Wiatr napędza trójmiejskie firmy

25 września 2011 (artykuł sprzed 10 lat)
Wioletta Kakowska-Mehring
Najnowszy artukuł na ten temat Crist buduje okręty dla Belgów i Holendrów
"St. Barbara" - statek należący do Lotos Petrobaltic - umożliwia wykonanie badania skorupy ziemskiej do głębokości kilkudziesięciu metrów poniżej dna morskiego. Więcej zdjęć (2)

"St. Barbara" - statek należący do Lotos Petrobaltic - umożliwia wykonanie badania skorupy ziemskiej do głębokości kilkudziesięciu metrów poniżej dna morskiego.

fot. materiały prasowe

"St. Barbara" - statek należący do Lotos Petrobaltic - umożliwia wykonanie badania skorupy ziemskiej do głębokości kilkudziesięciu metrów poniżej dna morskiego.

fot. materiały prasowe

Nowa fabryka wież wiatrowych w Stoczni Gdańsk, nowa linia produkcyjna do wytwarzania podwodnych elementów siłowni wiatrowych w stoczni Crist. Swoje szanse w energetyce wiatrowej widzi też Energomontaż Północ Gdynia i Petrobaltic. Trójmiejskie firmy stawiają na wiatr.


Stacja transformatorowa dla farmy wiatrowej Walney w Wielkiej Brytanii. Więcej zdjęć (2)

Stacja transformatorowa dla farmy wiatrowej Walney w Wielkiej Brytanii.

fot. materiały prasowe

Stacja transformatorowa dla farmy wiatrowej Walney w Wielkiej Brytanii.

fot. materiały prasowe


- W najbliższych dniach podpiszemy umowę z wykonawcą - powiedziała Aldona Dybuk, rzecznik Stoczni Gdańsk. Chodzi o fabrykę wież wiatrowych, której budowa rozpocznie się lada dzień.

- Do końca września zamontujemy. Potem dwa tygodnie na rozruch. A od połowy października będzie można ruszyć z produkcją - mówi z kolei Andrzej Szwarc, pełnomocnik zarządu stoczni Crist, na temat nowej linii produkcyjnej, która powstaje w hali po Stoczni Gdynia.

W Europie buduje i będzie się budować farmy wiatrowe, zarówno te na lądzie, jak i te na morzu. Zwłaszcza morskie farmy to duża szansa szczególnie dla zakładów stoczniowych. Nic więc dziwnego, że na ostatnich targach morskich Baltexpo, które odbyły się na początku września tego roku w Gdańsku, poświęcono tej tematyce dużo uwagi.

- Europa nie może konkurować w produkcji statków transportowych ze stoczniami azjatyckimi - powiedział obecna na targach Lidia Luca, przedstawicielka Community of European Shipyards' Associations, organizacji skupującej największe europejskie stocznie. - Musimy zatem znaleźć inne rozwiązania i nisze na rynku. Takimi przykładami jest produkcja jednostek offshore, statków dla górnictwa morskiego, czy też właśnie produkcja związana z energią odnawialną.

- Kupując nabrzeże i mały suchy dok po Stoczni Gdynia, myśleliśmy także o rozwoju w kierunku konstrukcji morskich potrzebnych tej branży. Ten rynek niezwykle dynamicznie się rozwija - ocenia Piotr Lejman, prezes zarządu Energomontaż Północ Gdynia. - Wskazują na to ilości farm wiatrowych budowanych i planowanych u wybrzeży Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Danii. Jeżeli któregoś dnia zostanie podjęta decyzja o budowie farm wiatrowych w polskiej strefie, to jestem przekonany, że będziemy mogli wziąć udział w takich przedsięwzięciach. Na razie zdobywamy doświadczenia zagranicą.

Energomontaż Północ Gdynia liczy na kontrakty w tym obszarze, ma też już kilka na swoim koncie. Zainteresowany jest rynkiem morskich farm wiatrowych. Gdyńska firma realizowała już kilka projektów dla duńskiej firmy Bladt A/S, np. prefabrykację stacji transformatorowej dla duńskiej farmy wiatrowej Rødsand oraz dwóch dla farmy Walney w Wielkiej Brytanii. Obecnie realizuje prefabrykację konstrukcji ochrony anodowej morskich wież wiatrowych i prefabrykację wielkogabarytowych elementów mocujących wieże dla farmy London Array. Z kolei dla firmy Skykon/ Aarsleff A/S Energomontaż Północ Gdynia zmodyfikował barkę na potrzeby transportu wież.

- Teraz jest czas zdobywania doświadczeń. Firmy zachodnie pracowały na swoją pozycję na tym rynku co najmniej kilkanaście lat, niektóre dłużej i na razie nas wyprzedzają. Jest to niezwykle skomplikowana dziedzina. Morze stawia wiele trudnych wyzywań i nie da się tego porównać z lądową energetyką wiatrową. To jest też technologia, która bardzo dynamicznie się rozwija i czerpie z najnowszych osiągnięć nauki- dodaje Piotr Lejman.

Doświadczenia zdobywa też Stocznia Crist. Buduje platformę do stawiania wież wiatrowych na morzu. W sierpniu podpisała kolejny kontrakt - na budowę platformy oraz trzech pontonów transportowych. Budowa jednostek do obsługi farm to nie wszystko. W stoczni trwa montaż urządzeń na nowej linii produkcyjnej. W halach po Stoczni Gdynia ruszy produkcja elementów siłowni wiatrowych.

- Mówimy tu o elementach podwodnych, czyli systemach mocujących siłownie do dna morskiego - wyjaśnia Ireneusz Ćwirko, współwłaściciel Stoczni Crist. - Zainteresowanie nimi jest duże. To bardzo rozwojowy rynek.

Opinię o rozwojowym rynku potwierdza Arkadiusz Aszyk, członek zarządu Stoczni Gdańsk. Choć ten zakład stawia też na rynek wież, ale tych posadowionych na lądzie. - Widzimy, że rynek zbytu jest. Zwłaszcza po awarii w Fukushimie, kiedy kolejne kraje odchodzą od atomu na rzecz energii wiatrowej, widać wzmożony ruch na tym rynku - twierdzi Arkadiusz Aszyk.

Stąd decyzja o budowie drugiej fabryki wież wiatrowych w gdańskiej stoczni. Obecnie stocznia ma zdolność produkcji 100 wież rocznie, po oddaniu do użytku nowego zakładu pod koniec przyszłego roku, zdolność ta wzrośnie trzykrotnie. Obecnie odbiorcami wież są m.in. Siemens i Nordex. Przedstawiciele władz stoczni twierdzą, że ich fabryka wież wiatrowych jest największą taką fabryką w Polsce. Po wybudowaniu nowego zakładu stanie się jedną z największych w Europie.

Energetyką wiatrową zainteresowana jest też jedna ze spółek Grupy Lotos. Nie chodzi o budowę czegokolwiek, tylko o... badania.

- Dysponujemy wielozadaniowym statkiem badawczym "St. Barbara", który należy do najlepiej wyposażonych jednostek tego typu na Morzu Bałtyckim. Mamy też świetny zespół geologów i geotechników specjalizujących się w tzw. geofizyce płytkiej - mówi Waldemar Plata, dyrektor ds. operacyjnych w spółce Lotos Petrobaltic. - Ten potencjał wykorzystywali m.in. niemieccy inwestorzy farm wiatrowych, na których zlecenie prowadziliśmy w ubiegłych latach badania dna morskiego w okolicy wyspy Rugia i na Zatoce Meklemburskiej. Jesteśmy więc przekonani, że będzie on wykorzystywany także przy budowie i eksploatacji farm wiatrowych na polskim obszarze morskim.

"St. Barbara" umożliwia wykonanie badania fizycznego skorupy ziemskiej do głębokości kilkudziesięciu metrów poniżej dna morskiego w celu określenia parametrów wytrzymałościowych gruntu. Do tego badanie fizyczne stanu powierzchni dna morskiego, pobieranie prób gruntu dla analizy geochemicznej lub zanieczyszczeń, a przede wszystkim oględzin i oceny stanu technicznego obiektów podwodnych za pomocą (zdalnie sterowanego) pojazdu podwodnego ROV, wraz z dokumentacją w technice cyfrowej. Są to prace badawcze niezbędne podczas inwestycji związanych z morską energetyką wiatrową oraz w okresie eksploatacji farm wiatrowych na morzu.
Czy energetyka wiatrowa to branża z przyszłością?
65%

tak, źródła odnawialne to przyszłość

2%

nie, nic nie zastąpi węgla

17%

jest miejsce dla energetyki tradycyjnej i odnawialnej

16%

tak, ale nic nie powstrzyma rozwoju energetyki atomowej

zakończona

łącznie głosów: 245

Opinie (25)

 • Szkoda tylko (2)

  Szkoda tylko, że 'energia wiatrowa' jest nowym szumnym przedsięwzięciem, żeby było co ze stali robić. Ani to efektywne, ani ładne, ani ciche. Prawdę mówiąc wolę jedną elektrownię węglową z kominami niż dziesiątki

  Szkoda tylko, że 'energia wiatrowa' jest nowym szumnym przedsięwzięciem, żeby było co ze stali robić. Ani to efektywne, ani ładne, ani ciche. Prawdę mówiąc wolę jedną elektrownię węglową z kominami niż dziesiątki hektarów w wiatrakach. Żeby połowę tej kasy, która idzie na wiatraki przeznaczyć na badania nad fuzją - bylibyśmy jako planeta trochę bardziej do przodu.

  • 22 21

  • NIe szkoda tylko

   Elektrownie węglowe wydzielają tyle szkodliwych substancji, że ja dziękuję za nie i wole płacić więcej za prąd z brzydkich elektrowni wiatrowych, ale zdrowych dla mnie i mojej rodziny. Węgiel=tablica Mendelejewa w

   Elektrownie węglowe wydzielają tyle szkodliwych substancji, że ja dziękuję za nie i wole płacić więcej za prąd z brzydkich elektrowni wiatrowych, ale zdrowych dla mnie i mojej rodziny. Węgiel=tablica Mendelejewa w naszych płucach, Wiatrak=ekologia i czyste powietrze. Mądremu dużo nie trzeba tłumaczyć. To, że są nieefektywne to tylko wina ludzi którzy nie zrobili odpowiedniego przygotowania inwestycji.

   • 1 2

  • Do szkoły nie do internetu jeleniu

   • 1 1

 • Elektrownia termowodorowa to jest przyszłość

  • 13 2

 • Energia atomowa + źródła odnawialne to przyszłość

  Samodzielnie ani jedno, ani drugie nie da sobie rady. Tzn. energetyka atomowa by dała, ale zasoby pierwiastków radioaktywnych też nie są niewyczerpane.

  • 9 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.