W Gdyni port instalacyjny, w Łebie serwisowy. Zaplecze dla farm wiatrowych

19 stycznia 2022, 12:30
Wioletta Kakowska-Mehring
Port Gdynia chce być zapleczem przemysłowo-usługowym na lądzie dla inwestycji związanych z budową i eksploatacją farm wiatrowych. Więcej zdjęć (4)

Port Gdynia chce być zapleczem przemysłowo-usługowym na lądzie dla inwestycji związanych z budową i eksploatacją farm wiatrowych.

fot. Tadeusz Urbaniak ZMPG

Port Gdynia chce być zapleczem przemysłowo-usługowym na lądzie dla inwestycji związanych z budową i eksploatacją farm wiatrowych.

fot. Tadeusz Urbaniak ZMPG

Spółka Baltic Power zbuduje w Łebie port serwisowy przeznaczony do obsługi morskiej farmy wiatrowej budowanej przez Grupę Orlen i Northland Power. W Gdyni z kolei trwa analiza ofert na operatora tymczasowego portu instalacyjnego. Poznamy go na wiosnę.- Jesteśmy w trakcie przetargu na operatora terenu, gdzie dziś jest terminal kontenerowy i terminal promowy. Ta część portu ma służyć obsłudze instalacyjnej na rzecz budowy farm wiatrowych na Bałtyku. W tym miesiącu wkraczamy w fazę negocjacji z oferentami i ta część potrwa dwa miesiące. Mamy nadzieję, że już na przełomie I i II kwartału tego roku poznamy operatora portu instalacyjnego - powiedział Kazimierz Koralewski, wiceprezes zarządu Morskiego Portu Gdynia.
Przypomnijmy, że do przetargu na operatora tzw. portu instalacyjnego stanęły dwa podmioty. Oferty złożył Gdynia Container Terminal po sąsiedzku prowadzący terminal kontenerowy oraz International Container Terminal Services Inc., czyli właściciel BCT (Baltic Container Terminal), obecnego dzierżawcy.

Przedmiotem przetargu jest teren o powierzchni 660 tys. m kw.Mapka, czyli obecny terminal kontenerowy i obecny terminal promowy, który ma być "odzyskany" po przeprowadzce do nowego Terminalu Promowego w Gdyni.

W Gdyni trwa badanie ofert, a w Łebie rozpoczyna się budowa portu serwisowego, który będzie stanowił centrum zarządzania operacjami eksploatacji i utrzymania morskich farm wiatrowych. Spółka Baltic Power właśnie ogłosiła, że tam ulokuje swoje centrum. Na jego terenie zlokalizowane będą m.in. obiekt biurowy, magazyn części zamiennych oraz warsztat. Łącznie na miejscu pracować będzie mogło nawet 50 osób odpowiedzialnych za utrzymanie i eksploatację morskiej farmy wiatrowej.Przypomnijmy, że budowa samej farmy planowana jest na lata 2024-2026. W tym czasie na morzu stanie ok. 70 turbin o łącznej mocy do 1,2 GW, które będą serwisowane przez flotę statków operującą z portu w Łebie. Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to wspólne przedsięwzięcie realizowane przez Grupę Orlen i Northland Power. Obszar inwestycji, o łącznej powierzchni ok. 131 km kw., zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.

- W ramach wygranego przez Baltic Power przetargu spółka zabezpieczyła w Łebie teren o powierzchni ok. 1,1 ha, na którym zrealizowana zostanie baza do obsługi morskiej farmy wiatrowej. Kluczowy element inwestycji to wchodzące w skład kompleksu nabrzeże, które wymagać będzie przebudowy w celu dostosowania do parametrów pozwalających na realizację operacji logistycznych. Zgodnie z założeniami baza serwisowa farmy Baltic Power będzie obsługiwała 3-4 jednostki CTV przeznaczone do transportu personelu serwisowego. Każda z nich może zabrać na pokład jednorazowo do 24 techników wraz z niezbędnym sprzętem. Baza będzie operowała 24h na dobę, 365 dni w roku, ale rytm jej pracy w dużym stopniu będzie uzależniony od pór roku oraz panujących na morzu warunków atmosferycznych - informuje Baltic Power.


Zgodnie z przyjętym harmonogramem realizacja bazy serwisowej rozpocznie się w 2023 r., zakończy w 2024, a jej szacunkowy koszt wyniesie ok. 20-30 mln zł.

- Do najważniejszych zadań operujących z bazy techników będzie należało utrzymanie prawidłowej pracy farmy m.in. poprzez cykliczne przeglądy turbin wiatrowych. W ich trakcie serwisanci będą weryfikowali wydajność, zużycie i parametry działania poszczególnych elementów turbin, zgodnie ze ściśle określonymi procedurami, a w razie konieczności dokonywać bieżących napraw. Nad całością prac będzie czuwał system informatyczny do zarządzania produkcją, który monitorując na bieżąco efektywność pracy farmy będzie również wskazywał turbiny lub ich elementy wymagające np. rutynowej wymiany - informuje Baltic Power.
Kto postawi wiatraki na morzu?

Swoje projekty zgłosiło do URE konsorcjum Polenergii i norweskiego Equinor. W tym przypadku chodzi o projekty MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III o łącznej mocy 1,44 GW. O wsparcie dla projektów Baltica 2 i Baltica 3 wystąpiło konsorcjum PGE i duńskiego Orsted. Moc obu projektów ma wynieść w sumie 2,5 GW.  Orlen i kanadyjski Northland zgłosiły projekt Baltic Power (1,2 GW), niemiecki RWE wystąpił o wsparcie dla projektu Baltic Trade Invest (350 MW), a firma Ocean Winds Polska utworzona przez francuskie Engie oraz portugalski EDPR złożyła wniosek o wsparcie dla dwóch projektów - B-Wind oraz C-Wind o łącznej mocy 400 MW.
Czy energetyka wiatrowa to branża z przyszłością?
50%

tak, źródła odnawialne to przyszłość

37%

tak, ale nie możemy zapominać o rozwoju energetyki atomowej

13%

nie, jeszcze przez wiele lat nic nie zastąpi węgla

zakończona

łącznie głosów: 641

Opinie wybrane


wszystkie opinie (85)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać