc była już zarezerwowana.

Spośród respondentów badania, aż 69 proc. organizuje samodzielnie wyjazd na letni wypoczynek, natomiast 19 proc. bierze udział w wypoczynku zorganizowanym przez znajomych lub rodzinę. Z kolei 12 proc. decyduje się na wyjazd z biurem turystycznym.

Największą część urlopowego budżetu pochłonie zakwaterowanie - jak twierdzi 49 proc. respondentów, 23 proc. jedzenie, a 19 proc. atrakcje i rozrywki. Letni urlop kojarzy się wielu osobom z najprzyjemniejszym okresem w ciągu roku, co sprzyja wakacyjnym wydatkom.
A na co idzie najwięcej pieniędzy? Najwięcej wydajemy ma kwaterę (49 proc. odpowiedzi), na jedzenie (23 proc.), ale nie zapominamy też o rozrywkach. Aż 19 proc. ankietowanych stwierdziło, że właśnie na ten cel przeznaczy najwięcej pieniędzy.

- Jak pokazują wyniki naszego badania, jak również zainteresowanie wakacyjną ofertą rozrywkową, coraz więcej osób decyduje się na aktywny wypoczynek podczas urlopu. Polacy szukają chętnie niestandardowych i ciekawych atrakcji w Polsce, jak na przykład Flyboard czy Bubble Football. Aktywny wypoczynek pozwala na regenerację organizmu i oderwanie się od codzienności oraz pozytywny zastrzyk energii - komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń. 

VIK